Chrome %30 ila %50 arası CPU yiyor

Ben 12 yıllık bilgisayarımdan yazıyorum yandex kullanın arkadaşlar 400mb den fazla ram kullanmıyor ve özellik olarak diğer bilindik tarayıcılardan daha iyi bence. Ayrıca opera fanları saçmalıyor opera film açınca 1GB ram kullanıyor boş tarayıcı işlemci ve rami kısıtlayınca da çok kasıyor.

Bağlantıda önerdiğim ayarları ve uzantıları kurun.
Daha sonra Chrome görev yöneticisini açıp, uzantıların ve sayfaların kullandığı kaynak tüketimine bakın. Bazı siteler arka planda mining yapabiliyor. O yüzden girdiğiniz sitelere dikkat edin.
Yeni sekme kutucuğunun yanındaki boş sekmeye sağ tıklayıp, görev yöneticisini açabilirsiniz.

Screenshot_1.png

Chrome ve Edge dışında diğer tarayıcılar CPU ve bellek tüketimi konusunda istikrarlı değiller. Sisteminizin görev yöneticisi kullanımlarını da atın. Belki sorun tarayıcıdan kaynaklı değildir.

@Asdasgudas Yandex 32-Bit sürümü olan ve hantal bir tarayıcı. Ayrıca veri toplayan ayarlarını kapatmaya izin vermiyor. O bilgisayara 32-Bit Chrome ya da Edge kursanız daha iyi olur. Ayrıca Windows 7 yerine, Linux işletim sistemi kullansanız çok daha iyi olur.

Video ya da müzik açıksa normal. Aynı şekilde flash player kullanılan sitelerde de bu durum çok normal. Önce bize içerikleri, kullandığınız eklentileri ve ayarları söylemelisin.

Ek olarak yeni tarayıcı önerenler için, bunların hepsi chromium tabanlı yani önerdiğiniz şeylerin Chrome'dan tek farkı daha fazla bellek tüketimi yapacak özellik eklenmiş olması. İsterseniz eklenti kurmadan ikisini de kıyaslayalım, aralarında tek işlevsel farkı olan Edge, o da yazılım uzmanlarının Google ile bağı kesip Microsoft temelli senkronizasyon ve bazı flagsları temizlemesinden.

Bu biraz da sizin sitelerden bildirimler vs açmanızla alakalı da olabilir. Choremi düzenli olarak ön belleği çerezleri temizlemenizi tavsiye ederim. Ben de yıllardır kullanıyorum da hiç beni engelleyen rahatsız eden bir durumla karşılaşmadım. Açık sekme sayısı, girilen siteler, pc'nin sağlığı hepsi etkendir diye düşünüyorum. Örneğin bende AE, PS açıkken ve işlem yaparken bir yandan Chrome üstünden youtubede eğitim videoları izleyip işlem yapıyorum bir sorun yaşamıyorum.

Video ya da müzik açıksa normal. Aynı şekilde flash player kullanılan sitelerde de bu durum çok normal. Önce bize içerikleri, kullandığınız eklentileri ve ayarları söylemelisin.

Ek olarak yeni tarayıcı önerenler için, bunların hepsi chromium tabanlı yani önerdiğiniz şeylerin Chrome'dan tek farkı daha fazla bellek tüketimi yapacak özellik eklenmiş olması. İsterseniz eklenti kurmadan ikisini de kıyaslayalım, aralarında tek işlevsel farkı olan Edge, o da yazılım uzmanlarının Google ile bağı kesip Microsoft temelli senkronizasyon ve bazı flagsları temizlemesinden.

Sadece Yeni Sekme açıkken bile aynı.
Bu biraz da sizin sitelerden bildirimler vs açmanızla alakalı da olabilir. Choremi düzenli olarak ön belleği çerezleri temizlemenizi tavsiye ederim. Ben de yıllardır kullanıyorum da hiç beni engelleyen rahatsız eden bir durumla karşılaşmadım. Açık sekme sayısı, girilen siteler, pc'nin sağlığı hepsi etkendir diye düşünüyorum. Örneğin bende AE, PS açıkken ve işlem yaparken bir yandan Chrome üstünden youtubede eğitim videoları izleyip işlem yapıyorum bir sorun yaşamıyorum.

Hiç bir bildirim açmadım bu arada. Önbelleği temizlemeyi deneyim.

@364164 Eski bile olsa o sistemin çalışmasını engelleyecek ve kapanmasını sağlayacak kadar kötü olamaz, (o işlemcinin Turbo boost özelliğini aktive ederseniz CPU'nuzun çalışma frekansı artacaktır bu arada) öncelikle başka bir internet tarayıcısıyla deneyin, olmazsa sabit diske ölü hücre testi yapın (HD Tune'daki Error Scan), yine olmazsa Memtest (RAM testi) yapın. O sistemin olağan haliyle öyle çalışmasına olanak vermiyorum açıkcası, Intel SU9400 bile çok daha düzgün bir performans tanıyordu Windows 10 ve 2 GB RAM ile (Tost makinesi mi demeyin eski bir MacBook Air'ın konfigürasyonu).

Geri
Yukarı