Çevrimiçi alışverişte bilgilerimiz çalınırsa ne yapmalıyız?

Sanch

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar, aklıma bir soru takıldı. Size sorayım dedim. Çevrimiçi alışveriş yaptık mesela, bir truva atı ile bilgilerimiz çalınırsa ne yapmalıyız? Ve çevrimiçi alışverişi normal bir şekilde yaptıktan ( virüs vesaire olmadan ) sonra ne yapılmalı? Örneğin tarayıcı geçmişini silin diyenleri görmüştüm.

Kart bilgilerim çalındı ya da kartım kayboldu şeklinde bankanıza bildirdiğiniz taktirde, kart bilgileriniz anında değiştirilecektir. Dolayısıyla bilgileri çalanların elinde koca bir 0 olacaktır.
Tabii çalındığını, bakiye harcanmadan anlamanız lazım...

Dostlar, aklıma bir soru takıldı. Size sorayım dedim. Çevrimiçi alışveriş yaptık mesela, bir truva atı ile bilgilerimiz çalınırsa ne yapmalıyız? Ve çevrimiçi alışverişi normal bir şekilde yaptıktan ( virüs vesaire olmadan ) sonra ne yapılmalı? Örneğin tarayıcı geçmişini silin diyenleri görmüştüm.

Elinizde bir kanıt olmalı. Ben bu gibi işleri ekran kaydederek yapmayı tercih ederim. Ne olur ne olmaz, bankanıza başvurursanız gerekeni yapacaklardır.

İlk iş zaman kaybetmeden bankanıza durumu bildirmeniz gerekiyor. Alışveriş yaptığınız cihazı ise iyi bir antivirüs ile taratmanız lazım ki başka bir mağduriyet yaşamayın, kullanıyorsanız sorun yaşamazsınız zaten. Şunlara dikkat edin, sırf kolaylık olsun diye Chrome'un oturum açma bilgilerinizi kaydetmesine izin vermeyin, alışveriş sitelerinin de ödeme bilgilerinizi kaydetmesine izin vermeyin.

Geri
Yukarı