Çiçeksepeti banka kartından habersiz para çekti

• Konuyu başlatan Pecx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 573

Pecx

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün bana Çiçeksepeti'nden SMS geldi fakat ben Çiçeksepeti'nden herhangi bir şey sipariş vermemiştim. Sonrasında banka hesabıma baktığımda hesabımdan 300 TL çekildiğini gördüm. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• 8E5C70E6-06B3-49AF-AB61-C1E3CD5FE744.jpeg
    8E5C70E6-06B3-49AF-AB61-C1E3CD5FE744.jpeg
    229,4 KB · Görüntüleme: 65
  • 8EF332ED-A2C7-447D-AC2E-ED8A9161CE37.jpeg
    8EF332ED-A2C7-447D-AC2E-ED8A9161CE37.jpeg
    203,7 KB · Görüntüleme: 70
Arkadaşlar bugün bana Çiçeksepeti'nden SMS geldi fakat ben Çiçeksepeti'nden herhangi bir şey sipariş vermemiştim. Sonrasında banka hesabıma baktığımda hesabımdan 300 TL çekildiğini gördüm. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz?
Bankayla ve Çiçeksepetiyle iletişime geçin.

Bankayla ve Çiçeksepeti'yle iletişime geçin.

Çiçek sepetiyle iletişime geçtim onlarda bankamın çağrı merkeziyle iletişime geçip harcama itirazı yapmamı söylediler. Yarın bankaya gidip durumu anlatacağım teşekkür ederim yardımınız için

Çiçek sepetiyle iletişime geçtim onlarda bankamın çağrı merkeziyle iletişime geçip harcama itirazı yapmamı söylediler. Yarın bankaya gidip durumu anlatacağım teşekkür ederim yardımınız için
Öncelikle Son zamanlarda sigorta yaptırdınız mı ? Veya ulaşım kartına bakiye yüklediniz mi ? Eğer bir tanıdığınıza kart bilgilerinizi vermediyseniz kartınız dolandırıcıların eline geçmiş. Ayrıca ilk resimdeki 300 TL tutarlı alışveriş Çiçeksepeti değil Google ADS'den yapılan bir alışveriş işlemi. Google ADS ve Çiçeksepetinde 3d secure olmadığı için kart bilgilerinizi eline geçiren dolandırıcı sadece kart bilgilerinizi ödeme alanına girerek alışveriş yapabiliyor, size herhangi bir SMS gelmiyor. İkinci resimde Çiçeksepeti üzerinden 495 TL işlem girişimi olmuş ve bakiye çekilememiş. Çünkü Çiçeksepeti üzerinden yapılan alışverişlerde sadece 300 TL ve altı ürünlerde 3d secure güvenlik sistemi bulunmuyor. Dolandırıcı 495 TL'lik alışveriş yaptığı için bakiyeyi çekememiş. Eğer 300 TL ve altı işlem yapsaydı parayı çekecekti. Şu anda yapmanız gereken bu işlemlerin yapıldığı kartınızı kullanıma kapatarak yeni kart talep etmek ve bankanıza ait harcama itiraz formunun çıktısını alıp doldurmak. Doldurduktan sonra size dönüş süreleri değişkenlik gösterebiliyor, uluslararası standartlara göre işlem yapıldığı için 180 güne kadar uzayabiliyor. Formu ilettikten sonra beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Erken de sonuçlanabilir geç de. Er ya da geç paranız hesabınıza tekrar yatacaktır o konuda sıkıntınız olmasın. Son olarak bunu yapanlar da genellikle 14-16 yaşındaki ergenler. CC diye tabir ettikleri kartları kullanarak insanları bu şekilde soyuyorlar. Eğer durumunuz iyi değilse şikayet etmenizi önermiyorum. Çünkü Eğer şikayet etmeyi tercih ederseniz büyük bir masrafla karşılaşacağınızı söyleyeyim. Ama durumunuz iyiyse mutlaka avukatla birlikte savcılığa müracaat edin. Masraflarınızı da dava bittikten sonra karşı tarafa ödetme hakkınız bulunuyor zaten :) Hükümet önlem almadığı sürece bu tür olaylar hep devam edecek maalesef.

Öncelikle son zamanlarda sigorta yaptırdınız mı? Veya ulaşım kartına bakiye yüklediniz mi? Eğer bir tanıdığınıza kart bilgilerinizi vermediyseniz kartınız dolandırıcıların eline geçmiş. Ayrıca ilk resimdeki 300 TL tutarlı alışveriş Çiçeksepeti değil Google Ads'den yapılan bir alışveriş işlemi. Google ads ve çiçeksepetinde 3D Secure olmadığı için kart bilgilerinizi eline geçiren dolandırıcı sadece kart bilgilerinizi ödeme alanına girerek alışveriş yapabiliyor, size herhangi bir SMS gelmiyor. İkinci resimde Çiçeksepeti üzerinden 495 TL işlem girişimi olmuş ve bakiye çekilememiş. Çünkü Çiçeksepeti üzerinden yapılan alışverişlerde sadece 300 TL ve altı ürünlerde 3D Secure güvenlik sistemi bulunmuyor. Dolandırıcı 495 TL'lik alışveriş yaptığı için bakiyeyi çekememiş. Eğer 300 TL ve altı işlem yapsaydı parayı çekecekti. Şu anda yapmanız gereken bu işlemlerin yapıldığı kartınızı kullanıma kapatarak yeni kart talep etmek ve bankanıza ait harcama itiraz formunun çıktısını alıp doldurmak. Doldurduktan sonra size dönüş süreleri değişkenlik gösterebiliyor, uluslararası standartlara göre işlem yapıldığı için 180 güne kadar uzayabiliyor. Formu ilettikten sonra beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Erken de sonuçlanabilir geç de. Er ya da geç paranız hesabınıza tekrar yatacaktır o konuda sıkıntınız olmasın. Son olarak bunu yapanlar da genellikle 14-16 yaşındaki ergenler. CC diye tabir ettikleri kartları kullanarak insanları bu şekilde soyuyorlar. Eğer durumunuz iyi değilse şikayet etmenizi önermiyorum. Çünkü eğer şikayet etmeyi tercih ederseniz büyük bir masrafla karşılaşacağınızı söyleyeyim. Ama durumunuz iyiyse mutlaka avukatla birlikte savcılığa müracaat edin. Masraflarınızı da dava bittikten sonra karşı tarafa ödetme hakkınız bulunuyor zaten :) hükümet önlem almadığı sürece bu tür olaylar hep devam edecek maalesef.

Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sigorta veya bakiye yüklememiştim son zamanlarda dediğiniz gibi muhtemelen kartım dolandırıcıların eline geçmiş. İtiraz formunu dolduracağım birazdan, kartımı kullanıma kapattırdım. Yeni bir kart talep ettikten sonra aynı şeyin tekrar yaşanmaması için bu duruma karşı herhangi bir önlem alabilir miyim?

Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sigorta veya bakiye yüklememiştim son zamanlarda dediğiniz gibi muhtemelen kartım dolandırıcıların eline geçmiş. İtiraz formunu dolduracağım birazdan, kartımı kullanıma kapattırdım. Yeni bir kart talep ettikten sonra aynı şeyin tekrar yaşanmaması için bu duruma karşı herhangi bir önlem alabilir miyim?
Tabii ki önlem alabilirsiniz. Kartınızla güvenilir olmayan sitelerden alışveriş yapmayın ve kimseyle kart bilgilerinizi paylaşmayın. Size sigorta ve ulaşım kartına bakiye yüklediniz mi diye sordum çünkü örnek vermek gerekirse mesela deprem sigortası yaptırmak istiyorsunuz google üzerinden arama yaptığınızda karşınıza kart dolandırıcılarının kurmuş olduğu sahte site geliyor ve bu site genelde en üstte çıkıyor. Siz de en üstte olduğuna güvenip tıklıyorsunuz ve ilgili siteye kart bilgilerinizi girince kart bilgileriniz kart dolandırıcısının bilgisayarına düşüyor. Veya diyelim ki turkcell hattınıza kontür veya paket yüklemek istiyorsunuz veya faturanızı ödemek istiyorsunuz yine en üstte turkcellin kendi sitesine benzer bir site çıkıyor. Turkcellin orijinal olan sitesi turkcell.com.tr dolandırıcılar bu sitenin ismine benzer bir domain alıyor, örneğin turkcel.com.tr Dikkat edersen çift l olması gerekirken tek l var. Bu tuzağa düşüp mağdur olan insan sayısı da bi hayli fazla. Bu sitelerin en üstte çıkmasının nedeni ise google üzerinden sitelerine parayla reklam veriyorlar. Reklam sayesinde de site en üstte gözüküyor. USOM bu siteleri tespit ettiğinde erişim engeli getiriyor ancak erişim engeli gelene kadar bir sürü kişi mağdur oluyor. Ve son olarak da evet bu reklam paralarını bile google üzerinden çalıntı kartlarla veya içinde bakiye olan ADsense hesaplarıyla yapıyorlar. Google'da 3d secure olmadığı için kart sahibine mesaj gitmeden direkt bakiye çekebiliyorlar.

Geri
Yukarı