Çeşitli Mavi Ekran Hataları

ohmyrab

Hectopat
1 ay önce sistemi topladım. İlk 3 hafta her şey stabildi. Sonra bir anda mavi ekranlar yaşamaya başladım.
Whea Uncorrectable Error
Clock Watchdog Timeout
Irq Not Less or Equal
Bad System Config info (bu genelde mavi ekran sonrasında restart sırasında oluyor)

Minidump klasörünü açıklamanın sonuna ekleyeceğim. Sorun nedir ve çözüm için ne yapmam gerekir? Bu dosyadaki ayrıntılarla sorunun kaynağına nokta atışı yapabilecek var mı?

2 kez format attım, ekran kartını ve ses sürücüsünü sitesinden güncelledim. Windowsu güncelledim , ardından güncellemeleri durdurdum ve kaldırdım. Windows Search'ı kapattım. "SFC SCANNOW" ve "CHKDSK C: /R /F" . Yine de mavi ekran almaya devam ettim.
Dün tekrardan format attım. Metin2 açtım oynadım bir problem olmadı sabaha kadar, 6-7 saat stabil bir şekilde çalıştı. Ardından steami yükleyip csgo'yu açtım, oyun başladıktan 5 sn sonra mavi ekran yedim.
Lütfen yardımcı olun bu sorunlar başlayalı bir haftayı geçiyor kafayı yemek üzereyim.

Minidump dosyaları.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
@claus son olarak şunu sorayım
Sorunun niçin işlemcide olduğunu düşünüyorsunuz, beni de bu konuda bilgilendirebilir misiniz ? Bilginize güveniyorum ancak işlemciyi garantiye gönderdiğimde bu parçada sorun yok demelerinden korkuyorum. Lütfen beni bu konuda aydınlatın hata kodları ve detaylı bilgiler yukarıdaki paylaştığım mesajlarda mevcut. Bu son dileğimi yerine getireceğinizi umuyorum teşekkürler

Intel politikasında "İşlemcide sorun yok." diye bir olay yok. Eğer işlemci gerçekten Intel'e ulaşırsa otomatik olarak yenisi ile değişim yapıyorlar diye biliyorum. Tanıdığım birkaç kişinin garanti süreci böyle işlemişti. Sorunu anakartta bulunan arkadaşıma da işlemci değişimi verildi sorunu gerçekten işlemcide çıkan arkadaşıma da.

Doğrudur ama kastettiğim şu, gerçekten arıza işlemcide değil de başka bir parçadaysa işlemci değişiminde beklediğim minimum 20 gün artı olarak hatalı parçanın tespiti ve onarılması/değişimi için bir 20 gün daha bekleceğim. O yüzden soruyorum hatalı parçanın tahmini ve altında yatan sebepleri. Hatta öyle bir durumdan emin olursam değişim sürecinde yeni parçayı kendim alıp onlara da para iadesi zorlaması yaparım ( ihtimal tabi ) . Ben bu bilgisayarı yazın kullanmak istiyorum, oyun oynuyorum bu çabam onun için .

Benim bilgisayarımda mavi ekran veriyordu, RAM kaynaklı olduğunu zannetmiştim fakat testlerde hata çıkmıyordu. Sonra RAM'i çıkartıp geri taktım ve Format attım fakat formatı atarken kasanın kendi USB portuna takıyordum fakat bu sefer ondan farklı olarak kasanın arkasındaki anakart USB portuna takıp format attım. Şuan hiç bir sorun yaşamıyorum ne mavi ekran ne atma sorunu.
Eğer format kasa portundan atıyorsan kasanın arkasındaki anakart portundan format at.
RAM'i çıkart ve tak. En önemlisi BIOS'u sıfırla.
2-3 gün dedin, eğer otomatik güncelleştirme yaptıysa bilgisayarın onlada alakalı olabilir.
Veyahut bozuk NTFS dosyalarıda buna bir nedendir.
Bu yakırdaki anlattığımı uygula.
Bendede bu tür mavi ekranlar vardı sorunun donanımsal kaynaklı olduğunu düşünmüştüm fakat yanılmışım.
+ olarak elektrik tesisatını kontrol ettir.
AIDA 64 ile RAM'e ve işlemcine stress testi yap ve alıntıladığımı uygula.
2-3 gün içinde diyorsan işletim sisteminin NTFS dosyaları bozuk olma ihtimali var, çünkü bende öyleydi.

Bilgisayarı mümkünse sana çok yakın olmayan bir arkadaşında vb. dene. Yine mavi ekran verirse elektrikte sorun yoktur. Elektrikte sorun yoksa işlemci, anakart, PSU üçlüsünden şüpheleneceksin. Ve şu an bilgisayarında yazılımsal bir sorun yok. Yani bu üçünden biri ya da birden fazlası çok yüksek ihtimalle arızalı. Üçünü birlikte servise gönderirsen 20 gün içinde üçü de eline geçer. Sorunun da çözülmüş olur.

İşlemcide arıza olduğunu kanıtlamamız imkansız. Eski tecrübelerden yola çıkarak sana yardımcı oluyoruz. Anakart veya PSU arızasında genelde başka bir şekilde kendini gösterdiği için sorun büyük olasılıkta işlemcidedir. Sorunu kesin olarak tespit etmek imkansız. Normalde mavi ekranın çözümü için her parçanın değiştirilip teker teker test edilmesi gerekiyor. Örneğin: "İşlemciyi değiştirip başka işlemciyle sorun yaşanıyor mu kontrol edilir. Sorun devam ederse güç kaynağı değiştirilir. Yine devam ediyorsa anakart arızalıdır." gibi. Böyle bir imkanınız olmadığı için bize güvenmeniz lazım. Güvenmiyorsanız bilgisayarınızı parçaları tek tek test edecek kadar zamanı ve ekipmanı olan birine verin, testleri gerçekleştirsin.

Tamamdir, o halde bundan sonra biraz garantinin basini agritayim. Sureci ilerleyen zamanda guncellicem. Anakarti aldigim yer cok yakin, onlarin teknik servisine biraz para verip diger parcalara da baktircam ( psu ve islemci )
size guveniyorum merak etmeyin.

@claus son olarak şunu sorayım
Sorunun niçin işlemcide olduğunu düşünüyorsunuz, beni de bu konuda bilgilendirebilir misiniz ? Bilginize güveniyorum ancak işlemciyi garantiye gönderdiğimde bu parçada sorun yok demelerinden korkuyorum. Lütfen beni bu konuda aydınlatın hata kodları ve detaylı bilgiler yukarıdaki paylaştığım mesajlarda mevcut. Bu son dileğimi yerine getireceğinizi umuyorum teşekkürler
Dmp dosyları bun işaret ediyor. %100 işlemci diyemem ama %90 işlemci ile alakalı. Servis konusuna gelince her zamanki gibi tecrübesiz birisine gelirse sorun yok diyebilir. Ama siz mutlaka değişim isteyin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı