Casper Nirvana A15YA UEFI Wındows 8

Can ULUTAS

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar elimde yukarıda ismini belirtmiş olduğum marka ve modelde bir laptop var. Fabrika ayarlarında UEFI Wındows 8 ile gelmişti. Bılgısayarım çok ağırlaşmıştı ve format attım ancak UEFI olarak kurulum yapamıyorum. Anakartımın UEFI desteği olduğundan eminim ilk geldiğinde o şekildeydi. Bios'a girip fabrika ayarlarına donup kaydettikten sonra makine her açılışında otomatik olarak bıos'a giriş yapıyor. Yardımcı olan olmayan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Öncelikle UEFI destekli orijinal bir Windows 8.1.1 iso'su edinip, usb belleğe aktarınız. Daha sonra laptopun usb 2.0 portuna takıp BIOS'u default ayarlara çekip kaydedip çıkınız. Sonrasında BIOS'a tekrar girip secure boot enable iken, Exit bölümünden UEFI USB DRIVE örnek veriyorum KINGSTON'un üzerindeyken entera basınınız. USB'den boot edip CASPER Logosunun altında simgenin dönmesi gerekir. Eğer Windows logosu ile açılış yaparsa, UEFI başlamamış demektir.

Öncelikle yardımın için teşekkürler. Ama benim dvd'den kurulum yapmam gerekiyor. Dvd nin uefi destekli olduğundanda eminim, masaüstü bilgisayarımda sorunsuz şekilde kurulum yaptım. Dvd üzerinden bir kurulum açıklaması yaparsanız sevinirim.

Çözdüm, CASPER'in verdiği cd ile deniyordum o UEFI destekli değilmiş. Ama başka cd ile format kurulum yaparken cihaz kendisi kurulum yaparken serial girmeye çalıştı. Başka bir arkadasın basına gelirse ilk önce UEFI destekli bir cd ile kuruluma geçsin ürün anahtarı görüntü ile eşleşmiyor bölümüne kadar aynı cd ile gitsin hata mesajı aldığında CASPER'ın sini taksın ve sonra hata mesajına tamam deyip kurulumun sonuna kadar CASPER'ın cd si ile gitsin.

Bende de casper cky serisi bi model var bende uefi kurulumu yapmak istiyorum ama cd ıle bı turlu olmadı hocam yeni bi surum ındıremem çünkü netim çok yavaş başka nasıl çözebilrim sizce?

Bende de casper cky serisi bi model var bende uefi kurulumu yapmak istiyorum ama cd ıle bı turlu olmadı hocam yeni bi surum ındıremem çünkü netim çok yavaş başka nasıl çözebilrim sizce?
Çok alternatifim olsa idi bu kadar uğraşmazdım. Hem bu yaptığım kurulum bile bana sağlıklı görünmedi, iki ayrı medyadan kurulum yaptım.

Tamam ben düzelttim ya bi arkadaşta varmış nette ona gore duzenledım flash la kurdum da da dokunmam sisteme lanet bişiy uefi denen sureklı harddıskı sıfırla dur :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı