Çerezler temizlenmezse ne olur?

GhostRider10

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Eğer sol üstde uyarı işareti gösterilen bir siteye girersem ve oradan çıkınca çerezlerini temizlemezsem bir sıkıntı olur mu? Sürekli olarak temizliyorum ve arada unutabiliyorum. İyi forumlar.

Merhabalar. Eğer sol üstde uyarı işareti gösterilen bir siteye girersem ve oradan çıkınca çerezlerini temizlemezsem bir sıkıntı olur mu? Sürekli olarak temizliyorum ve arada unutabiliyorum. İyi forumlar.

Girdiğin web siteleri ile alakalı beri toplanır ve reklam şirketlerine satılır, bu yüzden Firefox, Brave, Vivaldi gibi takip çerezi engelleyen tarayıcılardan birini kullanmalısın.

Girdiğin web siteleri ile alakalı beri toplanır ve reklam şirketlerine satılır, bu yüzden Firefox, Brave, Vivaldi gibi takip çerezi engelleyen tarayıcılardan birini kullanmalısın.
Hocam tarayıcı değişmeyi düşünmüyorum Google'dan memnunum ancak bunları her zaman temizleme mi önerirmisiniz?

Hocam tarayıcı değişmeyi düşünmüyorum Google'dan memnunum ancak bunları her zaman temizleme mi önerir misiniz?

Sana başka bir tarayıcı önermemin sebebide bu zaten, çerezler aynı zamanda site oturumları için kullanılıyor, temizlersen site oturumların bütünüyle gider, o yüzden önerdiğim tarayıcılardan birini kullanırsan takip çerezleri engellenir, oturum çerezleri kalır.

Sana başka bir tarayıcı önermemin sebebide bu zaten, çerezler aynı zamanda site oturumları için kullanılıyor, temizlersen site oturumların bütünüyle gider, o yüzden önerdiğim tarayıcılardan birini kullanırsan takip çerezleri engellenir, oturum çerezleri kalır.
Ben çerezlere girip oradan site adı ile temizliyorum bunu demek istemiştim 😄

Her zaman temizlemene gerek yok. Çünkü siteler oturumları hatırlamak için çerezler kullanır.
Üçüncü taraf çerezleri engelleyerek, büyük oranda seni izleyen çerezleri azaltabilirsin.
chrome://settings/cookies

Screenshot_2.png

Üçüncü taraf çerezleri engellemek bazı sitelerin işlemlerini bozabilir, reklamları engelleyebilir ya da sitelerin hatalı çalışmasına neden olabilir. Ama bu sorunlara %20 civarında neden olabilir. En bilinen Disqus oturumunu tekrar o sayfada açman gerekiyor. Çünkü siteler arası çerezler ile oturum bilgilerini çekiyor.

Bir sorun yaşadığında çerezlere o site için izin verebilir. Sorunu çözdükten sonra, tekrar engelleyebilirsin.

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Brave ve Firefox içindeki gizlilik ayarları direkt bunları engelliyor. Vivaldi reklam ve izleyici korumasında böyle bir ayar yok. Yani Chrome, Edge gibi varsayılan olarak Üçüncü taraf çerezleri engelle kapalı olarak geliyor. Ama bu ayarlara neredeyse her tarayıcı üzerinden ulaşabilirsin.

Ayrıca bağlantıda önerdiğim uzantıları da yükleyebilirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı