Casper Monitör Oyun Sırasında Kapanıyor

Pwnz0r

Centipat
Merhabalar arkadaşlar,

Yaşadığım sorun gerçekten canımı sıkmaya başladığı için bir farklı bir çözüm aramaya başladım ve sizlerden bilgi almak istiyorum. Öncelikle sorunun gerçekleşmesi için belirli bir süre yok, bazen günlerce olmuyor, bazen 20 dakika aralıklarla yaşanıyor.
Sorun ise oyun oynandığı sırada monitörün aniden kapanması ve 30-40 saniye sonrasında tekrar geri gelmesi.

Sistemde 2 farklı monitörüm var, 1 tanesi 2K 144Hz olan Casper monitör, bir diğeri ise Philips 75Hz 1080P. Kapanan monitör ana monitör olarak kullandığım Casper. Monitör gittiği sırada sistemde hiçbir şekilde kapanma, kilitlenme olmuyor.

Eğer bir süre beklersem monitör tekrar geri geliyor, ama direkt olarak monitörün güç kablosunu çıkartıp takarsam monitör pat diye geri geliyor, beklememe gerek kalmıyor.
Problem yaşandığı sırada NVIDIA denetim masasında sadece tek monitörü gösteriyor ve sistemin çalışma ağırlığı sanki hiç ekran kartı Driver'ı kurulmamış bir bilgisayardaki gibi oluyor.

Denediğim birçok çözüm var ve hepsinin sonu hüsran. Problem hem HDMI hem DP port tarafında yaşanıyor. Farklı kablolar, farklı bağlantılar, ekran kartı üzerinde farklı girişlere bağlantı gibi hiçbir şey çözüm olmadı.

• 2 farklı ekran kartı denedim, EVGA GTX 1080 SC2 ve kendi kullandığım MSI gamingx 2060S, her iki kartta da problem yaşanıyor.
  • PSU değiştirdim, güç yetmediğini düşündüm, eski PSU 3 yıllıktı, ASUS ROG 750W Gold modelini aldım fakat sorun devam ediyor.
  • Format, DDU ile temizleyip ekran kartı Driver'ı kurmak, bunlarda çare olmadı.
  • Problem yaşandığı sırada ya da sistem çalışırken herhangi bir süreçte işlemci sıcaklığı ve ekran kartı sıcaklığı 60 dereceyi geçmemekte.

Şu an için monitör'ü garantiye göndermek dışında pek bir alternatifimin kaldığını düşünmüyorum. Bir ihtimal anakart diyorum, belki PCI soketinde problem vardır ama düşük bir ihtimal tabii.

Daha önce benzer bir sorun yaşayan ve fikri olan varsa lütfen paylaşsın, sıfırdan tüm sistemi bozup, tekrar toplama aşamasına kadar geldim artık :)

Sistem üzerinde ki diğer donanımlar;
  • i7 8700.
  • 16 GB 2400MHz DDR HyperX.
  • Gigabyte Z370 HD3.
  • MSI Gaming X 2060 s.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haklısınız Recep bey, marka seçimi özellikle 2k 144hz için doğru olmadı. Fakat ilk defa 2k monitör kullanacağım için ve satın aldığım süreçte monitörün 1500 lira bandında olması bir nevi cezbetti.

Sanırım monitörü garanti kapsamında Casper'a göndermek en doğru hareket olacak. Konu içerisinde belirttiğim gibi diğer alternatif olarak Anakart düşünüyorum ama sadece tek bir monitör ve aktif olarak görüntünün olduğu monitörde hatanın yaşanması o ihtimali benim için en azından zayıflatıyor.

Geri
Yukarı