CAT6 kablo döşemek neyi değiştirir?

@Patrixcs @Scoutest @AirLife @rootz Hocam resimleri tekrardan yükledim. Umarım şimdi sorun düzelmiştir.
NetSpeed bana "bina alt yapın kötü, önce onu değiştir" dedi. Alt yapı sorguladığımda 82 mbps yazıyordu. Yıllar yıllar önce de TT elemanı gelip aşağı ankestreden bakıp sana 12 mbps hız versek bile kopmalar yaşarsın dedi. TurkNet'e sordum "biz vereceğimiz için hiç bir sorun olmaz" dedi ve 100 mbps paket tanımladılar ve alt yapı değiştirmeden aynı prizden (2 bakır kablo çıkıyor) oradan 94-95 hızları aldım.

Şimdi sende zaten Cat 5 varsa değiştirmen fazla, belki de hiç etki edeceğini sanmıyorum açıkçası.

Ek olarak değerlerin olduğu bölüm de fotoğraf yok mu ben mi göremiyorum ?
Hocam siz interneti sabit telefon prizinden alıyorsunuz değil mi? Oradan kabloları bağladınız ve şuanda 94-95 MBPs internet alıyorsunuz?

Bizim 2. Evimiz köyde bulunmakta. Telefon direğinden eve kadar 4 çift bakır telefon kablosu çekili. Evden itibaren içeri 2 odanın duvarlarına da Cat 6 kablo ile RJ11 soket çıkışı veriliyor. Türk Telekom' dan 12 mbps sınırsız bir ADSL paketi aldık. 16 mbps kaldıramayacağını ve verilir ise hep kopukluk yaşayacağımızı söylediler. O yüzden 12 mbps e indirdiler. Kesin olmamakla birlikte teknisyenlerin cihaz ile aldığı hızlar hatırladığım kadarıyla 9.8 mbps download, 0.72 mbps upload ve 16 ms ping. Bilgisayarıma kablolu internet çekersem biraz daha farkedebileceğini düşünüyorum. Şu an köy genelinde teknik bir çalışma olduğundan, ayın 24' üne kadar çoğu bölgelere santralden internet verilmiyor. Buna biz de dahiliz. Gelir ise ve hatırlarsam, hız değerlerimi sizle paylaşmak isterim.
Hocam çok sevinirim paylaşabilirseniz ya. Mutlaka etiket atın bana olur mu? :)

@Patrixcs @Scoutest @AirLife @rootz Hocam resimleri tekrardan yükledim. Umarım şimdi sorun düzelmiştir.

Hocam siz interneti sabit telefon prizinden alıyorsunuz değil mi? Oradan kabloları bağladınız ve şuanda 94-95 MBPs internet alıyorsunuz?
Bende baştan beri görünüyordu. Şu anda da görünüyor
IMG_20200922_224653.jpg

Yalıtım ve hız farkı var.
CAT 5 100 Mbps desteklerken, CAT 6 1 Gbps yani 1000 Mbps destekliyor. 50 Mbps üstünü alamıyormuşsun zaten. Yani dayanıklılık dışında hiçbir işine yaramayacak. Gereksiz harcama yapmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Aynen öyle. 2 bakır kablo çıkıyor. (Sarı-kırmızı) Priz bile yoktu. Direk kablonun ucunu kesip öyle bağlıyordum modeme.

Şimdi gördüm fotoğrafları da. Hattın en yüksek 47 destekliyor. 50 olan herhangi bir pakete geçip alabileceğin max hızı alırsın.

Aynen öyle. 2 bakır kablo çıkıyor. (Sarı-kırmızı) Priz bile yoktu. Direk kablonun ucunu kesip öyle bağlıyordum modeme.

Şimdi gördüm fotoğrafları da. Hattın en yüksek 47 destekliyor. 50 olan herhangi bir pakete geçip alabileceğin max hızı alırsın.
Ankastre kutusundaki porttan ölçüm yapınca kaç mbps çıkıyor oradan hesapla arada 2-3 mbps fark var ise hiç uğraşma fark 5-6 mbps ise yapabilirsin.
Yalıtım ve hız farkı var.
CAT 5 100 Mbps desteklerken, CAT 6 1 Gbps yani 1000 Mbps destekliyor. 50 Mbps üstünü alamıyormuşsun zaten. Yani dayanıklılık dışında hiçbir işine yaramayacak. Gereksiz harcama yapmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Hocam TT Müşteri Hizmetleri bana hattımın max 45 MBps desteklediğini ve 50 MBps pakedi kullanırsam eğer internetimde çok kopma vb. olabileceğini söyledi ki gerçekten de Modem Hat Değerlerimde max. 47 MBps aldığımı gösteriyor. Bu yüzden 35 MBps paket yaptık biz de. Şimdi eğer bu CAT6 kabloyla beraber alabileceğim max hızı 53-54 civarı yapabilirsem 50 MBps pakede geçebilirim. O yüzden soruyorum aslında.

Hocam TT Müşteri Hizmetleri bana hattımın max 45 MBps desteklediğini ve 50 MBps pakedi kullanırsam eğer internetimde çok kopma vb. olabileceğini söyledi ki gerçekten de Modem Hat Değerlerimde max. 47 MBps aldığımı gösteriyor. Bu yüzden 35 MBps paket yaptık biz de. Şimdi eğer bu CAT6 kabloyla beraber alabileceğim max hızı 53-54 civarı yapabilirsem 50 MBps pakede geçebilirim. O yüzden soruyorum aslında.
En fazla 3-4 Mbps fark eder diye düşünüyorum. 8 Mbps fark olmaz.

Geri
Yukarı