Casper Nirvana C900 touchpad kartı nasıl sökülür?

DesignSlave

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Casper Nirvana C900.7700-8tg0x bilgisayarımın üst kasasını değiştiriyordum fakat eski kasadan touchpad kartını sökemedim. Dokunmatik yüzey kısmı kasa ile birleşik plastik bir malzeme. Touchpad kartı kasaya yapıştırılmış ve köşelerden biraz kastırmama rağmen hiç açılma olmadı.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa görselini yükledim. Şimdiden teşekkürler.
Kimsenin bir fikri olmamış ben çözümü buldum hallettim. Öyleyse çözümü açıklayayım belki aynı problemle karşılaşan arkadaşlarımız çıkar ilerleyen günlerde.

Çözüm: Sıcak hava tabancası ile 350 derece sıcaklık ile 7-8 cm öteden, yalnız kasanın üst tarafından tutarak touchpad bölümünün üzerine isabet edecek şekilde etrafında gezdirin 2-4 dk sonra falçata bıçağı ile dokunmatik kartına zarar gelmeyecek şekilde kazımaya başlayın. Hali hazırda yeni kasanız köşede bu işlemi bekliyor olsun çünkü ekstra bir yapışkan almanıza gerek kalmadan üzerindeki yapışkanın sıcaklığıyla mükemmel bir şekilde yapışıyor yeni yüzeye.

Not: Bu işlemi kasa değiştirirken yapmanızı tavsiye ederim çünkü sıcaklıktan ötürü kasanın touchpad tuşları eridi ve yüzey kabardı.
Casper Nirvana C900.7700-8tg0x bilgisayarımın üst kasasını değiştiriyordum fakat eski kasadan touchpad kartını sökemedim. Dokunmatik yüzey kısmı kasa ile birleşik plastik bir malzeme. Touchpad kartı kasaya yapıştırılmış ve köşelerden biraz kastırmama rağmen hiç açılma olmadı.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa görselini yükledim. Şimdiden teşekkürler.

Kimsenin bir fikri olmamış ben çözümü buldum hallettim. Öyleyse çözümü açıklayayım belki aynı problemle karşılaşan arkadaşlarımız çıkar ilerleyen günlerde.

Çözüm: Sıcak hava tabancası ile 350 derece sıcaklık ile 7-8 cm öteden, yalnız kasanın üst tarafından tutarak touchpad bölümünün üzerine isabet edecek şekilde etrafında gezdirin 2-4 dk sonra falçata bıçağı ile dokunmatik kartına zarar gelmeyecek şekilde kazımaya başlayın. Hali hazırda yeni kasanız köşede bu işlemi bekliyor olsun çünkü ekstra bir yapışkan almanıza gerek kalmadan üzerindeki yapışkanın sıcaklığıyla mükemmel bir şekilde yapışıyor yeni yüzeye.

Not: Bu işlemi kasa değiştirirken yapmanızı tavsiye ederim çünkü sıcaklıktan ötürü kasanın touchpad tuşları eridi ve yüzey kabardı.

Dosya Ekleri

• 20210303_170500.jpg
    20210303_170500.jpg
    144 KB · Görüntüleme: 118
Merhabalar,
Bende de Nirvana C900 bulunmakta. Kendim termal macun yenileyip iç temizlik yapmak istiyorum ancak google da c900 ile alakalı bir tane bu konularda video bulamadım. Nasıl söküleceği, sökerken takarken nelere dikkat etmem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar,
Bende de Nirvana C900 bulunmakta. Kendim termal macun yenileyip iç temizlik yapmak istiyorum ancak google da c900 ile alakalı bir tane bu konularda video bulamadım. Nasıl söküleceği, sökerken takarken nelere dikkat etmem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba, kasanın arkasında bulunan tüm vidaları sökmeniz gerekiyor önce bu işlemi yaparken bataryayı başta çıkarmayı unutmayın. Tüm vidalar çıktıktan sonra pena gibi bir şeyle köşelerden hafifçe kastırın. Bataryanın çıktığı boşluktan tutup çekerekte destek atabilirsiniz. Arka kapak tamamen çıktıktan sonra anakartın üzerinde bakır CPU ve GPU soğutucularını göreceksiniz. Eğer yapamazsanız akşamları görüntülü bir şekilde yardım edebilirim. Ya da İstanbul'daysanız beklerim.

Hocam bataryanın nerede olduğunu bile bulamadım ayrıca klavyenin alt kısımlarına da ulaşmak istiyorum kir pisliğini temizlemek için bu konuda görsel veya video olarak yardımcı olursanız çok sevinirim. İstanbul'a çok uzağım ne yazık ki.

Hocam bataryanın nerede olduğunu bile bulamadım ayrıca klavyenin alt kısımlarına da ulaşmak istiyorum kir pisliğini temizlemek için bu konuda görsel veya video olarak yardımcı olursanız çok sevinirim. İstanbul'a çok uzağım ne yazık ki.

Tamamdır hocam ben bir video hazırlayacağım en müsait anda yalnız senin cihazın bir fotoğrafını paylaşır mısın? Farklı bir cihaz olabilir batarya çıkarılabilinir değil sanırım.

Çok teşekkür ederim hocam. Video çekerken fanların, en çok toz tutan yerleri de gösterirseniz çok güzel olur hocam. Bilgisayarımın alt kısmı bu şekilde;
Hocam videoyu hazırlayabildiniz mi
Hocam sizden bi cevap gelmediği için ben bugün kendim başlicam artık sökmeye sağolun yine de

Dosya Ekleri

• pc.jpg
    pc.jpg
    120 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim hocam. Video çekerken fanların, en çok toz tutan yerleri de gösterirseniz çok güzel olur hocam. Bilgisayarımın alt kısmı bu şekilde;
Hocam videoyu hazırlayabildiniz mi
Hocam sizden bi cevap gelmediği için ben bugün kendim başlicam artık sökmeye sağolun yine de
Hocam kurusa bakmayın gecikti video olayı. Dün akşam videoyu çektim ve bu akşam da inşallah düzenler yüklerim.
Hocam gecikme için çok üzgünüm işten çıktıktan sonra eve varmam zaman alıyor hafta sonu da aklımdan çıkmıştı. Videoyu telden pc ye aktarırken bozulma olmuş sonu yok ama şöyle izah edeyim eğer klavyeyi temizlemek istiyorsan bir elektirikli süpürgenin ucuna ufak taraklı bir uç takıp temizleyebilirisn onun dışında klavyeni yerinden çıkarmak bir işe yaramıyor onu ancak anakartı kasadar sökerken yapıyoruz.
Bir de klavye sökmek için önce tüm anakarttaki vidaları çıkarttıktan sonra klavyenin köşelerine ince bir şeyle sokup tırnakları attırman gerekiyor sonra alında iki tane bağlantı kablosu mevcut onlarıda söktükten sonra serbest kalır.

IMG_9469_1_1_1.mp4

Son düzenleme:
Hocam ilginiz için teşekkürler. Kasayı sökmeyi başardım ancak fanlarımdan çok yüksek derecede ses geliyor. Fanlardan gelen sesleri nasıl çözebilirim? Bir yerden fan'ın içerisinde ki motora gres yağ sür fikri geldi ama fanların içini açamadım bir tanesinde hiç vida kısımları falan yok

Hocam ilginiz için teşekkürler. Kasayı sökmeyi başardım ancak fanlarımdan çok yüksek derecede ses geliyor. Fanlardan gelen sesleri nasıl çözebilirim? Bir yerden fan'ın içerisinde ki motora gres yağ sür fikri geldi ama fanların içini açamadım bir tanesinde hiç vida kısımları falan yok
Evet videonun sonunda bahsetmiştim onlardan ama maalesef sıkıntı oldu. Gres yağ kullanman gerektiğini sanmıyorum o kadar eski bir cihaz değil. Açılan fanı ve soğutucunun fana gelen kısmını temizledikten sonra diğer fanı da bir diş fırçası ile temizleyip tozunu iyice aldıysan ve macunu düzgün sürdüysen sesin kesilmesi gerekiyor. Ben ilk temizlememi bu gürültüden sonra yapmıştım ve sorun düzelmişti. İstersen bir GPU-Z ile derecelere bakıp buraya bir ekran görüntüsü bırak sorunu bir inceleyelim.

Hocam dün bilgisayarı 2.kez açtım. Sağdaki fan perçinlenmiş çıkmıyor o yüzden içerisini normal peçete ile elimden geldiğince temizledim hava çıkış kanalları 2 tarafta da tertemiz hiç toz bırakmadım. Sol fanın soketini sökemiyorum acayip sert. direk çekmeye çalışıyorum belki de farklı şekilde çıkıyordur bilmiyorum ancak çekince gelmiyor. Fan kablosunu soketinden çıkaramadığım için sol fanı rahatça sökemiyorum çünkü anakarta takılıyken fanların dönmemesi gerektiğini söylüyorlar.
Sokete takılıyken fan kısımlarını tuttum elimle vida kısımlarını söktüm üst kapağı aldım ama pervaneyi çekince bir türlü gelmedi acayip sert. Bende fazla zorlamak istemedim makine yağı sıktım içerisine ama yine işe yaramadı cayır cayır ses geliyor fanlardan. Her defasında da termal macun yeniliyorum

Geri
Yukarı