Casper Excalibur G911 Sürekli termal kesintisi

Kendin mi sürdün usta ben de yapmak istesem nerede yaptırabilirim
Hocam ben bir süredir yurt dışında yaşıyorum. Bu sebeple kendim sürdüm. PC'nin garantisi varsa servise gönder, değilse sürmen konusunda yardımcı olabilirim. Kolay bir işlem ama kapak tırnaklı olduğu için kırmaman lazım. Kibar davranırsan kırılmaz.

Böyle yüksek donanımları tercih ederken yerel markalardan tercih edilmemesi gerektiğini tekrar görmüş olduk. Kullandığınız termal macunu düzenli olarak kullanıyorum ve gerçekten uzun süre dayanıyor kolay kolay kurumuyor, 1.5 sene önce sürdüğüm ve aktif şekillde kullandığım laptopu açtığımda macunun yarısı hala kurumamıştı.

Böyle yüksek donanımları tercih ederken yerel markalardan tercih edilmemesi gerektiğini tekrar görmüş olduk. Kullandığınız termal macunu düzenli olarak kullanıyorum ve gerçekten uzun süre dayanıyor kolay kolay kurumuyor, 1.5 sene önce sürdüğüm ve aktif şekillde kullandığım laptopu açtığımda macunun yarısı hala kurumamıştı.
Aslında macundan sonra hiçbir sorun kalmadı diyebilirim hocam. İlk başlarda gerçekten kanser oldum ama macunu yenileyince çok daha iyi oldu. Siz bu donanımı alacak olsanız hangi markayı tercih edersiniz?

Kullanmış olduğunuz ürün;

Bu ürünmü ?

Bende de G911 3070 modeli var ve en son teknik servise 6 aylık periyot bakımı için gönderdiğimde termal macun değişimi yaptılar. Şu an cihaz eskisinden daha sıcak çalışıyor. 78 79 dereceyi geçmeyen ekran kartı sıcaklığı şu an 87 derece. İşlemciyi hiç söylemiyorum bile... 10800h işlemci var. AC Valhalla girdiğim an 100 derece oluyor sonra Boost kapatıyor. 2.1 - 2.3 GHz çalışıyor.

Arkadaşlar yeni bir laptop aldım ancak sorunlar peşimi bırakmak bilmiyor.
Online oyunlarda çok olmasa da, hikayeli oyun oynarken sürekli "thermal throttling" olayına maruz kalıyorum. 10-30 saniyede bir FPS yerle yeksan olup tekrar düzeliyor.
İşlemciye -140mv undervolt işlemi uyguladım. Biraz düzeldi gibi ama hala aynı sorun devam ediyor. İşlemci paket sıcaklığı 70 derece iken, performans çekirdekleri 90-100 derece, ekonomi çekirdekleri 60-70 derece arasında oluyor. Sorun performans çekirdeklerinde.

HWiNFO ile yaptığım kontrollerde e sınıfı çekirdeklerde sıcaklık ve performans sıkıntısı görmüyorum. Ancak p sınıfı çekirdeklerde; özellikle 3 olmak üzere, "1, 3 ve 5" numaralı çekirdekler durmaksızın performans kısıyor. Oyun oynarken 3.3-5.0 GHz arasında dolaşan işlemci anlık 403 MHz düşüyor ve geri yükseliyor. Bu olay artık iyice canımı sıktı.

Yani olay öyle bir duruma geldi ki;
Undervolt yapmadan Cinebench R23 çalıştırınca puan 10k.
Yalnızca undervolt ile çalıştırınca puan 19k oluyor.

Bu konuda ne yapabilirim? Önerileriniz neler? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yaptıklarım;
BIOS'tan undervolt koruma ve overclocking protection özelliğini kapattım.
ThrottleStop kullandım ama çok faydası olmadı.
Quick CPU ile -140mv offset verdim, bir tık daha düzeldi ama hala son hız sorun devam ediyor.

Zaten BIOS'ta hiçbir seçenek yok. EFI değişkenleri değiştirerek BIOS'a müdahale edebiliyorum.
Onu da buradan öğrendim.

Sistem özellikleri:
Casper Excalibur g911.
CPU: i9 12900hk.
GPU: 16 GB 3080 Ti laptop.
RAM: 32 GB DDR5 4800 MHz.

Piyasanın en iyi ve en güçlü mobil segment işlemcilerinden biri ama Excalibur serisi maalesef termal olarak iyi şeyler sunmuyor Turbo modunu sürekli açmanız gerekli fan sesi eziyet olacak ya da garantiye yollayın termal padlerini iyisiyle değiştirirler belki.

Bence olayı çözen kaliteli macun değil, macun yenileme. Yani macunda sorun vardı muhtemelen. Normal bir marka uygulasan bile yine düşecek normal değerlere gelecekti. Ama tabi kaliteli macun 2-3 derece daha da soğukluk sağlamıştır.

@Nvidia Rat Racing Olabilir hocam. O kadar çok macun sürülmüştü ki, silmek epey zaman aldı.
@estergon Hocam bundan önce de GTX 1060lı Excalibur kullanıyordum çok memnundum, macundan sonra bu PC'de de sorun kalmadı. Evet bir miktar ısınma sorunu var ama şükür iyi çalışıyor.
@Seluze12 Evet hocam tam o macun. 1 gramı ucu ucuna yetiyor bilginiz olsun. Artık başka macun kullanmayacağım, kalitesine o kadar inandım.

@Nvidia Rat Racing Olabilir hocam. O kadar çok macun sürülmüştü ki, silmek epey zaman aldı.
@estergon Hocam bundan önce de GTX 1060lı Excalibur kullanıyordum çok memnundum, macundan sonra bu PC'de de sorun kalmadı. Evet bir miktar ısınma sorunu var ama şükür iyi çalışıyor.
@Seluze12 Evet hocam tam o macun. 1 gramı ucu ucuna yetiyor bilginiz olsun. Artık başka macun kullanmayacağım, kalitesine o kadar inandım.
Aradan biraz zaman geçmiş ancak hala memnun musunuz laptoptan? tavsiye eder misiniz yoksa direk yanına yaklaşmayalım mı

Geri
Yukarı