Catalina Boot ekranı ve kext sadeleştirme

muhammetalan

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar birkaç gündür Catalina kullanıyorum, kextler üzerinde sadeleşmeye gitmek istiyorum.

Ekran Resmi 2020-11-19 16.52.26.png

Kullandığım hazır EFI dosyası ile gelen Kext'ler bunlar. Fakat bugün Apple ALC ile sesi çalıştırabildim fakat bu sefer internet gitti neden oldu anlamadım. Applemcereporterdisabler. Kext'i de kapatan birçok kişi gördüm ve bende kapattım ama dediğim şekilde internet gitti.

Bir de iki üç seferdir EFI dosyasına Boot ederken görüntü olması için dosya yüklüyorum fakat Boot ekranını grafikli bir şekilde göremiyorum. Bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

EFI dosyam linkte yer almakta.
EFI.zip
Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

@claus @Yiğit Gençer

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar birkaç gündür Catalina kullanıyorum, kextler üzerinde sadeleşmeye gitmek istiyorum.

Ekran Resmi 2020-11-19 16.52.26.png

Kullandığım hazır EFI dosyası ile gelen Kext'ler bunlar. Fakat bugün Apple ALC ile sesi çalıştırabildim fakat bu sefer internet gitti neden oldu anlamadım. Applemcereporterdisabler. Kext'i de kapatan birçok kişi gördüm ve bende kapattım ama dediğim şekilde internet gitti.

Bir de iki üç seferdir EFI dosyasına Boot ederken görüntü olması için dosya yüklüyorum fakat Boot ekranını grafikli bir şekilde göremiyorum. Bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

EFI dosyam linkte yer almakta.
EFI.zip
Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

@claus @Yiğit Gençer

Tamam. Yanlışlıkla tüm bilgilerim silindi. Tekrardan kurulum yapınca dosyanıza bakıp haber vereceğim. Bu süre zarfında sizde bilgisayarınızın tüm donanım özelliklerini belirtin lütfen (ses kartı, Wi-Fi kartı, Ethernet kartı, işlemci vs.).

Ryzen 7 2700X Processor | Scythe Fuma II Cooler | Asus B450 Prime Plus Motherboard | Crucial Ballistix 16x2 32GB 3200Mhz Dual Kit Ram | Samsung 970 Evo Plus 500GB M2 SSD (Güncel Yazılım) | Corsair MP510 480GB M2 SSD | Sapphire Pulse 5500XT 8GB Graphic Card | Corsair TX 750M 80+ Gold Power Supply

Realtek ALC887-VD2 Ses Yongası
Realtek RTL8111H Ethernet

Geçmiş olsun hocam sizden cevap bekliyor olacağım. Boot ekranı konusunda ne yapabilirim? @Yiğit Gençer

Ryzen 7 2700X Processor | Scythe fuma II cooler | ASUS B450 Prime Plus motherboard | Crucial Ballistix 16x2 32 GB 3200MHz Dual kit RAM | Samsung 970 Evo Plus 500GB M.2 SSD (güncel yazılım) | Corsair MP510 480GB M.2 SSD | Sapphire Pulse 5500XT 8 GB graphic Card | Corsair TX 750M 80+ Gold Power Supply.

Realtek ALC887-VD2 ses yongası.
Realtek RTL8111H Ethernet

Geçmiş olsun hocam sizden cevap bekliyor olacağım. Boot ekranı konusunda ne yapabilirim? @Yiğit Gençer

Boot ekranı animasyon için mi?
Eğer animasyon ise ben hallederim.

Daha'da sadeleştirmeye gerek yok disabler kext sildikten sonra mı internet gidiyor?
Bilemedim hocam ama Vodoohda doğru çalışmıyor ve ses kalitesi iyi değil. Fazla kext olunca stabilliğe olumsuz etkisi olduğunu söylediler.

• Gereksiz kext varsa silip
  • Boot ekranına görsel ekran ekleyip.(Ekranım 4k komut yazıları çok çok ufak kalıyor çözünürlükten dolayı)
  • Uygun SMBIOS'u bulup(sistemimde ufak takılmalar mevcut. araştırmalarında yakın donanımlar kullananlar sorunu iMac 19,2'yi seçerek gidermiş.), verbose mode kapatıp
artık işlerimde kullanmaya başlamak istiyorum.

Merhabalar hocam vakit bulabildiniz mi?
@Yiğit Gençer
Eğer AppleALC ile ses alıyorsan Vodoo kullanmaya gerek yok ki EFI içinde Vodoo olduğu için AppleALC sorun yaratabilir, silip deneyebilirsin.
Sildim hocam bu sefer de farklı bir sebepten ötürü, AppleALC çalışmıyor. Daha önce Voodo sildiğimde AppleALC çalışıyordu şimdi çalışmıyor. EFI dosyasını tekrar oluşturabileceğim bir rehber var mıdır? Güncel sürümlü kext'leri kullanmak istiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı