Casper Excalibur G860 ısınıp kapanıyor

ŞAHiiNBEY

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarı 2. el olarak takas yoluyla aldım. Yaklaşık 2 senelik bir cihaz. GTX 1060 ekran kartı var ve yeni oyunları bile maksimum ayarlarda açıyor takılma yapmadan. Ama gel gelelim ki fanlardan biri çalışmıyor. Teknik servisi aradım anakartta sorun olamaz fan değişmeli deyip 600 civarı bi' ücret istedi. İnternetten fanı yaklaşık 230 TL'ye buldum. Durumum iyileştiği vakit almayı düşünüyorum internettekini ama sizlere sorum şu. Ben o fanı bir bilgisayarcıya taktıracağım da takıldıktan sonra da böyle ısınıp kapanma sorunlarını bana yaşatır mı sizce veya bu sorunu yaşayan biri oldu mu aranızda? Ve de diğer modellerde Control Center var laptoplarda fan ayarını maalesef Afterburner gibi programlar ile yapamıyoruz. Bildiğiniz bir program var mı?

Dosya Ekleri

• x5_808663639go5.jpg
    x5_808663639go5.jpg
    38,9 KB · Görüntüleme: 53
  • 9820303228978.jpg
    9820303228978.jpg
    20,8 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı 2. el olarak takas yoluyla aldım. Yaklaşık 2 senelik bir cihaz. GTX 1060 ekran kartı var ve yeni oyunları bile maksimum ayarlarda açıyor takılma yapmadan. Ama gel gelelim ki fanlardan biri çalışmıyor. Teknik servisi aradım anakartta sorun olamaz fan değişmeli deyip 600 civarı bi' ücret istedi. İnternetten fanı yaklaşık 230 TL'ye buldum. Durumum iyileştiği vakit almayı düşünüyorum internettekini ama sizlere sorum şu. Ben o fanı bir bilgisayarcıya taktıracağım da takıldıktan sonra da böyle ısınıp kapanma sorunlarını bana yaşatır mı sizce veya bu sorunu yaşayan biri oldu mu aranızda? Ve de diğer modellerde Control Center var laptoplarda fan ayarını maalesef Afterburner gibi programlar ile yapamıyoruz. Bildiğiniz bir program var mı?
O fan çalışmadığından soğutması gereken parçayı da soğutamadığından sistem doğal olarak kapanır. Yeni fan alındığında sorunun çözülmesi lazım.

Hocam sogutucu kullanmayı denediniz mi?
Soğutucum var evet hemde 4 fanlı ama nafile bi hitman absolution açtım hatta ayarları da en düşüğe aldım yarım saat sürdü sürmedi kapandı. İşin kötü yanı biraz internetten bakarsanız bilgisayarın bataryası kasanın içinde öyle diğer laptoplar gibi değil tornavidayla açıyorum söküyorum geri takıyorum ancak düzeliyor pc.
Biraz durumumu topladığımda soğutucuyu alacağım ama o vakte kadar bir program vs yok mu ekran kartını limitleyebileceğim?

Soğutucum var evet hemde 4 fanlı ama nafile bi hitman absolution açtım hatta ayarları da en düşüğe aldım yarım saat sürdü sürmedi kapandı. İşin kötü yanı biraz internetten bakarsanız bilgisayarın bataryası kasanın içinde öyle diğer laptoplar gibi değil tornavidayla açıyorum söküyorum geri takıyorum ancak düzeliyor pc.
Bilgisayarın kendi fanı çalışmadığı sürece soğutamazsınız sistemi. Laptopun içindeki fan direk olarak işlemcinin üstündeki bakır boruları soğutuyor, kullandığınız laptop soğutucu direk orayı soğutmadığından fayda etmez. Fanın değişmesi lazım.

Yani bilgisayar çok güçlü segmentine göre çok memnunum ama neyse demek ki durumu toparlayana kadar oyun oynayamayacağız :) Peki ya önerebileceğiniz bilgisayarı ısıtmayacak zaman geçirebileceğim oyunlar var mı :)

Yeni konular

Geri
Yukarı