Rehber Chrome Tavsiye Ettiğim Ayarlar ve Uzantılar

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Google_Chrome_logo_and_wordmark_(2015).png

Kendi kullandığım ve tavsiye ettiğim Chrome tarayıcı ayarlarıdır. Sayfa hızlı yüklensin diye resimleri Sürprizbozan içine aldım.

Kırmızı ile işaretlediklerimi yapmanızı öneririm.
Yeşil ile işaretli yerler tamamen sizin kullanımınıza kalmış.
Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Screenshot_3.png

Üçüncü taraf çerezleri engelle daha fazla gizlilik ve güvenlik sağlar. Atıyorum A adlı siteye girdiniz, bu sitenin kendi çerezleri dışında diğer sitelerden çerez oluşturabilir. Siz direkt bunları engellersiniz ve gereksiz çerezler sisteme yüklenmez. Ayrıca bazı reklamların izleyicileri engellenebilir yani reklamlar yarım yamalak gözükür ya da hiç gözükmez. Disqus gibi haric siteden oturum bilgileri çeken siteler için, tekrar oturum aç diyerek veriyi almanız gerekebilir. Popüler örneklerden Instagram'a Facebook ile giriş yap olayını mesela yapamazsınız.

Screenshot_8.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Screenshot_19.png

Screenshot_8.png

Anti-virüs yazılımınız yoksa, Traffic light uzantısını öneriyorum. Zararlı siteleri engelleyecektir. Eğer bir anti-virüs yazılımınız varsa kurmanıza gerek yok.

Enhanced-h264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir Codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %40'a yakın azaltır. Ama 1080 P 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.
Yeni sekme sayfasını özelleştirme ve tema renklerini değiştirmek için bağlantıya göz atabilirsiniz.
Chrome koyu tema desteği, Windows 10 teması ile uyumlu çalışıyor. Windows 10 beyaz tema ya da diğer işletim sistemi kullananlar aşağıdaki yöntemi uygulayabilir. Chrome kısayoluna sağ tıklayıp Özellikleri açın. Daha sonra Kısayol > Hedef kısmının en son kısmına aralık bırakarak aşağıdaki kodu yapıştırın.
Uygula ve tamam diyerek çıkış yapın. Tarayıcıyı tekrar açtığınızda koyu mod olarak açılacaktır.
Kod:
--force-dark-mode

Screenshot_9.png

Bu koyu mod sadece tarayıcı ayarları, yeni sekme sayfası gibi yerleri etkileyecektir.

Screenshot_3.png

Ayrıca Chromium sunduğu koyu mod ayarı için bağlantıya göz atabilirsiniz.
Ama bu özelliği halen Chrome deneysel olarak kullanıyor. Bazı sitelerin görüntüsünü bozabiliyor. Ayrıca yazı renklendirmesi pek hoş değil. İleri zamanlarda ekstra ayar menüsü ile sunacağını düşünüyorum. Tam anlamı ile düzelene kadar Dark reader uzantısını tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:

im gone

Centipat
Önerdiğiniz ayarları yaptım ama hâlâ YouTube'da video izlerken ilerletirken ya da duraklatırken garip bir yavaşlık var. Tüm tarayıcılarda bu sorunu yaşıyorum bu sorunu, tek Brave'de böyle bir sıkıntı yok ama o da fazla RAM tüketiyor.

Cuprum

Megapat
Bug. Sayfaya enjekte edilen betikten dolayı. MR2 sürümünde düzeltileceği söylenmiş, bir süreliğine Kaspersky eklentisini devre dışı bırakarak, ki Brave'de eklenti mevcut değil, çözülmezse de ilgili ayarı kapatarak sorunu çözebileceğini sanıyorum.

Screenshot_6.png

Yukarı