Ceza Almak Hakkında...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Arduo

Kilopat
Yer
Gazi Mağusa, KKTC.
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Türkçe yazım kurallarını ne kadar ciddiye alsakda bir şekilde ceza gelmektedir. Bu cezayı almamak için elinden geleni yapan çok kullanıcı var. Aslında bir standart ‘yazım kuralları’ oluşturmak gereklidir ve anlamlıdır. Yoksa farklı diller neden var olsun? Fakat yazarken hata yapmayı bu kadar aşırı bir şekilde damgalayan forumu ilk defa gördüm.

Şimdi, hata yapmamak için kısa cümleler ile kendimi açıklamaya çalışacağım...

İsmim Turhan Uludağ. Kıbrıs’ta yaşıyorum. Yaş 30. On yıllık İngilizce edebiyat öğretmeniyim. Eğer burada salladığımı varsayan var ise bana özelden ulaşabilir ve editörlük/çevirmenlik yaptığım kitabın linkini alabilir.

Dünyada herkes hata yapar. Yazarlar, profesörler, doktorlar – her türlü insan. Fakat bu hatayı alıp insanların yüzüne vurmak, ceza vermek, forumdan 1 günlüğüne men etmek ne bu foruma yakışır ne de başka foruma.

Bunuda geçtim, (‘geçtim’ kelimesinden sonra virgül kullanmamalıydım yoksa?) bazı cezaların mantığı bile belli değil. Forumun kuralları defalarca okudum. Noktalama işaretlerini, büyük harf ile yazılmayacağını, hakaret etmememiz gerektiğini, vb.

Dediğim gibi: yazarlar bile hata yapıyor. Yazar insan kitabını bitirir ve editöre gönderir. Editör yazım hatalarını, cümle yapısını, tekil/çoğul hatalarını, edat, zarf, eylemleri inceler ve tüm metni düzeltir. Eğer yazarlar bile hata yapıyorsa bu forumdaki ‘yazım kurallarının’ bu kadar sert olmasının amacı nedir?

İlginç olan başka bir olay daha var. Bize ceza veren Burak Alkan Bey kendisi de hata yapıyor fakat hatası hakkında ceza almıyor:

ub2tq.png

ub2ud.png

Sonuç olarak bu forum kurallarının çok aşırı olduğunu düşünüyorum.

Konuyu destekliyorum, yardım etmeye çalışan ben başkasının yaptığı yazım yanlışı yüzünden bir gün boyunca forumdan uzak kalmış idim. :(

1e727e426fa71f7bda59c9165d6e7a78.png

Konuyu destekliyorum, yardım etmeye çalışan ben başkasının yaptığı yazım yanlışı yüzünden bir gün boyunca forumdan uzak kalmış idim. :(

Dediğim gibi çok aşırı. Herkesi bu kadar kalıplaştırmak yanlıştır. Önemli olan 'mesaj' iletmektir. Bu bir idelojidir ve her ideolojinin yanlışı vardır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı