Chromium tabanını aşırı gereksiz ve hantal buluyorum

Chromium bence eklenti bakımından kötü, Firefox kullanıyorum ve yüklediğim eklentiler sıkıntısız çalışıyor örneğin cookie Auto delete Firefox üzerinde tak çalıştır yaparken Chromium yüklerken arıza veriyor. Ne zaman kullandığım bazı eklendileri Chromium tarayıcılarda kullansam mutlaka birinde sakatlık yaşıyorum.

Chromium tabanlı tarayıcılar sentetik testlere göre en hızlı tarayıcılar. MS Edge, Brave ve Google Chrome bunun en iyi örneği. Bir de şu şişme mevzusu. Bir şeyi hafifletince daha hızlı olacakmış gibi geliyor bazen insanlara ama alakası yok. Hafif olması sistemin kalan uygulamalara vereceği kaynak miktarını arttırır, uygulamanın hızını değil. Aşırı zayıf bir bilgisayar kullanmıyorsanız, Chromium tabanlı hiç bir tarayıcı kolay kolay hantallaşmaz. Aşırı zayıf bilgisayarlar içinse diyebileceğim bir şey yok.

Chromium tabanlı tarayıcılar sentetik testlere göre en hızlı tarayıcılar. MS Edge, Brave ve Google Chrome bunun en iyi örneği. Bir de şu şişme mevzusu. Bir şeyi hafifletince daha hızlı olacakmış gibi geliyor bazen insanlara ama alakası yok. Hafif olması sistemin kalan uygulamalara vereceği kaynak miktarını arttırır, uygulamanın hızını değil. Aşırı zayıf bir bilgisayar kullanmıyorsanız, Chromium tabanlı hiç bir tarayıcı kolay kolay hantallaşmaz. Aşırı zayıf bilgisayarlar içinse diyebileceğim bir şey yok.
Benim 4 GB RAM'lı bilgisayarım 5-6 sekme aynı anda iş yaparken bile şişmiyor Chrome'da.
Açık kaynak olması aynı zamanda sistemin kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesini de kolaylaştırır. Kaynak kodunu yeterince iyi anlayan bir kişi nerede zayıflığı olduğunu bulup bu açığı çok daha rahat kullanabilir. Konu dışına çıkıyoruz sanki.
Açık kaynak kodda her şey ortadadır. Zaten olay o. Kötü niyetli dediğin kişi o açığı kullanamadan gün yüzüne çıkar. Hızlıca ya topluluk tamir eder veya diğer firmalar.

Son düzenleme:
Açık kaynak olması aynı zamanda sistemin kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesini de kolaylaştırır. Kaynak kodunu yeterince iyi anlayan bir kişi nerede zayıflığı olduğunu bulup bu açığı çok daha rahat kullanabilir. Konu dışına çıkıyoruz sanki.

Kapalı kaynak olması daha da kötü, açık kaynak bulunan açıklar hemen yamalanabilir ama kapalı kaynakta bir açık bulunursa firma bunu anlayana kadar sömürürler.

Aşırı zayıftan kastım düşük RAM miktarı değil. Çok eski ve zayıf işlemcili bilgisayarlar.
Hiçbir bilgisayarda kullanamazsın ki o zaman. Birçok platform H265, HEVC gibi kodeklere geçti. Eski işlemci bu kodekleri performans kaybı olmaksızın açabilecek mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı