Çift Fanlı SE-224-XT ve AMD Stok Fan Karşılaştırması

Daha fazla  
Selamlar. İşlemci sıcaklığımı düşürmek ve overclock yapabilmek için bir soğutucu arıyordum. ID-Cooling'in SE-224-XT modelini gözüme kestirdim. Daha öncesinde aklımda hep Arctic Duo almak vardı ancak SE-224-XT çift fanlı şekilde daha ucuza denk geldiği için ve beyaz LED'e sahip olduğu için tercihimi ID-Cooling markasından yana kullandım. Benim gibi soğutucu arayışında olanlar için bir test yapmak istedim.

Bu testte AMD stok fanı ( AMD Wraith Stealth ) ve çift fanlı ID-Cooling SE-224-XT karşılaştırılacaktır. Yalnız dikkatinizi tekrar çekmek istediğim şey; SE-224-XT tek fanlı olarak satılıyor. Arkasına ben ekstra olarak fan aldım. Aldığım fan SE-224-XT içinden çıkan fan ile aynı. ( ID-COOLING XF-12025-SW ) İki fanın da etiketlerindeki model numarası aynı.
Termal macun olarak SE-224-XT kutu içeriğindeki ID-Cooling termal macunu kullandım. Her iki testte de CPU fanları ve Arctic F12 PWM son devirde çalıştırılmıştır.

Öncelikle test sistemim şu şekilde;
Ryzen 5 2600 - B450M S2H - 2*8GB 3000MHz Ram - TUF 3070 Tİ OC - Aerocool Aero One Frost kasa ve kasadaki fanlara ek olarak olarak Arctic F12 PWM (egzoz olarak arkada kullanıyorum, kasanın kendi fanını yukarı taktım).
2K olarak kullanıyorum. Forza oyununda ortalama yüzde 20 civarında darboğaz yaşıyorum. RDR2'de ayarları değiştirmişim, normalde darboğazsız oynayabiliyorum ancak bu testte ortalama yüzde 10 civarı bir darboğaz var.

40 dakikalık Forza Horizon 4 test sonuçları şöyle;

STOK FORZA.png
SE224XT FORZA.png

10 dakikalık RDR2'de aynı görevin oynayış test sonuçları şöyle;

STOK RDR2.png
SE224XT RDR2.png

Sonuç olarak Forza'da anlık olarak en yüksek 72 dereceyi gören işlemcim, SE-224-XT ile anlık en yüksek 53 dereceyi gördü. Ortalamaya baktığımızda ise 62 dereceden 45 dereceye 17 derecelik bir sıcaklık düşüşü elde ettim. RDR2'de ise anlık maksimum 68 dereceden 54 dereceye düşüş oldu. Ortalama olarak 64 dereceden 46 dereceye 18 derecelik bir düşüş elde edildi.

Yani yükte 18 derece civarı bir düşüş elde edildi.

Maalesef stok soğutucunun boştaki sıcaklığını kayıt altına almayı unutmuşum ancak sistemim stok fan ile boşta 42-44 derecelerde dolaşıyordu.
Çift fanlı SE-224-XT ile sistemim boşta 31-32 derece arasında çalışıyor.

Şu da kasadaki görüntüsü;

SE224XT.png

Ben şıklığını ve performansını beğendim. Son hızda çalıştırıldığında stok fana göre biraz daha sesli çalışıyor ancak daha güçlü ve çift fanlı olmasına bağlıyorum bu durumu. Standart ayarlarda ise kesinlikle çok daha sessiz stoktan. Bence tercih edilebilir bir soğutucu. Tek fanlı hali de oldukça yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Belki ilerleyen günlerde tek ve çift fanlı halini de karşılaştırabilirim. Fazla bir fark olacağını sanmıyorum.

Soğutucu arayan arkadaşlara umarım bir faydam dokunmuştur. Tavsiye ederim.

Fiyatına göre en iyi ürünlerden bir tanesi. Ryzen 3000 ve üstü seriyi stok fan ile kullanmak yerine kesinlikle kule tipi soğutucu öneririm.

Ayrıca çok fazla bütçe de istemiyorlar.

İnceleme için teşekkürler, elinize sağlık.

Öndeki fanı 90 derece çevirirsen fan kablosunu gizleyebilirsin. Bende ürünü geçen hafta aldım. Arctic Duo yu sattım buna geçtim. Kendi fanını arkaya taktım öne SP120 aldım.

Eki Görüntüle 1254621
Fotoğrafı attıktan sonra düzenlemeler yapmıştım, kablonun icabına bakıldı çoktan. :D
Güle güle kullanın. Duo'ya göre performansı nasıl sıcaklık ve ses konusunda?

Duo'ya göre performansı nasıl sıcaklık ve ses konusunda?
Ortalama aynı. Duo yu kendi fanları ile kullanıyordum. Bir arkadaşa sözüm vardı ona verdim. Kendim de biraz araştırdıktan sonra bu soğutucuyu almaya karar verdim. RGB modeli alacaktım ama Corsair İCUE ile kontrol edemiyeceğimden dolayı vazgeçtim. Ryzen 5 3600 4,2 GHZ 1,1875 voltaj da kullanıyorum maximum 56 derece gördüm OCCT 6,2 30dk lık testte. Şuan memnunum. Fiyat performans bir ürün.

Selam. İşlemci sıcaklığımı düşürmek ve overclock yapabilmek için bir soğutucu arıyordum. ID-Cooling'in SE-224-XT modelini gözüme kestirdim. Daha öncesinde aklımda hep Arctic Duo almak vardı ancak SE-224-XT çift fanlı şekilde daha ucuza denk geldiği için ve beyaz LED'e sahip olduğu için tercihimi ID-Cooling markasından yana kullandım. Benim gibi soğutucu arayışında olanlar için bir test yapmak istedim.

bu testte AMD stok fanı ( AMD Wraith Stealth ) ve çift fanlı ID-Cooling SE-224-XT karşılaştırılacaktır. Yalnız dikkatinizi tekrar çekmek istediğim şey; SE-224-XT tek fanlı olarak satılıyor. Arkasına ben ekstra olarak fan aldım. Aldığım fan SE-224-XT içinden çıkan fan ile aynı. ( ID-Cooling XF-12025-SW ) iki fanın da etiketlerindeki model numarası aynı.
Termal macun olarak SE-224-XT kutu içeriğindeki ID-Cooling termal macunu kullandım. her iki testte de CPU fanları ve Arctic F12 PWM son devirde çalıştırılmıştır.

Öncelikle test sistemim şu şekilde;
Ryzen 5 2600 - B450M S2H - 2*8GB 3000MHz RAM - TUF 3070 Ti OC - Aerocool Aero One frost kasa ve kasadaki fanlara ek olarak olarak Arctic F12 PWM (egzoz olarak arkada kullanıyorum, kasanın kendi fanını yukarı taktım).
2K olarak kullanıyorum. Forza oyununda ortalama yüzde 20 civarında darboğaz yaşıyorum. RDR2'de ayarları değiştirmişim, normalde darboğazsız oynayabiliyorum ancak bu testte ortalama yüzde 10 civarı bir darboğaz var.

40 dakikalık Forza Horizon 4 test sonuçları şöyle;

Eki Görüntüle 1158334Eki Görüntüle 1158333

10 dakikalık RDR2'de aynı görevin oynayış test sonuçları şöyle;

Eki Görüntüle 1158336Eki Görüntüle 1158335

Sonuç olarak Forza'da anlık olarak en yüksek 72 dereceyi gören işlemcim, SE-224-XT ile anlık en yüksek 53 dereceyi gördü. Ortalamaya baktığımızda ise 62 dereceden 45 dereceye 17 derecelik bir sıcaklık düşüşü elde ettim. RDR2'de ise anlık maksimum 68 dereceden 54 dereceye düşüş oldu. Ortalama olarak 64 dereceden 46 dereceye 18 derecelik bir düşüş elde edildi.

yani yükte 18 derece civarı bir düşüş elde edildi.

Maalesef stok soğutucunun boştaki sıcaklığını kayıt altına almayı unutmuşum ancak sistemim stok fan ile boşta 42-44 derecelerde dolaşıyordu.
Çift fanlı SE-224-XT ile sistemim boşta 31-32 derece arasında çalışıyor.

Şu da kasadaki görüntüsü;

Eki Görüntüle 1158366

Ben şıklığını ve performansını beğendim. Son hızda çalıştırıldığında stok fana göre biraz daha sesli çalışıyor ancak daha güçlü ve çift fanlı olmasına bağlıyorum bu durumu. Standart ayarlarda ise kesinlikle çok daha sessiz stoktan. Bence tercih edilebilir bir soğutucu. Tek fanlı hali de oldukça yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Belki ilerleyen günlerde tek ve çift fanlı halini de karşılaştırabilirim. Fazla bir fark olacağını sanmıyorum.

Soğutucu arayan arkadaşlara umarım bir faydam dokunmuştur. Tavsiye ederim.

Hocam XT 224 alınca direk 2 fanlı mı geliyor acaba?

Geri
Yukarı