Casper Excalibur G911 Sürekli termal kesintisi

aaeerr

Hectopat
Arkadaşlar yeni bir laptop aldım ancak sorunlar peşimi bırakmak bilmiyor.
Online oyunlarda çok olmasa da, hikayeli oyun oynarken sürekli "thermal throttling" olayına maruz kalıyorum. 10-30 saniyede bir FPS yerle yeksan olup tekrar düzeliyor.
İşlemciye -140mv undervolt işlemi uyguladım. Biraz düzeldi gibi ama hala aynı sorun devam ediyor. İşlemci paket sıcaklığı 70 derece iken, performans çekirdekleri 90-100 derece, ekonomi çekirdekleri 60-70 derece arasında oluyor. Sorun performans çekirdeklerinde.

HWiNFO ile yaptığım kontrollerde e sınıfı çekirdeklerde sıcaklık ve performans sıkıntısı görmüyorum. Ancak p sınıfı çekirdeklerde; özellikle 3 olmak üzere, "1, 3 ve 5" numaralı çekirdekler durmaksızın performans kısıyor. Oyun oynarken 3.3-5.0 GHz arasında dolaşan işlemci anlık 403 MHz düşüyor ve geri yükseliyor. Bu olay artık iyice canımı sıktı.

Yani olay öyle bir duruma geldi ki;
Undervolt yapmadan Cinebench R23 çalıştırınca puan 10k.
Yalnızca undervolt ile çalıştırınca puan 19k oluyor.

Bu konuda ne yapabilirim? Önerileriniz neler? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yaptıklarım;
BIOS'tan undervolt koruma ve overclocking protection özelliğini kapattım.
ThrottleStop kullandım ama çok faydası olmadı.
Quick CPU ile -140mv offset verdim, bir tık daha düzeldi ama hala son hız sorun devam ediyor.

Zaten BIOS'ta hiçbir seçenek yok. EFI değişkenleri değiştirerek BIOS'a müdahale edebiliyorum.
Onu da buradan öğrendim.

Sistem özellikleri:
Casper Excalibur G911.
CPU: i9 12900HK.
GPU: 16 GB 3080 Ti laptop.
RAM: 32 GB DDR5 4800 MHz.

İade etme imkanınız varsa iade edin, Casper ne yazıkki çok kalitesiz ve sorunlu ürünler satmakta.

İade edemiyosanız termal macunun yenilenmesi için servisle iletişime geçin.

Bunların dışında dizüstünün altını yükseltin, hava girişi artacağı için daha serin çalışacaktır.

İşinize karışmak gibi olmasın ama madem bu kadar donanım bilginiz var neden Casper tercih ettiniz? :(
Marka kötülemek gibi olmasın ancak yıllar önce Casper bayiliği yaptım akıl almaz şeyler gördüm geçirdim. Casper fason donanım kullanıyordu. Hala aynıdır diye tahmin ediyorum.

"Eşeğe altın semer vursan da eşek yine eşektir" atasözü bence Excalibur cihazlar için söylenmiş söz :). Casper cihazlarının malzeme ve mühendislikleri o kadar kötü cihazı komple bakırla kaplayıp sıvı nitrojenle soğutmaya kalksanız bile o cihazda throttling yememe şansınız yok. Verdiğiniz paraya cidden çok yazık olmuş.

1-Laptop'un altında mesafe bırakın yerle
2-Termal macun yenileyin
3-Olmadı birde alt kapağı sökük olarak, laptop soğutucu üzerinde fanlara zarar vermeden duracak şekilde kullanarak deneyin
4-Son çare garantiyi bozacak çünkü; termal macun yerine sıvı metal uygulayın. Hem yapması riskli çünkü iletken, hemde garanti gidecektir.

Tüm bunlarda olmazsa iade de olmuyorsa, fotodakini laptopun altına gelecek şekilde monte edeceksiniz artık masayamı edersiniz bilmiyorum ama işe yarıyor :)

9646967881778.jpg

@morphed hocam iş sebebiyle yurtdışında çalışıyorum, Türkiye'ye dönmeme daha çok uzun zaman var. İzne geldiğimde almıştım maalesef iade şansım kalmıyor. Metal ayaklık aldım, masadan havada kullanıyorum. Fanlı ayaklıklardan alsam (soğutucu), etki eder mi acaba?

@Silinen üye hocam %10 indirim vardı ben denk geldiğimde, vakit kısıtlıydı. Hemen aldım yurtdışına döndüm. Böyle olacağını bilsem yanına bile yaklaşmazdım.

@revivality hocam ekran kartı sıcaklığında hiç problem yok ama işlemci nedense kıvranıp duruyor. Aslında içine bakınca soğutması iyi gibi ama iş yok.

@Nvidia Rat Racing hocam termal macunu kendim değiştirsem garanti bozulur mu? Şu an yaşadığım ülkede sıvı metal bulmam çok zor ama termal macun belki bulabilirim. Ayrıca sıvı metal ile ilgili merak ettiğim bir durum daha var.
Sıvı metal süreceğimiz zaman işlemci kılıfını çıkarmamız gerekir mi? Yoksa termal macun gibi direkt işlemci kılıfının üzerine mi süreceğiz?

İç dizaynı nedeniyle hava akışı kötü ise fanlı soğutucu kullanmak biraz fayda edebilir. Ama sorun termal macunun düzgün uygulanmaması ya da çok kalitesiz olması ise macun değiştirmek etkili sonuç verebilir.

En kötü ihtimalde ise diyelimki fanlı soğutucu takıldı, macun yenilendi ama durum pek değişmedi; o zaman kullanılan soğutucu blok yetersiz/kalitesiz veya sorunlu olabilir.

@morphed hocam iş sebebiyle yurtdışında çalışıyorum, Türkiye'ye dönmeme daha çok uzun zaman var. İzne geldiğimde almıştım maalesef iade şansım kalmıyor. Metal ayaklık aldım, masadan havada kullanıyorum. Fanlı ayaklıklardan alsam (soğutucu), etki eder mi acaba?

@Silinen üye hocam %10 indirim vardı ben denk geldiğimde, vakit kısıtlıydı. Hemen aldım yurtdışına döndüm. Böyle olacağını bilsem yanına bile yaklaşmazdım.

@revivality hocam ekran kartı sıcaklığında hiç problem yok ama işlemci nedense kıvranıp duruyor. Aslında içine bakınca soğutması iyi gibi ama iş yok.

@Nvidia Rat Racing hocam termal macunu kendim değiştirsem garanti bozulur mu? Şu an yaşadığım ülkede sıvı metal bulmam çok zor ama termal macun belki bulabilirim. Ayrıca sıvı metal ile ilgili merak ettiğim bir durum daha var.
Sıvı metal süreceğimiz zaman işlemci kılıfını çıkarmamız gerekir mi? Yoksa termal macun gibi direkt işlemci kılıfının üzerine mi süreceğiz?

Eğer ısı borularının söküldüğünü anlarlarsa garanti bozulur. Sıvı metal aynı termal macun gibi sürülüyor ama o %100 garantiyi bozar. Ayrıca yenileme gerektiğinde bakır yüzeyin içine işlediği için ekstra uğraşmak gerekiyor. Öncelik termal macun yenileme olsun. Sonra kapak açık kullanmayı deneyin.

@morphed hocam iç yapısının fotosunu ekliyorum mesaja, yeterli gibi duruyor ama macun ya kalitesiz ya da düzgün sürülmemiş diye tahmin ediyorum. Umarım sorun sadece budur.

@Nvidia Rat Racing temizlemesi nasıl oluyor hocam? Normalde ıslak mendil ile termal macunu çok rahat silebiliyorum. Burada durum nasıl oluyor? Sıvı metal uygulama videolarını gördüm ama uzun kullanım sonra temizleme videosuna denk gelmemiştim.

YouTube'da bir videoda PC'nin içini açmışlar, oradan ekran görüntüsü aldım.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    265,7 KB · Görüntüleme: 68
@morphed hocam iç yapısının fotosunu ekliyorum mesaja, yeterli gibi duruyor ama macun ya kalitesiz ya da düzgün sürülmemiş diye tahmin ediyorum. Umarım sorun sadece budur.

@Nvidia Rat Racing temizlemesi nasıl oluyor hocam? Normalde ıslak mendil ile termal macunu çok rahat silebiliyorum. Burada durum nasıl oluyor? Sıvı metal uygulama videolarını gördüm ama uzun kullanım sonra temizleme videosuna denk gelmemiştim.

YouTube'da bir videoda PC'nin içini açmışlar, oradan ekran görüntüsü aldım.

Benim gördüğüm bakırla kaynıyor. Temizledikten sonra bakır yüzey pütür pütür kalıyor. Zımparalamak gerekiyor. Youtube'da vardı videoları.

Yeni konular

Geri
Yukarı