Çekingen biri olmamla ilgili sorunlarım

9. sınıfta kızlarla ilgili konuşacaksın. 4 sene böyle biter ortam yapmaya çalış, sigara sakın içme gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok güzel yazmışsınız ama benim bir sorunum var. Ben şu anda Bursa Erkek Lisesi'ne gidiyorum ve bu lise 1883'de inşa edilmiş her sene son sınıftakinlerin 4/3' ü üniversiteyi kazanmış, fen lisesi gibi bir şey ve ikinci dersten itibaren derslere de başladık. Benim ilgi alanın dersler özellikle matematik, fizik, tarih bunları çok seviyorum ve herkes dışarıdayken veya sınıfta müzik dinlerken ben hep kitap okuyorum veya okulun verdiği fizik kitabına bakıyorum. Yanıma gelip benimle konuşmaya çalışanlar olsa bile konuşacak bir şey bulamıyorum ve eninde sonunda gidiyorlar. 8. sınıfta da böyleydi. Sıra arkadaşımın dersleri iyiydi ama sımsıkı sarılmıyordu ve çoğu zaman ben ona bir şeyler anlatırdım. O zaman sınıfta en iyi öğrencilerdendim ve arkadaşlarımı 3 seneden beri tanıyordum. Bazılarını 8 senedir tanıyordum. Karma olmuştu 6. sınıfta ve o günden beridir hep önde oldum derslerde. Bu yüzden arkadaşlarımın bana saygısı vardı ve bunu belli ediyorlardı. O zamanda teneffüslerde kitap okurdum ama kendimi bu kadar fazla rahatsız hissetmezdim. Allah'tan şimdi oturduğumuz sıralar tekli ve sıra arkadaşına gerek duymuyorum diyorum kendime çünkü sıra arkadaşım olsa konuşmamız gerekecek ve ben derslerde konuşmayı sevmem. Yani sohbet etmeyi sevmem; dersin işlenmesini isterim. Derste şaka yapılınca komik bulmama rağmen güldüğüm olmuştur ve çoğu zaman kendimi belli etmemeye çalışırım. Ne zaman söz alsam bir şey söylesem terlerim ve sırtım su gibi olur, yüzüm kızarır ve ben bundan nefret ediyorum.
Okulda dersi seven ve benim gibi olan bir kişiyi göremedim ve bu yüzden dolayı yaklaşamıyorum. Kızların elindeyse telefon var ve çoğu zaman onlarla ilgileniyorlar. İlk iki gün gayet iyiydi fakat bugün güvenimi iyice yitirdim.
Daha okullar yeni açıldı. Bu kadar karamsar olma. O sınıftaki çoğu kişiyle de 8. sınıfta olduğu gibi eski arkadaşlar haline geleceksin. Başka insanların ne yaptığını fazla düşünme. Seninle konuşmaya çalışan kişi nasıl bir konu açtıysa o konuyla ilgili bildiklerini ortaya dök. Bu konuşmalar illaki bilgiye dayalı konuşmalar olmayacaktır. Doğaçlama yapmayı dene. Kendine güvenini asla yitirme. Seninle konuşan insanlara iyi yada kötü yönde tepki ver. O an ki duruma bağlı. Bu senin seçimin. Lise ortamının sana yabancı gelmesi gayet normal. Çünkü çok farklı kişilikler orada bir araya geliyor. Ve sen de bu farklı kişiliklerden birisin. Önemli olan nasıl biri olduğun değil kendini olduğun gibi kabul ettirebilmendir. Kimse senin nasıl biri olduğun hakkında eleştiride bulunamaz.

Aslında böyle işlerle ilgilenen tanıdığım birisi var eski okulumdan ama ben böyle şeyleri konuşmayı doğru bulmuyorum toplum içerisinde o yüzden onunla çok fazla konuşmuyorum. Zaten zor durumda kaldığımda arkamda duracak birisi değil, güvenebileceğim birisi değil.
Şu anda derslerime odaklanmayı düşünüyorum ve başarılı olursam elbette bir iki kişi bilgilerimden yararlanmak için benimle arkadaş olmaya filan çalışabilir diye düşünüyorum. Derse fazla katılmayı ve sınavlardan alacağım notların yüksek olmasını hedefliyorum şu anda. Sizce doğru bir karar olabilir mi? Zaten sosyal açıdan yaptığım çok bir şey yok. Bir iki arkadaşım vardı ama onlarla çok fazla görüşemiyoruz bu aralar. Bilgisayar oyunlarını bu yaz oynardım ama ortalarında artık canım sıkılmaya başladı. Bilgisayarı çok fazla kullanmak istemez oldum. Bir tek televizyondaki haberleri filan izliyorum, kitap okuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında böyle işlerle ilgilenen tanıdığım birisi var eski okulumdan ama ben böyle şeyleri konuşmayı doğru bulmuyorum toplum içerisinde o yüzden onunla çok fazla konuşmuyorum. Zaten zor durumda kaldığımda arkamda duracak birisi değil, güvenebileceğim birisi değil.
Şu anda derslerime odaklanmayı düşünüyorum ve başarılı olursam elbette bir iki kişi bilgilerimden yararlanmak için benimle arkadaş olmaya filan çalışabilir diye düşünüyorum. Derse fazla katılmayı ve sınavlardan alacağım notların yüksek olmasını hedefliyorum şu anda. Sizce doğru bir karar olabilir mi? Zaten sosyal açıdan yaptığım çok bir şey yok. Bir iki arkadaşım vardı ama onlarla çok fazla görüşemiyoruz bu aralar. Bilgisayar oyunlarını bu yaz oynardım ama ortalarında artık canım sıkılmaya başladı. Bilgisayarı çok fazla kullanmak istemez oldum. Bir tek televizyondaki haberleri filan izliyorum, kitap okuyorum.
Ben de pek konuşkan değildim ama böyle de değildim. Derslerine çalış tabi ki ama insanlar sırf kopya falan için yanına gelirse geçici olur o. 1-2 kişiyle konuş, klasik şeyler sor, nerelisin, nerede oturuyorsun falan gibi. Emin ol ben de sevmem klasik konuşmayı ama ilk başta buna mecbur oluyorsun. Sigara sakın içme, kavgaya çok çok gerekli olmadığı sürece bulaşma. Kendine yeni uğraşlar bul ki muhabbet edebileceğin konu artsın.

Kesinlikle sigaraya başlama! Tek yapacağın şey konuşmak. Ağzını aç, tanış ve konuşmaya başla. Söylediklerin bire bir sosyal fobinin tanımı. Bu sorunu yenmek için tek seçenek üzerine gitmektir. Başkalarının ne düşündüğünü umursamayı bırakmadığın ve kendine güvenmediğin sürece hiçbir seçenek fayda etmez.

İlk zamanlar sıkıntılı oluyor ama sonradan alışıyorsun bende 9. sınıfta sessiz yalnız biriydim ama sonradan düzeliyor birde herkesle ne olursa olsun iyi geçin en nefret ettiğin insanla bile zaman ilerledikçe işe yaradığı oluyor. :)

Haklı olabilirsiniz.
Aslında birinci maddenin geçerlilik dercesi, gittiği okulun çevresine göre değişebilir fakat benim sigarayı tavisye etmemin sebebi, yazdıklarından çok fazla stresli olduğunu çıkarmamdandır.
Sigara asla ama asla stres ve dert için çözüm değildir. Aksine gençliğini çürütürsün , koşarken bile 10 dk ' dan sonra soluk soluğa kalırsın.

Canım kardeşim benim de lisede arkadaşım olmadı. Dizi izle diyorum bak nasıl kendini rahat hissedeceksin.
Ancak hafta sonları izleyebilirim çünkü okuldan 4 buçukta geliyorum ve yemek yiyip biraz televizyon izleyince veya bilgisayarı açınca 5 buçuk civarı oluyor. Ödevler filan oluyor, biraz konuları çalışıyorum bir gün önceden sonra da vakit kalmıyor dizi izlemek için. Ancak hafta sonları izleyebilirim. Önerin için çok teşekkür ederim.
Bugün daha iyi geçti diyebilirim. O da ingilizce hocam sayesinde. Seviyemizi görmek için biraz ingilizce konuşturmuştu ve ben daha arkadaşlarla tanışamadığımızı filan söyledim. O da herkes benim yanıma gelip tanışacak ve isimlerini ezberletecek dedi. Böylece benim isimimi de öğrenmiş oldular ben de onlarınkini öğrenmiş oldum. Bugün bahçede birkaç kişiyle konuşabildim lakin pazartesi günü seçmeli derslere göre karma yapılacakmış ama çok az kişi gider diye düşünüyorum.

Televizyon izlemek yerine bir bölüm dizi izle. Televizyon dünyası tamamen sahte, seni kandırmaya yönelik bir dünya. Ama diziler öyle hayal güçleri kullanılarak yapılıyor ki görmen lazım. Zaten kendine uygun bir dizi bulunca televizyonu otomatik olarak sileceksin kafandan. Bende günde iki bölümden fazla izleyemiyorum vaktim olmuyor. Ama hiç televizyon izlemiyorum mesela hiç bir yanı beni çekmiyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı