CHP Hatay milletvekili Suzan Şahin deprem günlerini anlattı

izmirkartali

Megapat
Makaleler
1
Yer
İzmir
"Asrın felaketi", "kader planı" denilerek on binlerce vatandaşın ölümünün acısını normalleştirmeye çalışanlar, insanları susturabileceklerini sanıyor.
Böyle büyük bir yıkımın ve göz göre göre yitip giden canların, yuvaların unutturulabileceğini sanıyor.
Sade vatandaşların isyanına anında müdahale edip susturanlar Meclis'teki deprem mağdurlarına ve tanıklarına ne yapabilirler ki?

Hatay CHP Milletvekili Suzan Şahin Meclis'te depremde yaşadıklarını anlattı. İktidar sıralarından karşıt sesler yükselse de Şahin'i susturamadılar.

Bu video henüz bir şehrin merkezindeki acziyeti ortaya koyuyor. Kaç il, ilçe, kasaba ve köylerde ihmalin, acziyetin boyutunu kestiremiyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hatayda kentsel dönüşüme karşı çıkan CHP tarafından yargıda iptal edildiğini unutmayalım. Kentsel dönüşüme karşı protesto bile yaptılar. Kimse oy almak için masumiyeti oynamasın.
Böyle bir konuda tarafsız olmak zorundayız dediğin gibi, en az akp kadar chp de suçludur bu olayda, onlarda imar affına evet verdiler zamanında.

Kentsel dönüşüme karşı protesto bile yaptılar. Kimse oy almak için masumiyeti oynamasın.
Kentsel dönüşümün ranta çevrilmemesi için protesto yaptılar. Oradan da ceplerini dolduracaklardı. Ben de karşı çıktım vaktinde, hiç yalan yok. Usulüne uygun yapılması teklif edilmedi neticede.

Ancak bu işte CHP kadar AKP suçlu değil. AKP'nin bir sürü ilçede belediyesi var. O zaman imara açılan bir sürü yapı var. İnsanlar sadece Hatay'da da ölmedi.

Ancak burada eleştirilen şeyde ben masumluk göremiyorum. Devletin kurumlarına olan güven yok edilmiş, Kızılay çadır satıyor. Bu nasıl eleştirilmez? AKP'li birinin bile buna bir kılıf bulabileceğini sanmıyorum çünkü baştan aşağı zırvalık.

Deprem bölgesine gitmek için herkes emir bekliyor, koordinasyon yok, malzeme yok, iş makinesi yok. İlk 2-3 gün Hatay'a hiç yardım gelmedi. İnsanlar donarak öldü. CHP'li belediyeler ellerinden geleni yaptı deprem sonrası yardım için.

Hatayda kentsel dönüşüme karşı çıkan CHP tarafından yargıda iptal edildiğini unutmayalım. Kentsel dönüşüme karşı protesto bile yaptılar. Kimse oy almak için masumiyeti oynamasın.
Yaa, yandaş basın ne güzel iktidarı sıyırıyor sorumluluktan.
Peki bir yandaş medyadan bir de muhalif medyadan paylaşım yapalım bakalım.

Önce muhalif medyadan:

TİP Milletvekili Barış Atay, sanatçı Orhan Aydın ve kentteki demokrasi güçlerini hedef alan iktidar medyası bölgedeki rantsal dönüşüme karşı çıkılmasını bahane ederek depremin gerçek sorumlularını görmezden gelmişti. Ancak Gazeteci Bahadır Özgür'ün aktardığı bilgiler tepkiler sonucu revize edilen projeye AKP'li milletvekilinin engel olduğunu ortaya koydu.

"TMMOB İMAR RANTI YARATILDIĞINI SÖYLÜYORDU"​

Antakya'da depremde yıkılan Emek ve Aksaray mahallelerinin Haziran 2013'te Bakanlar Kurulunca 'riskli alan' ilan edildiğini ve ardından kensel dönüşüm planlarının devreye girdiğini hatırlatan Özgür, TMMOB'nin projeye şu yüzden itiraz ettiğini ifade etti:

"İki önemli sebebi vardı: İlki, deprem bölgesinde yoğun bir yapılaşmanın önünü açtığı, yeterli sosyal, yeşil alan ayrılmadığı; ikincisi, tarihi dokunun bozulacağı, koruma alanlarının yok sayıldığı. Yani TMMOB afet riski fırsatıyla imar rantı yaratıldığını söylüyordu.

Nitekim 2016'da belediye meclisi planı onaylarken emsali 2.9'a çıkararak yoğun yapılaşma ve kat artışının önünü açtı. TMMOB kararın 1/25000 plan ile çeliştiğini, emsal transferinin planın parçası olmayacağını belirtti. Mahkeme haklı buldu."

OY KAYGISIYLA YIKIM ERTELENDİ​

Mahkemenin itirazı sonucu planın revize edildiğini aktaran Özgür, yıkımların başlamasının ardından 2019 yerel seçimleri yaklaşırken AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi'nin dönüşümün durmasını istediğini ortaya çıkardı.

Özgür yaşanan bu süreci, "AKP'li vekil hem halkı ikna edemeyen bir plan yapıldığını itiraf ediyor, hem de çiçek filan dikerek halkın gözünü boyayacak işlerle oy toplanmasını öneriyordu. Seçim geçti ve 2021'de revize imar planı çıktı. Nisan 2022'de de Erdoğan acele kamulaştırma kararını imzaladı" ifadeleriyle anlattı.

Gazeteci Bahadır Özgür paylaşımlarının sonunda süreci şu ifadelere özetledi: "Kısaca AKP rant planı hazırladı. Halk da mahkeme de reddetti. Bu sefer revize edildi ama oy kaygısıyla yıkım ertelendi. Erdoğan kamulaştırma kararını depremden sadece 8 ay önce aldı. Yani Barış Atay dönüşüme değil, yoksul halkın mülkünü ranta çevirecek plana karşı çıkmıştı"

Bir de yandaş memur haber sitesinden:

Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, bir yayın kuruluşunda "Lütfü Savaş'ın 2019 seçimlerindeki adaylık sürecinde deprem sonrası binaların yıkıldığı Emek Mahallesi'nde kentsel dönüşüm karşıtı miting düzenlediği ortaya çıktı" şeklindeki haberin gerçeklikten uzak, tamamen asılsız olduğu bildirildi. Lütfü Savaş'ın Antakya Belediye Başkanı olduğu dönemde Emek Mahallesi'nin riskli alan ilan edilip, bölgenin kentsel dönüşüm alanı olması için başvuruyu yaptığı, Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin hemen ardından bölgenin yetkisinin Antakya Belediyesi'ne devredildiği bildirildi. Açıklamada, "Alana uygulanan ve plana işlenmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen plan kentsel dönüşüm projesinden çıkarılmış, zemin açısından ve nüfus/alan bakımından yeni bir çöküntü mahallesi haline getirildiği, 3.5 emsalli binalarla doldurulduğu, sosyal donatıların neredeyse bulunmadığı görülmüştür. Bu sebeplerle insan ölçeğinde sosyal donatı alanlarının (okul, sağlık ocağı, büyük tek parça yeşil alanların, otoparkların vb.) arttırılması ve inşaat emsallerinin düşürülmesi noktasında gerekli tüm uyarılar Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Tüm uyarılara rağmen Antakya Belediyesi, alanı TOKİ'ye Arsuz'da bulunan tekelin parselleri karşılığı devretmiştir" denildi.

Bir de TMMOB raporu sunalım. Uzman görüşünü linkler halinde paylaşayım ki bilime değer veriyorsanız bakarsınız.

İmar affı raporu:

Kentsel dönüşüm ilkeleri:

Çarpık kentleşmeye karşi çağrı:

Kentsel dönüşümde AKP'nin rant projelerine dair bilgilendirmeler:

Süpriz...
Elbette her işin mutlak hakimi de her zaman işin içinde.
Yerel medya haberi:
Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı 6 mahallede bakanlar kurulu kararıyla kentsel dönüşüm yürürlükten kaldırıldı. Resmî gazetede yayınlanan karara göre İskenderun Meydan, Cumhuriyet, Modernevler, Numune, Pınarbaşı ve Esentepe mahallelerindeki bazı alanların riskli alan ilan edilmesi hakkındaki Bakanlar kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.
Kentsel Dönüşüm Yürürlükten Kalktı!

Kentsel-Donusum-Yururlukten-Kalkti-2.jpg

Beyefendi bu konuşmadan incinmiş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kararını açıklarken “Hanımefendi konuşuyor; öyle senin konuştuğun gibi değil. Hatay milletvekiliymiş. Biz sadece Hatay değil 11 ilin 11'inde de çalışmaları sürdürdük” diyerek hedef aldığı CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin yanıt verdi. Kişisel Twitter hesabından art arda açıklamalarda bulunan Şahin, "Deprem bölgelerinde yaşayanlar biliyor neyin ne olduğunu. Cumhurbaşkanının sözlerini halkımın vicdanına bırakıyorum. İncinen incinsin!" dedi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

GAIN Haber, "Yas Evi" adlı belgesel çekip YouTube üzerinden herkesin erişimine sundu.

Son düzenleme:
Bir iskenderun lu olarak hemşehrim Suzan hanımı gerçekten tebrik ediyorum. Yurt dışından gelen arama kurtarma ekipleri Hataya 2-3 boyunca giremedi hava alanında pist patladı, yollar bozuldu ama sonrasında geldiler. Bizim mahallemize AFAD ve AKUT ve Alman timi geldiğinde ben o enkazlardan çıkan cesetleri gördüm. Pac meydanı geniş bir alan ve ilk günler hava soğuk olduğu için cesetleri kilimlere sarmışlardı veya naylon çuvallara kısacası pac meydanı morg gibiydi her yerde ceset ve leş kokusu. İnanır mısınız daha 2 hafta öncesine kadar yıkımların fazla olduğu yerde tuz buz binalar hâlâ leş kokuyordu ama o binalara kireç döktüler gerçekten yazık! İskenderunda deniz yükseldi sahil, anıt alanı ve son durak deniz oldu. O kadar çok şey var ki anlatmaya dilim yetmez depremin merkez üssü her ne kadar Maraş veya Antep olsa da (ortada bir gariplik var) en çok etkilenen yer burası oldu Hatay oldu.

Bir iskenderun lu olarak hemşehrim Suzan hanımı gerçekten tebrik ediyorum. Yurt dışından gelen arama kurtarma ekipleri Hataya 2-3 boyunca giremedi hava alanında pist patladı, yollar bozuldu ama sonrasında geldiler. Bizim mahallemize AFAD ve AKUT ve Alman timi geldiğinde ben o enkazlardan çıkan cesetleri gördüm. Pac meydanı geniş bir alan ve ilk günler hava soğuk olduğu için cesetleri kilimlere sarmışlardı veya naylon çuvallara kısacası pac meydanı morg gibiydi her yerde ceset ve leş kokusu. İnanır mısınız daha 2 hafta öncesine kadar yıkımların fazla olduğu yerde tuz buz binalar hâlâ leş kokuyordu ama o binalara kireç döktüler gerçekten yazık! İskenderunda deniz yükseldi sahil, anıt alanı ve son durak deniz oldu. O kadar çok şey var ki anlatmaya dilim yetmez depremin merkez üssü her ne kadar Maraş veya Antep olsa da (ortada bir gariplik var) en çok etkilenen yer burası oldu Hatay oldu.
Geçmiş olsun.
Acılarımızı unutturmayacağız.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun.
Acılarımızı unutturmayacağız.

Bizim burada gelişim hastanesi var oradaki morgda sıralar vardı ve ceset kokusu eve kadar geliyordu anlatılacak çok şey var.

Yeni konular

Geri
Yukarı