Cayma bedeli ödemeden taahhüt sonlandırma

Recep Özel

Hectopat
Daha fazla  
Bildiğim kadarı ile gazetede yayınlanan habere göre internet hızı anlaşmadan düşük olan kişiler sebepsiz taahhüdü sonlandırabiliyorlar imiş. Benim sorum şu şekilde, halihazırda Türk Telekom'dan 50 Mbps kullanıyorum. Fiyatı biraz pahalı tabii ki de. Şu anda 45 Mbps hız alıyorum alttan geldiği için modeme. Bunu sebep gösterip internetimi iptal ettirebilir miyim?

Bildiğim kadarı ile gazetede yayınlanan habere göre internet hızı anlaşmadan düşük olan kişiler sebepsiz taahhüdü sonlandırabiliyorlar imiş. Benim sorum şu şekilde, halihazırda Türk Telekom'dan 50 Mbps kullanıyorum. Fiyatı biraz pahalı tabii ki de. Şu anda 45 Mbps hız alıyorum alttan geldiği için modeme. Bunu sebep gösterip internetimi iptal ettirebilir miyim?

Kardeşim daha ne istiyorsun 50 aliyorsun 45 gelir tabii ki de normal bir şey ben evimde 16 kullanıyorum 13 14 geliyor.

Muhtemelen hayır. Çünkü firmalar aslında bunun önlemini önceden alıp çakallıklarını yapmışlar. O da şöyle: sözleşme de 50 Mbps ye kadar yazar hızınız. Yani net 50 değil. O sebeple de haklı çıkacaktır muhtemelen. Fakat kanun ilerde genişletilir de bazı ek kanunlar gelirse belki o zaman. Fakat şu anlık bizim işimize yarayacak çok fazla bir şey olmayacak gibi. Onlar yine millete 24 ay taahhütü kitleyip 50 diyecekler ama kullanıcı 35-45 hızlarına mahkum olacak.

Taahhüt ödememenin yolunu anlatıyorum toplanın. :)

İlk önce türktelekoma kayıtlı olmayan bir numaradan herhangi bir şekilde bir altyapı sorgulaması yap. Altyapı sorgulaması yapacağın dairelerde internet olmaması lazım. Peki bu daireleri nasıl bulabilirsin? Tabii ki kiralık ve satılık daire sitelerinden. :)

Sorgulamaları yaptığın adreslerin birinde müşteri hizmetleri sana bölgemizde boş port yok derse, o adresi not et.

Sonra kendi numarandan Türk Telekom'u ara ve ben taşınıyorum. Bu nedenle internetimi taşımak istiyorum. İnterneti taşımak istediğin adresi "boş port olmayan adres" olarak söyleyeceksin.

Müşteri hizmetleri diyecek ki, o bölgede boş port yok. Sen de diyeceksin ki, o zaman interneti iptal etmenizi istiyorum.

İptal etme durumu senden değil de onların eksikliklerinden kaynaklandığı için ceza ödemeyeceksin.

Eğer internet taşıma işlemi bir şekilde onaylanırsa ki bunun olması çok çok zor. Taşınma işi iptal oldu deyip geri aldırabilirsin. :)

Muhtemelen hayır. Çünkü firmalar aslında bunun önlemini önceden alıp çakallıklarını yapmışlar. O da şöyle: sözleşme de 50 Mbps ye kadar yazar hızınız. Yani net 50 değil. O sebeple de haklı çıkacaktır muhtemelen. Fakat kanun ilerde genişletilir de bazı ek kanunlar eklenirse belki o zaman. Fakat şuanlık bizim işimize yarayacak çok fazla birşey olmayacak gibi. Onlar yine millete 24 ay taahhütü kitleyip 50 diyecekler ama kullanıcı 35-45 hızlarına mahkum olacak.
Buna şöyle önlem almışlardı. Size taahhüt edilen hızın %25'inden az olursa iade edebiliyordunuz.

Hocam yanlış anlaşılmışım galiba. Türk telekoma şu anda 150 TL ödüyoruz. TurkNet daha yüksek hızı 100 TL'ye sunuyor. Bunun için açmıştım konuyu.

Hocam bence taahhütünüz bittiği an geçin kurtulun. Yeter ki taahhütsüz bir firmaya geçin. TurkNet, Netspeed fark etmez. En kalitesiz firmadan hizmet alıyorsunuz.

Geri
Yukarı