Cat5 kablosu, HDMI ve sistem hakkında birtakım teknik sorular

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Bu mesaj moderasyon ekibi tarafından uzun ve konu bütünlüğüne katkı saglamayan kısımlar çıkarılıp, ayrı bir konu olarak bu bölüme taşınmıştır.

Hocam nasıl oldunuz? Toparladınız mı? Havalar gerçekten çok değişik. İstanbul' da serin havayla yağmur başladı.

CPU: FX6300
MB: MSI 990FXA-GD65
RAM: 4 GB 1600 MHz CL9 Gskill + 4 GB 1600 MHz CL11 Hi Level
HDD: WD Blue 7200 RPM 1 TB
GPU: HD6850 arkadaşıma hediye verdim.( 14 ay önce ASUS ROG STRİX RX570 OC ile yenilemiştik.)
Monitor: Samsung 1280x1024 SyncMaster 932NPlus( 14 ay önce Samsung LC24F396 4 MS VA FreeSync ile yenilemiştik. Normalde 'Görüntü Ayarları' otomatik 60 Hz seçili. Bir müddet ben ayardan 72 Hz seçip kullanmıştım. Sonra 60 Hz geri dönmüştüm. Şimdi tekrar 72 Hz yaptım öyle kullanıyorum.)
Kasa ve PSU maalesef hala güncelleyemedim. Sistemi komple güncelleme planım olduğundan fakat fiyatların artması sebebiyle herhangi bir işlem yapamadım daha.

2 sene önce XIGMATEK soğutucuyu takmıştık. Bir de MasterGel Maker Nano almıştık. Dün konuyu uzun bir takip ettim. Anakartla ilgili en son 2 sene önce düzelttiğimizden beri hiç bir problem yaşamadım. En ufak bir sıkıntı çıkartmadı. (MSI 990FXA-GD65) Soğutucudan genel itibariyle gerçekten memnunum. Maker Nano ile çok güzel ikili olmuşlardı ilk taktığımızda. Oyunda neredeyse 50 dereceyi görmüyordu. Şimdi uzun kullanımda 1-2 saat üzeri oyundayken 67-68 dereceyi buluyor. Macunu soğutucuyla beraber alıp o zaman sürmüştük. Yenileme vakti geldi mi sizce? Bir de önden soğutucu fanına doğru peteklerin içine doğru bakınca görebildiğim kadarıyla petek aralarında birazcık toz partikülleri oluşmuş. Eğer termal macun yenilemek zorunda değilsem aslında fandaki telleri çıkartıp, fanı soğutucu peteklerinden ayırıp temizleyip takmadan evvel soğutucu peteklerin aralarına giren tozları da alıp fanı tekrar gerçi tellerle takabilirim. Fakat dediğim gibi soğutucuyla macunu 2 sene önce almıştık. Soğutucuyu takarken macunu açıp sürdük. Sonrasında kasanın içiyle ilgili hiç bir şeyi ellemedim.

Bu arada 2018 Temmuz sonu aldığım 860 EVO 250 GB hala kenarda 0 haliyle duruyor. Onu da artık takmayı düşünüyorum :) Bu sebeple geçenlerde indirimden https://www.hepsiburada.com/sandisk...MIsYurg6Lg6QIVPYBQBh3McAVVEAQYAiABEgL_3fD_BwE bunu 89 TL fiyata almıştım. Kenarda duran 4 ve 8 GB boyutunda eski içinde resimler ve dosyaların bulunduğu 2 adet USB daha var. 0 aldığım USB FAT32 formatında. Sadece çalışıyor mu diye kasaya taktım sonrasında çıkardım. Eski iki USB verilerini yeni 128 olana kopyalamayı düşünüyorum. Fiyatı gerçekten uygun göründüğü için aldım. Zaten ben aldıktan kısa bir zaman sonra 20 TL arttı fiyatı. USB ile ilgili forumda 2 gün sonra bozulma yaşayan bir arkadaşın konusuna rast gelmiştim. Fakat genel anlamda pek öyle bir problem görememiştim. Umarım 'ucuz etin yahnisi' bize vurmaz :) Dün Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum - Technopat Sosyal konudaki mediafire olan indirme bağlantısından iso dosyasını indirmeye çalıştığımda aşırı derecede yavaş iniyordu. Haliyle indiremedim. En son iso dosyasını indirmeyi düşünüyorum.

Haricinde Kasım 30' u gibi Amazon.com.tr sitesinden Xbox One S 1 TB Çift Kol + PES 2019 paketini 1649 TL gibi bir fiyata satışa 20 stok olarak sunulduğunda şansıma anlık görüp hemen satın almıştım. Ondan da çok memnunum. Forza Horizon 4, Mortal Combat X, F1 2019, PES 2019, PES 2020, Batman Series, Tomb Raider denediğim oyunlar. Süre olarak çok az kullandım cihazı. Toplasanız 100 saati bulmaz 7 ayda. Fakat ısınma falan da yok gibi. Samsung 49NU7100 (UE49NU7100UXTK) Televizyon. Bu cihazda kullanıyorum. 3500 TL gibi bir fiyata alınmıştı. Uzun zamandır fiyat kontrol etmiyordum. Fiyatlar biraz artmış sanırım :) Xbox plazma bağlantısı sanırım Xbox içinden HDMI kablo çıkmıştı. Onunla beraber kullanıyorum. Çok fazla kasma takılma gibi yorumlar gördüm. Fakat geçen gün The Witcher 3 indirip 1 saat falan öylesine baktım. Yukarıdaki oyunlar dahil bu oyunda da herhangi bir problem yaşamadım.

Bu arada geçenlerde Hepsiburada indirim vardı. https://www.hepsiburada.com/paugge-atc-sertifikali-hdmi-2-1-kablo-p-HBV00000PZUF3 bu kabloyu 119 TL fiyattan almıştım. 10 TL indirim vardı. Şu an 129 TL olmuş. Aldığımda keşke 2 tane alsaydım diye düşünmüştüm. Her neyse en azından 10 TL artmış. Yine alınabilir seviyede. Sizce genel anlamda bu ürün nasıl? 8 K desteklemesi, HDMI 2.1 olmasının yanında önceki HDMI sürümlerini desteklemesi ve kablo kalitesi sebebiyle almıştım. Xbox-TV arası kabloyu bununla değiştirmeyi düşünüyorum. Bunun dışında bir adet daha alırsam ya bilgisayarı güncellersem monitör ekran kartı arası kullanırım ya da TV ile kablotv kutusu arasındaki kablonetin verdiği HDMI kablo yerine kullanmayı düşünüyorum.

Son olarak kasamdan modeme cat5e sarı ethernet kablosuyla bağlıyordum. İndirimde görünce 2 adet farklı kablo aldım. Bunlarla ilgili de görüşlerinizi rica edeceğim.

Dark olanı şu anki fiyattan almıştım. Alfais Cat7 olanı 45 TL fiyata almıştım. 65 TL olmuş :(

Bu arada priz olarak https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-apc-6-li-akim-korumali-priz-pm6-gr-p-HRSPM6-GR kullanıyorum. Alalı 1 seneyi geçmiş olması lazım. Ekran kartı ve monitörü yenileyince dayanamadım. 144 TL gibi bir fiyata linkteki satıcıdan almıştım.

Uzun zamandan beri size danışıp soracaklarım vardı. Kusura bakmayın biraz biriktiler sanırım. Sabahtan beri masaüstülerle uğraşırken bir yandan da anca mesajı yazabildim :) Bu aldığım ürünleri de çok uzun araştırmalarım sonucunda aldım. Umarım tercihler kötü değildir :) Genel itibariyle fikir ve yorumlarınızı merakla bekliyorum. Özellikle 2 PC ile ilgili de yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• HDD ESKİ PC.jpg
    HDD ESKİ PC.jpg
    126,3 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam nasıl oldunuz? Toparladınız mı? Havalar gerçekten çok değişik. İstanbul' da serin havayla yağmur başladı.
Bende bir sorun yoktu. İnsanlar için aynen demiştim :) Hastalık için onu anladınız.

Keşke iki 3 farklı konu açıp etiketleseydiniz. Modlara baya iş düştü daha yazının yarısına gelmeden zaten sorduklarını unutuyorum bile :D Çok fazla biriktirmişsiniz. Konuyu düzenlesinler, ayırsınlar da oralarda cevaplayayım.

Bellek ile ilgili olanı diyyeim Sandisklere pek güvenmiyorum dikkat edin kişi kimse gördüğünüz gibi aniden veya biçimlendirirken sorunlar olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı