Cehalet nedir?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Cehalet; bilmemektir lakin 2+2'nin 4 olduğunu bilmemek, bu konu hakkında bir kıstas mıdır? Ya da ne kadar etkisi vardır?

Cehalet; insan, yaşayış ve düşünce çerçevesinde, olgular, anlamlar, ilişkiler, ameller ve amellerin doğurduğu sonuçları bilmemektir ki ezbere bir öğretinin üstesinden gelebileceği bir sorun değildir. "Okumak, cehaleti alır" şeklinde bir söz mevcuttur. Fakat okumak; neyi okuduğun, ne anladığın ve neye yaradığı ile değerlendirilebilir. Kendince, sadece kendi çıkarına okuma eylemi de mümkündür ki bu zihniyete sahip kişinin alim olduğunu söyleyebilmek için elde yeterli veri yoktur.

Uç bir örnekle ifade etmek gerekirse; başarılı(?) bir dolandırıcı, dolandırma eylemi ve insanın yatkınlıkları hakkında az buz bilgi sahibidir de bu bilgi, onun alim ya da cahil olup olmadığı hakkında bize ne anlatır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben her defasında 50 TL benzin alıyorum beni etkilemiyor diyenler cahildir mesela. Yada doları olan düşünsün diyen:)

Cehalet aslında basite indirgersek eğer bir şeyi bilmemekten ziyade onu öğrenmeme çabasıdır. Yani bir insan yaşadığı ortam veya coğrafya gereği bir şeyi bilemeyebilir. Ama birine anlatıldığı öğretilmeye çalıştığı halde hala kafasındakini doğru kabul ediyor, doğrusunu öğrenmeyi reddediyorsa cehalet burda devreye giriyor.

Cehalet bir şeye körü körüne inanmaktır bence. Birisi taraflı olabilecek haberleri tek gazeteden okuyorsa cahildir. Karşı tarafın argümanını bile dinlemiyorsa cahildir.

Bilgi konusunda birisinin ilgisi yoksa uçak motorunun nasıl çalıştığı hakkında bilgisi olmayabilir. Bu onu cahil yapmaz. Fakat bilgisi olmadığı halde çok bilgili olduğunu iddia ediyorsa veya bildiğine inanıyorsa bu onu hem yalancı hem cahil yapar.
Mesela domatesin sebze olduğunu bildiğini söyleyen birine kanıtlarıyla beraber domatesin neden meyve olduğunu anlatmamıza rağmen hala sebze olduğunu iddia ediyorsa o kişi cahildir.

Verdiğiniz örneğe gelecek olursak başarılı bir dolandırıcıya kesinlikle akıllı biri denemez. Fakat dolandırılan kişi kesinlikle cahildir bence.

Okuma konusunda da dediğinize katılıyorum. Okuma eylemi insanı zeki birisi yapmaz. Önemli olan ne okuduğu ve nasıl okuduğudur. Birisi sırf kendi bildiklerini doğrulamak için bir şey okuyabilir. Haliyle bu ona hiçbir şey katmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı