Casper Excalibur G911 için yükseltme önerisi

Seluze12

Hectopat
Yer
Çekmeköy/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3.Kaptan / Second Officer
Selam arkadaşlar,

Elimde Casper G911 model laptop var.
Güncel parçalar:
Ekran kartı: 3070 140W.
İşlemce: i7 11800H.
RAM: Crucial 1X16 GB 3200 MHz DDR4
SSD: Kioxia 1 TB Exceria

Ekleme yapmayı planladığım parçarlar:
RAM: Crucial 32 GB (2x16) DDR5 4800 Mhz (eskisinin yerine bunları takmayı planlıyorum)
SSD: Samsung 980 (eskisine ek olarak bunu ekleyeceğim. Windows buna kurulacak)
SSD suğutucu blok: Akasa AK-M2HS01-BK M.2 SSD Soğutucu( genel olarak M.2 SSD'lerin hepsine olduğunu söylüyorlar)
Termal macun: Thermal Grizzly - Kryonaut (işlemci ve ekran kartının macunu ölü olduğundan bununla değiştireceğim)
Termal pad: Arctic Grey Termal Pad 8W (eski termal padler ile değişeceğim ama kaç mm alacağıma karar veremiyorum)

Kafama takılan laptopun ana kartının DDR5 RAM destekleyip desteklemediğini bilmiyorum. Bu modeli kullanan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.

Sizce bu eklemeler mantıklı mı? Yoksa bunlar yerine başka parçalar önerir misiniz?

Laptop DDR5 desteklemiyor, şu an takılı olan RAM'in yanına 16 eklemeyi düşünebilirsin o tarafta. Onun dışında 980'nin düz versiyonunda dram yok, üstüne Windows kuracakmışsın o yüzden onu da değiştirmen daha mantıklı olur.

Sitelerinde yapmış oldukları RAM reklamında DDR5 ile kıyaslama yapılmış. Bu 3080 sistemler için mi yapılmış?

Ve 980'in hangi versiyonunu almam gerekiyor Windows kurabilmem için? Ya da önereceğin başka iyi seviye bir SSD var mı. Yüksek okuma yazma hızlarına ulaşmasını istiyorum (3500-3000 MB gibi)

Dosya Ekleri

• ram1.png
    ram1.png
    675,6 KB · Görüntüleme: 15
Sitelerinde yapmış oldukları RAM reklamında DDR5 ile kıyaslama yapılmış. Bu 3080 sistemler için mi yapılmış?

Ve 980'in hangi versiyonunu almam gerekiyor Windows kurabilmem için? Ya da önereceğin başka iyi seviye bir SSD var mı? Yüksek okuma yazma hızlarına ulaşmasını istiyorum (3500-3000 MB gibi)

980'nin Pro versiyonunu alabilirsin, DDR4 slota direkt DDR5 DIMM uymaz.

Samsung 1 TB 980 PRO bunu alıyorum. Ve RAM olarak da eski RAM'ın yanına aynısından 1 adet daha ekliyorum.

Fıyatı bayağı artmış, uyguna bunu da alabilirsin onun dışında sorun yok.

Fıyatı bayağı artmış, uyguna bunu da alabilirsin onun dışında sorun yok.

Performans farkı olur mu sizce Kingston ile Samsung arasında?

Performans farkı olur mu sizce Kingston ile Samsung arasında?

Kingston'un yazma hızı ekstradan 1000 MB daha fazla gözüküyor hatta, fakat normal kullanıcı için fark edilecek durumlar değiller pek.

Kingston'un yazma hızı ekstradan 1000 MB daha fazla gözüküyor hatta, fakat normal kullanıcı için fark edilecek durumlar değiller pek.

Anladım o zaman Kingston alayım hem ucuz hem daha persformanslı duruyor.

Son olarak laptopta kullanılmış olan RAM sence iyi mi yoksa başka bir RAM ile değiştirilse performans artışı yaşanır mı? Eğer evet ise hangi RAM önerirsin?
Eğer hayır ise, şu an kullanmış olduğum RAM için nasıl bir soğutma yapılabilir? Çünkü bu bile ısınıyor laptopun içinde.

Anladım o zaman Kingston alayım hem ucuz hem daha persformanslı duruyor.

Son olarak laptopta kullanılmış olan RAM sence iyi mi yoksa başka bir RAM ile değiştirilse performans artışı yaşanır mı? Eğer evet ise hangi RAM önerirsin?
Eğer hayır ise, şu an kullanmış olduğum RAM için nasıl bir soğutma yapılabilir? Çünkü bu bile ısınıyor laptopun içinde.

Şu an kullanmış olduğun RAM'e ek olarak daha düşük CL'li bir RAM alabilirsin ama açıkçası yasanacak az buçuk performans artışına boşa masraf olur diye düşünüyorum, gereksiz kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı