Chromium tabanını aşırı gereksiz ve hantal buluyorum

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Benle aynı görüşte olmayabilirsiniz ama bütün tarayıcı devlerinin bu tabana geçmesi beni oldukça rahatsız ediyor. Chromium tabanı yapısı gereği aşırı şişiyor.
Hafif tarayıcılara örnek verecek olursam misalen Pale Moon'a bakın. Firefox'un neden bu tabanla devam etmediğini halen anlayamıyorum ben. Quantum denen saçmalığın peşinde eridi gitti.
EdgeHTML bence gayet iyiydi Microsoft Chromium'a geçmese bile EdgeHTML'i geliştirse inanın daha güzel olabilirdi.
Şimdi her şeyi bir kenara bırakalım zamanında ya Firefox ya da Chrome bu kutup vardı. Mozilla'yı yaklaşık 5-6 sene kullandığımı hatırlıyorum. Daha sonrası hep Chromium tabanlı tarayıcılar; Chrome, Microsoft Edge.
Peki bana diyeceksiniz madem laf söylüyorsun neden kullanıyorsun diye.
Çünkü kahretsin bir olay var. Herkes tarafından benimsenen bir şeye göre yaşıyoruz. Bizim düşündüğümüz şeyin önemli olması hiçbir anlam ifade etmiyor. Genele bakılıyor her zaman. Ona göre optimizasyon ve geliştirmeler yapılıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Chrome her zaman daha hızlı olmuştur. 32 bit İntel Atom'lu PC'de de İ7'li üst seviye bilgisayarda da kullandım. Hiçbiri Chrome kadar tepkisel değildi. Ben memnunum, mükemmel tektir; O da Chrome/Chromium tabanlı tarayıcılar.

Aslında bu kadar fazla kullanılması iyi değil. Bir güvenlik açığı olduğu zaman bütün Chromium tabanlı tarayıcılar etkilenecek gibime geliyor. (Tablet, Telefon, bilgisayar, Oyun Konsolu demeden hepsi...)
Onu geçtim misal, Chromium tabanlı tarayıcı kullanmak istemiyorsan bile çok fazla alternatif yok gibi hissediyorum ortada.

Bir de hantal olmasının sebebi günümüzün tarayıcıları işletim sistemi gibi birçok şeyi bir arada yapabiliyorlar. Bu da kodu ağırlaştırıyor. Mesela PDF okuma özelliği önceden yoktu tarayıcılarda.

Son düzenleme:
Aslında bu kadar fazla kullanılması iyi değil. Bir güvenlik açığı olduğu zaman bütün Chromium tabanlı tarayıcılar etkilenecek gibime geliyor. (Tablet, Telefon, bilgisayar, Oyun Konsolu demeden hepsi...)
Onu geçtim misal, Chromium tabanlı tarayıcı kullanmak istemiyorsan bile çok fazla alternatif yok gibi hissediyorum ortada.
Chromium açık kaynak kodlu bir proje.

Chrome her zaman daha hızlı olmuştur. 32 bit İntel Atom'lu PC'de de İ7'li üst seviye bilgisayarda da kullandım. Hiçbiri Chrome kadar tepkisel değildi. Ben memnunum, mükemmel tektir; O da Chrome/Chromium tabanlı tarayıcılar.
Opera da herzaman en yavaşı olmuştur yıllardır kullanırdım.
Son zamanlarda çok hata vermeye başlayınca Firefox kullanmaya başladım.
Hız aramıyorum stabillik ve kullanışlık önemli.
Firefox stabil ama pek kulanışlı değil.

Açık kaynaklı olması yüzde yüz hata / program açığı içermediği anlamına gelmez bence.
Hiçbir sistem tamamen güvenilir değil. Ancak açık kaynak kodlu olması ve kullanıcısının fazla olması güvenlik zaafiyetlerini azaltır.

Hiçbir sistem tamamen güvenilir değil. Ancak açık kaynak kodlu olması ve kullanıcısının fazla olması güvenlik zaafiyetlerini azaltır.

Açık kaynak olması aynı zamanda sistemin kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesini de kolaylaştırır. Kaynak kodunu yeterince iyi anlayan bir kişi nerede zayıflığı olduğunu bulup bu açığı çok daha rahat kullanabilir. Konu dışına çıkıyoruz sanki.

Yeni konular

Geri
Yukarı