Casper Nirvana M762SU GeForce 9300M Ekran Kartı Değiştirme

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Ben bilgisayarım performansını arttırmaya çalışıyorum çünkü yeni piyasaya çıkan oyunların çoğunu en düşük ayarlarda donarak oynayabiliyorum. Öncelikle 2 GB olan RAM’i 4 GB yaptım ama baktım ki yine olmadı, biraz da araştırınca ekran kartımın kötülüğünden olduğunu anladım. Ama bilgisayarım laptop olduğu için laptop ekran kartı değişir mi? Anakart destekler mi? Anakartın destekleyip desteklemediğini nerden öğrenirim? Ve harici ekran kartı ve dâhili ekran kartı diye bir şey varmış, bu nedir? Bunlar takıldı aklıma. Eğer değiştirebilirsem ne önerirsin? Veya performans artırımı için başka yapabileceğim başka bir şey var mı? Ekran kartı modeli nVidia GeForce 9300M GS 256 MB. Anakart modelim SIS M7X0SU. Bilgisayarın modeli Casper Nirvana M762SU.

GeForce 9300M GS genellikle MXM portunu kullanıyor. Yani değiştirlebilir. Fakat kartı değiştirdikten sonra ekrana görüntü gelmemesi ihtimali var. Zira BIOS’unun yeni takacağın ekran kartını desteklemesi gerek. Bu söylediğim sadece dizüstü bilgisayarlar için geçerli. Casper BIOS desteği konusunda sınıfta kalan bir firma. Bugüne kadar BIOS güncellemesi yayınladıklarını bile görmedim. Yani bu bağlamda olası bir uyumsuzluk sorununda ortada kalabilirsin.

Tabi bir de ısınma olayı var. Yeni takacağın ekran kartı –ki bu 9600M GS olabilir- varolan ekran kartının soğutma sistemi ile soğutulabilmeli. Aksi takdirde oyuna girdikten 5 dakika sonra GPU 90 dereceye ulaşacak ve sistem kendi kendini kapatacaktır. Sonuç olarak ekran kartını değiştirme ihtimalin var fakat bu biraz meşakkatli.

Bütünleşik kartlara gelince. Bunlar aslında bir ekran kartından daha çok grafik işlemcidir ve anakarta monte edilmiştir. Kendi belleği yoktur, performansı düşüktür ve RAM’den bellek çalar. Eğer üreticisi AMD değil ise bütünleşik kartlardan uzak durmak gerek.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı