REFERENCE_BY_POINTER mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

FlaDei

Hectopat
Merhaba, çeşitli mavi ekran hataları alıyorum ve yardımınıza ihtiyacım var.

Her şeyi en başından anlatıyorum.
Intel Pentium işlemcili eski bir sistem kullanıyordum
Geçen günlerde anakart, işlemci ve RAM'leri yeniledim ancak eski PSU, HDD ve Ekran kartını değiştirmedim.
Yeni sistemi kurduğumda eski driver kalıntıları olmaması için ve daha sağlıklı çalışması için sisteme format atmak istedim ancak önce MBR olan disk düzenini GPT'ye bir program aracılığı ile çevirdim.
Windows 10 kurulumu esnasında diskin GPT düzeninin olması gerektiği gibi olmadığı uyarısını verdi ve devam edip Windows'u kurdum.

BIOS sürümü güncel.
Driverlar güncel olarak orijinal sitelerinden yüklendi.
CPU hız sabitlemesi veya hız aşırtması yapılmadı sadece sanallaştırma aktif hale getirildi ve bellek frekansları için D.O.C.P. Açıldı.

1-2 gün bilgisayarı kullandım ve ardından olaylar sırasıyla şu şekilde gerçekleşti.

- Bilgisayarı kapatırken ilk mavi ekran hatasını aldım.

- Şüphelendim ve ertesi gün HD Tune Pro ile disk sağlık taraması yaparken 2.mavi ekran hatasını aldım.

Bellekleri Memtest86 ile test ettim hiçbir sorun çıkmadı.
Ekran kartı driverını güncelledim.
SFC /scannow yaptım bozuk olanlar onarıldı.

- Bilgisayarı açtım Discord'a girdim ve mavi ekran hatası aldım.

- Google Chrome'dan dizi izlerken mavi ekran hatası aldım.

DISM ile kontrol ettim, bir soruna rastlanmadı.
Tekrar SFC /scannow taraması yaptım bu sefer hiçbir soruna rastlanmadı.

Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Minidump: Minidump.rar

CPU: AMD Ryzen5 3500X
GPU: ASUS GeForce GT-630
MB: ASUS TUF B450M-PLUS GAMING
RAM: T-Force Vulcan TUF 16 GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL19
HDD: Western Digital 500 GB 7200 RPM
PSU: Cooler-Master 500W RS500

Dosya Ekleri

• IMG_20201120_164434.jpg
    IMG_20201120_164434.jpg
    155,6 KB · Görüntüleme: 38
1) CPU-Z kaldırın.

2) Kulaklığınızı çıkarın ve kulaklığa ait herhangi bir yazılım varsa kaldırın.

3) Vanguard kaldırın.

4) Aşağıdaki sürücüyü önce indirin. Daha sonra DDU ile eski sürücüyü kaldırıp PC yeniden başlatıldığında bu sürücüyü kurun. Sürücünün indirme linki ve DDU rehberi aşağıda mevcut.
Sürücü: Grafik Sürücüsü - GeForce Game Ready Driver | NVIDIA
Rehber: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi - Technopat Sosyal

5) Aşağıdaki sürücüyü indirip kurun. (LAN)

6) Steam kaldırın.

NOT: Kaldırın dediğim uygulama/yazılımları sonradan geri yükleyebileceğinizi unutmayın.

Dün gece yeniden HD Tune Pro ile diske Bad Sector taraması yaptım bu kez mavi ekranla ve Bad Sector ile karşılaşmadım. Sonucun ekran alıntısını eke bırakıyorum.

1) CPU-Z yüklememiştim.

2) Kulaklığı çıkardım ve Jamesdonkey Audio uygulamasını kaldırdım.

3) FurMark kaldırdım.

4) Vanguard kaldırdım.

5) Grafik sürücüsü ile ilgili önerdiğiniz sürüm ekran kartımı destekliyor olarak görünse de yüklenmiyor.
Ben yine de vermiş olduğunuz sürümü denedim ve yine yüklenmedi ekte ekran alıntısını bırakıyorum.
Daha önceden araştırdığım kadarıyla desteklenen son sürümün 391.35 olduğunu biliyorum ve NVIDIA'nın kendi sitesinden indirip DDU ile eski sürücüyü kaldırdıktan sonra yükledim.

6) Vermiş olduğunuz lan sürücüsünü yükledim.

7) Steam kaldırıldı.

8) Istemeden bazı ayarları değiştirmiş olabilme ihtimalinden dolayı BIOS'u varsayılan ayarlara döndürüp D.O.C.P. Profilini ve SVM'yi aktif hale getirdim.
Tekrar mavi ekran hatası almam halinde minidump dosyasını ekleyeceğim teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-11-24 135648.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-24 135648.png
    32,2 KB · Görüntüleme: 31
  • Ekran görüntüsü 2020-11-24 063001.png
    Ekran görüntüsü 2020-11-24 063001.png
    350,7 KB · Görüntüleme: 25
Pek, sorununuz çözülmezse BIOS ayarlarını sıfırlayıp bir daha değişiklik yapmamayı deneyin. Sorun devam etmezse geri dönüş yapıp sorunun çözüldüğünü bildirirseniz sevinirim.

2 Kez daha mavi ekran hatası aldım onların da minidump dosyalarını ekliyorum.
Bu arada Steam ve Vanguard'ı yüklemiştim hataların ardından kaldırdım.

BIOS ayarlarını sıfırlayıp değişiklik yapmadan bir süre kullanacağım. Yeni bir gelişme olursa eklerim.

Merhaba, konu ile ilgili bir güncelleme yapmak istiyorum.

-Belirtmiş olduğunuz Chipset sürücüsü halihazırda bende yüklü olduğundan bu sebeple tekrar yükleme gereği duymadım çünkü manuel olarak aynı yerden indirip kurmuştum.

İşletim sistemini kurarken aldığım GPT düzeni olması gerektiği gibi değil hatası sebebi ile işletim sistemini HDD'yi biçimlendirerek yeniden kurmak istedim.

Öncelikle işe BIOS ayarlarından SVM'yi kapatmakla başladım ancak D.O.C.P.'yi kapatmadım.

Diski biçimlendirdikten sonra işletim sistemini kurarken herhangi bir uyarı ile karşılaşmadım yani buradaki sorun tamamen çözüldü.

İşletim sistemini kurduktan sonra bilgisayarı açtım güncel driverları Chrome dan indirirken bir mavi ekranla karşılaştım.

Daha önceden SVM'yi devre dışı bıraktığım için ondan şüphelenmeme gerek yok ancak D.O.C.P. yi daha kapatmamıştım yani sıradaki şüpheli D.O.C.P. seçeneği ve onu devre dışı bıraktım.

Bilgisayarı kullanmaya devam ediyorum şimdilik mavi ekranla karşılaşmadım ancak en az 2 gün daha bu şekilde kullanmaya devam edip bir sorunla karşılaşmamam halinde tekrar D.O.C.P.' yi aktif hale getireceğim, sorun bu seçenekten ise yine aktif olduğunda 2 gün içerisinde mavi ekran alacağım demektir.

Eğer sonuç bu şekilde olursa sorun yeni almış olduğum RAM kitinde mi oluyor ?
2 Gün deneme sürecinde 1 kez bile mavi ekran hatası almadım yani D.O.C.P. Devre dışı bırakıldığında bir sıkıntı yok.

Tekrar D.O.C.P. yi etkinleştirdim ve RAM'ler 3600 MHz hıza yükseldi. Yarım saat kullanımın ardından mavi ekran ile karşılaştım yani sorun RAM'lerden kaynaklı olay çözülmüştür.

10 gün önce aldığım RAM'ler için iade talebi açtım.

ENES3078 yardımın için çok teşekkür ederim.
18.12.2020 Konu ile ilgili güncelleme

Daha önce sorunun çözüldüğünü belirtip konuyu çözüldü olarak işaretlemiştim ancak bellek değişimi çözüm sağlamadı yine aynı sıklıkla mavi ekran hatası alıyorum.

Yeni Bellek Kingston HyperX Fury RGB 8 GB (1x8GB) DDR4 3600MHz CL17
D.O.C.P Açıkken de kapalıyken de mavi ekran hatası aldım bu sebepten artık sorunun RAM'den kaynaklandığını düşünmüyorum ancak yine Memtest86 ile test yapıp sonuçları buraya ekleyeceğim.

Son 1-2 gündür ortaya çıkan bir sorunu da eklemek isterim belki çözüme ulaşmamıza yardımcı olabilir. Sıklıkla görev çubuğu masaüstü gibi bölgelere tıklamamı engelleyen bir problem var ve bu problem CTRL+Alt+Delete kombinasyonunu yaptığımda ekstra herhangi bir şey yapmama gerek kalmadan çözülmekte.

Yeni MiniDump dosyalarını bırakıyorum.
22.12.2020 Konu ile ilgili güncelleme

2 Adet yeni mavi ekran aldım

Windbg Preview ile minidumpları kendim kontrol ettim pek anlamasam da ilk mavi ekranın Aura creator yazılımından kaynaklandığını ve kaldırmam gerektiğini düşündüm çünkü kaldırmam halinde pek bir kayıp yaşamayacaktım lakin daha sonra yeni bir mavi ekran hatası alınca iki mavi ekran hatasını da buraya atmam gerektiğini düşündüm hala sorunu çözemedim ve günde 1 kez mavi ekran almak anakart ve işlemciden şüphelenmeme neden oluyor.

2. mavi ekran ile ilgili bağlantılı olduğunu düşündüğüm bir sorun daha var bu sorun 2 dakikada bir bulunduğum Windows penceresi harici hiçbir pencereye veya başlat menüsü, görev çubuğu gibi yerlere tıklayamamama sebep olmakta. Bu sorun görev yöneticisini CTRL+Alt+Delete ile açıp kapatmam halinde çözülüyor.

Yardım etmenizi rica ediyorum lütfen 😢.

@Enes3078 @Recep Baltaş @Ted Kaczynski

Son düzenleme:

Geri
Yukarı