Chrome eklentileri başka PC'ye nasıl aktarılır?

07 Osman

Hectopat
Merhabalar,
Maliye Bakanlığına bağlı bir kurumda kamu çalışanıyım. Web üzerinden işlem yaptığımız bir sayfada kullandığımız sadece bizim işlemlere has bir eklenti var. Yine maliye çalışanı bir arkadaş tarafından yapılmış. İlk aşamada arkadaş bu eklentiyi Chrome mağazaya ekledi ve birçok maliye çalışanı bilgisayarına indirerek kullanmaya başladı. Ancak zamanla Chrome mağazasından bu eklenti kaldırıldı. Bu nedenle başka bir bilgisayarda kullanmak istediğimizde eklenti mağazada olmadığı için senkronizasyon işe yaramıyor. İlk aşamada bilgisayarına indirenlerde sıkıntı yok, ancak bilgisayara format atıldığında, yanlışlıkla kullanıcı dosyaları silindiğinde veya yeni bir bilgisayarda kullanılmak istediğinde bu eklentiyi Chrome'a ekleyemedik .NET üzerinde anlatılan aynen yer imleri gibi uzantıları da içe dışa aktar seçeneklerini denesem de olmuyor vesselam.

Kullanıcı adınızla yeni bir bilgisayarda oturum açsanız bile tüm yer imleriniz ve eklentileriniz yeni bilgisayara gelse bile bizim eklenti mağazada mevcut olmadığı için gelmiyor.

Sorum şu; Eklentinin düzgün olarak çalıştığı bilgisayardaki dosyalarını falan alarak yeni bir bilgisayarda çalışmasını nasıl sağlarız?

Eklentiler bu klasörde tutuluyor:
  • C:\Users\MERT\AppData\Local\Google\Chrome Beta\User Data\Default\Extensions
Tabi ben Chrome Beta kullanıyorum. Sizde dizin farklı olabilir ayrıca Kullanıcı adı kısmını da değiştirmeyi unutmayın.

Ayrıca :
  • chrome://extensions/
adresinden özel olarak uzantı paketleyebilirsiniz.

Yer imlerinizi de ayarlardan bu şekilde HTML olarak dışa aktarırsanız daha sonra başka browserdan import edebilirsiniz:

1592991148885.png

Eklentinin kurulu olduğu cihazdan ,eklenti kurulurken oluşturulmuş .CRX dosyasını bulup yeni kurulum yapmak istediğiniz cihazın varsayılan eklenti klasörüne kopyaladıktan sonra .CRX dosyasını Google Chrome ile açın.

Sayın @xearhtain, @olvidobc dediklerinizi biliyorum, sayın @Midori dediğinizi yapmama rağmen bu paket hatalı olabilir diyerek uzantıyı yüklemiyor.

Peki bir soru daha o zaman, şu an yukarıda da belirttiğim üzere bilgisayarımın birisinde bu uzantı gayet güzel çalışıyor. Bu uzantıyı chrome mağazasına nasıl ekleriz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı