Çekirdekten Türk CSD İşletim Sistemi

PatPat

Kilopat
Selam beyler,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mutlaka sizlerde görmüş ve duymuşsunuzdur. Haber var mı ya bu işletim sisteminden. :)

Bu elemanların amacı GNU'ya kafa tutmak. Başka bir şey göremedim ortada ben. Birde milli duyguları suistimal ederek Türkiye'de pazar payı elde etmek istiyorlar.

CSD çakma bir isim gibi duruyor. BSD taklidi tabi zaman içinde çıkarda biz de görürsek umarım bu isimle çıkmaz.

Arkadaşlar İşletim sistemi projesi 2002 yılında başlamıştır.
Csd ismi C ve Sistem Programlamacıları Derneğinden gelmektedir.
İşletim sisteminin yazarlarından biri benim hocamdır ve C derneğinde Android, Java ve C# kursu vermektedir, ancak neredeyse tüm popüler yazılım dillerini bilmektedir, diğer yazanlar ise aynı derneğin kurucuları ve eğitmenleridir.
İşletim sisteminin Pardus, Linux, os X veya Windows ile alakası yoktur.
İşletim sistemi çekirdek kodlarına kadar baştan yazılmıştır, adeta bir inkılap niteliğindedir.
2 ay önce bu projeyi hocama sorduğumda 2017 gibi bitecek demişti, bu denli uzun sürmesinin sebebi tahminimce hocaların yoğun olmasıdır; "sabah 9'dan akşam 10'a kadar ders veriyor" olması, ayrıca hafta içi verdikleri seminerler(Tübitak, Beko, Arçelik, Aselsan, Profilo ve Türkcell gibi dünya markaları...) ve gelen harici yazılım işleridir.
Verdiğim bilgilerin yerli işletim sistemi ile ilgili umut verdiğini umuyorum.

İlk defa karşılaşıyorum, hiç görmemiştim.
Adam kısaca sütün tadına bakmadan yoğurt mu yapılır demiş. Yani illaki sonucunun bir mac os, linux dağıtmı yada windows gibi olması gerekmiyor. Yeni fırsatlara ve fikirlere kapı açması bile yeterince önem teşkil ediyor. Pardus'tan önce son kullanıcıların bırakın çekirdek kelimesini, Türk ve İşletim sistemi ni yan yana getirmeleri pek görünür birşey değildir. Umarım iyi olur, umarım hayırlı olur. Ha bizede oynayacak, kurcalayacak yeni birşeyler çıkarsa hoş olur tabi :)

Yeni konular

Geri
Yukarı