Çekirdek arttırımından sonra PC çöktü

O kadar çekirdek sayısını arttırmışsın, ekstradan RAM yükle de lazım olur 😄.
Neyse, eğer çekirdek arttırımını program ile yaptıysan akıl fikir diliyorum. Programsız yaptıysan sistemi güvenli modda başlat kurtarma modundan. Sonra çekirdek sayısını nasıl 1'den 16 yaptıysan bu sefer de 16'dan 1 yap. Yeniden başlat.
Hocam işlem bitince meğer gonna give ip çıktı başarılı olmuş mu ?
(!)

Hyperthrading i mi açtın zaten hyperthrading oyunlarda FPS artımı sağlamaz çoklu iş yaptığın zaman işe yarar mesela oyun oynarken yayın açarsan işine yarar ama eğer hyperthrading i açmayıp bios hack tarzı birşey yaptıysan bios u sıfırlaman gerekir anladığım kadarıyla bios olmayan çekirdekleri erişmeye çalıştığı için bilgisayar açılmıyor olabilir sen çekirdek artırmayı boşver optifine 2 yi indir optifine 2 ile Minecraft üzerinden i9 islemci ve rtx3080 yüklüyebiliyorsun

Son düzenleme:
Eski AMD ilemciler için böyle bi efsane vardı, bu şekilde profestonel bir OC işlemi yapanları ben de okumuştum ama msconfig'de programsız en üst sayı neyse onu seçin, formattan sonra program vs yüklemeden orada işlemcinin tüm çekirdeklerini açın 1 görünmesi de normal değil

CS:GO için FPS arttırma lazımdı. Birkaç arkadaş çekirdek arttırsan daha iyi okur dedi. Link attılar ve denileni yaptım. 16 çekirdeğe kadar çıkardım ama bir uyarı vardı. Düzenlenemez diye ben de tamam dedim ve PC'yi yeniden başlattım. Açtığında mavi ekran ve kurtarma hatası çıktı. Sanırım PC çöktü. Çözümünü bilen bir arkadaş var mı? Artırmadan önce çekirdek sayısı 1 deydi.
Anca o.c (overclock) olur pc bileşenlerin cpu, ram ve gpu ya yapılır. Yazılım ile çekirdek artırma işlemi yoktur. Eski bazı işlemcilerde köprü vs ile fiziksel olarak frekans artırma yapılıyormuş ama çekirdek artırma olayı saçmalıktır.
Düşük bir ihtimal ile cpu üreticileri tek cpu üretir diyelim cpu firmware yazılımı ile belki bir ihtimal. Tamamen sallıyorum olabilir.
Yapılan olayı öneren kişi yazılım ile pc kasasını 5 e çıkarabilir 😀

Arkadaş sanal çekirdeği artırmış örneğin 4 çekirdek 8 thread bir işlemci varsayıyorum 4 çekirdek 10 thread yapamya çalışmış o yüzden sistem çökmüş güzel bir format at düzelir ya da Windows kurtarmadan modundan önceki güncelleme kalan yere geri döndürürsün karar senin.

Arkadaş sanal çekirdeği artırmış örneğin 4 çekirdek 8 thread bir işlemci varsayıyorum 4 çekirdek 10 thread yapamya çalışmış o yüzden sistem çökmüş güzel bir format at düzelir ya da Windows kurtarmadan modundan önceki güncelleme kalan yere geri döndürürsün karar senin.

Geri döndürme olmadı zaten format attım. Teşekkürler. Adam.

Geri döndürme olmadı zaten format attım. Teşekkürler. Adam

Akıllı bir siz anladınız beni :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı