Çözüldü Chivalry 2 ile ilgili gelen maili gerçek mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OnurE

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Aklıma geldiği kadarıyla şu 3 günlük süreci anlatmak istiyorum. 4. güne girdim. Gmail hesabıma gelen bir mail yüzünden, Gmail hesabımın çalınması korkusuyla yaşıyorum ve rahat edemiyorum. Hatta öyle ki belli kalp rahatsızlığı belirtilerini göstermeye bile başladım. Uyuduğum x bir saatte mail hesabım çalınırsa içindeki şeyleri koruma ihtimalim olmayacak. Lütfen bilgisi olanlar, bu maili alanlar veya konu hakkında yardımcı olabileceğini düşünen kişiler yazsın.

Not: Ben Epic Games'de ücretsiz oyun alırken email bildirimleri tikini işaretlediğim için geliyor sanırım.

8 Nisan (03:50)
Bu saatlerde mailleri kontrol ediyordum ve bu görseldeki maili aldım. Spam klasörüne attığım için mail göndereninin resmi farklı görünüyor.
Bunu Discord'larda filan sorduğumdaysa millet pek ciddiye almamıştı hatta dalga geçen bile vardı. Buraya sorduğumda henüz maildeki hiçbir bağlantıya girmemiştim ve tıklamadığım sürece hiçbir şey olmayacağını söyleyenler vardı.

unknown.png

8 Nisan (19:00-20:00)
Bu saatlerde sırf butonlardaki linki merak ettiğim için sürükleyip gizli sekmedeki URL bölününe attım ama kazayla tıkladığım için o bağlantılara girmiş oldum. Keşke sadece imleci üzerinde tutsaydım.

2.png3.png

Her ne kadar bu mailin herkese geldiğini ve butonlardaki linkin sakıncalı olmadığını söyleseler de korkuyorum.
Maili alan benden başka birini göremedim ve butonlardaki linkin, önce sakıncalı bağlantıya sonra da store bağlantısına yönlendirdiğini düşünüyorum nedense.

9 Nisan (09:00-20:00)
Dün neredeyse bütün günümü verip şu track/click ile ilgili bir şeyler araştırdım. Sadece 1 saat video izlemek için zaman ayırdım kendime maalesef. Bu durum gün geçtikçe daha da tedirgin ediyor. Ayrıca bu oyunla ilgili haberlere baktım ve pre-order haberlerinin 1, 2 hafta önce yayınlandığını gördüm ama mail bana 7 Nisan'da gelmişti. Bu yüzden şüphelerim arttı.

4.png

Oyunun tanıtımıymış gibi gösterilen sahte bir mail olmasından korkuyorum. Bu oyunla ilgili bir diğer mail 12 Şubat'ta gelmişti ama o zaman sadece pre-order duyuruluyordu, store linkleri yoktu.

Keylogger benzeri bir şey bulaşmasından veya varsa eğer, mail tokeni türünde bir şeyin ele geçirilmesinden korkuyorum. Büyük ihtimalle anlatmayı unuttuğum çok detay var ama bu şekilde artık rahat edemiyorum. Ne zaman kendime zaman ayırmak istesem bu aklıma geliyor ve her şeyimi kaybetme korkusuyla mailimi hemen kontrol ediyorum.

Kafamda birkaç soru daha var.
- Dolandırıcılar, Gmail'deki "Tanıtım" kısmına mail gönderebilir mi?
- Atılan bir linkle mailimin çalınması mümkün mü? Mümkünse de eğer linke tıklamamla mail bilgilerim mi gidiyor yoksa bir şey mi indirmemi istiyorlar veya gmail benzeri bir siteye yönlendirip giriş mi yaptırıyorlar?
- Gmail'in dolandırıcı maillere ve sakıncalı linklere izin verme ihtimali nedir?
- Bir maili spam olarak bildirince "Spam Bildir" ve "Spam Bildir ve E posta listesinden çık" diyor. 2. seçenek tam olarak nedir?

5.png

Gerçekten korkmaya başladım ve bilen birilerinin yardımına ihtiyacım var. Lütfen bilen varsa ilgilensin. Yardım alacağım kimseyi bulamıyorum. Yeterince uyuyamamaya başladım.. tahminen şu 3 günden beri 16 saat civarı uyuyabilmişimdir. Sadece güvende hissetmek istiyorum.

Çözüm
Bunun virüslü olma olasılığı var ancak dediğin gibi eğer gizli sekmede açtıysan mailine erişmeleri mümkün değil ancak sen yine de Chrome'de kayıtlı şifrelerin varsa değiştirebilirsin. Böyle bilgilerin bir siteye girmeyle çalınması da zaten kolay değil. Sen yine de mailinde çift faktörü ve numara doğrulaması aç ama dediğim gibi gizli sekmede mailin açık bile değil korkmana gerek yok. Bana da bir ara böyle olmuştu birkaç gün teknolojiden uzaklaş, başka şeyler yap zaten o korkular gidiyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Bunun virüslü olma olasılığı var ancak dediğin gibi eğer gizli sekmede açtıysan mailine erişmeleri mümkün değil ancak sen yine de Chrome'de kayıtlı şifrelerin varsa değiştirebilirsin. Böyle bilgilerin bir siteye girmeyle çalınması da zaten kolay değil. Sen yine de mailinde çift faktörü ve numara doğrulaması aç ama dediğim gibi gizli sekmede mailin açık bile değil korkmana gerek yok. Bana da bir ara böyle olmuştu birkaç gün teknolojiden uzaklaş, başka şeyler yap zaten o korkular gidiyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çözüm

Geri
Yukarı