Çift ISS'yi tek sisteme bağlayınca internet hızı artar mı?

Yiğit KAMURAY

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul / Maltepe / İdealtepe Mahallesi
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
https://yehetto.shrib.com/#Sistemim

GPU: Palit GameRock RTX 3080 10 GB
CPU: Intel Core i7-12700K
RAM: G.Skill Trident Z Royal Silver 4x16 GB (64 GB) 4000 MHz CL18
MoBo: MSI Z690 Tomahawk WiFi

SSD #1: PNY CS3030 500 GB
SSD #2: WD Blue 500 GB
SSD #3: SanDisk Ultra 4 TB
SSD #4: SanDisk Ultra 2 TB
HDD #1: WD Black 6 TB 7200 RPM CMR (FZBX)
HDD #2: WD Blue 2 TB 5400 RPM CMR (EZRZ)
HDD #3: WD Blue 1 TB 7200 RPM CMR (EZEX)
HDD #4: WD unlabelled 10 TB
Merhabalar, iyi sosyaller!

Şu anda Kablonet kullanıyorum ve 100 Mbps indirme, 10 Mbps yükleme alıyorum. Bunu iptal etmeden ek olarak işime yarayacağı için TurkNet bağlatmayı düşünüyorum, 75 Mbps indirme, 8 Mbps yükleme sunuyorlar.

Benim kullandığım anakartımda iki adet Ethernet girişi var. TurkNet'in modeminden bir Ethernet ve Kablonet'in modeminden bir Ethernet bağladığımda çift ağ oluyor bildiğiniz üzere.

Sorum bu iki ağı aynı anda kullanabiliyor muyum? Yani 100 Mbps Kablonet'ten alıp 75 Mbps TurkNet'ten alıp 175 Mbps hızında indirme yapabiliyor muyum veya 10 Mbps Kablonet'ten alıp 8 Mbps TurkNet'ten alıp aynı anda yükleme yapabiliyor muyum?

Bu çift Ethernet olayını detaylıca anlatabilir misiniz?

Teşekkürler, iyi sosyaller!

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. Yedek ağ gibi düşünebilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam gelişmiş uygulamalar ile hangi uygulamanın hangi ağı kullanacağını ayarlayabilirsin. Örneğin oyun için ayrı internet, video için ayrı gibi.

Hocam Kablonet upload 5 Mbps değil mi ? Nasıl 10 alabiliyorsunuz ? Kullandığınız paketi paylaşırsanız ben de geçebilirim.
Hocam 5 Mbps ancak kotalı olarak ek paket alıyorum 100GB'ı 20TL'den. 100GB boyunca 10 Mbps oluyor.
Peki örneğin Turknet'ten Google Drive'a dosya yüklerken 8 Mbps hızla, Kablonet'ten 10 Mbps hızla başka bir siteye dosya yükleyebiliyor muyum tek cihaz üzerinden?

Yapılabilir tabii ki. Load balancer özelliği olan cihazlar ile kolayca yapılır hatta.

Ama, multi connection ve single connection olayının ne olduğunu bir anlamanız lazım önce. Birleştirseniz bile birleştirilmiş hızları her serviste/sitede kullanamazsınız. Bağlandığınız sitenin/servisin multi connection desteklemesi lazım.

Şimdi detaylı bir şekilde burada yazmayım, size bir video atayım aşağıya. Videoda birçok sorunuza cevap bulacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yapılabilir tabii ki. Load balancer özelliği olan cihazlar ile kolayca yapılır hatta.

Ama, multi connection ve single connection olayının ne olduğunu bir anlamanız lazım önce. Birleştirseniz bile birleştirilmiş hızları her serviste/sitede kullanamazsınız. Bağlandığınız sitenin/servisin multi connection desteklemesi lazım.

Şimdi detaylı bir şekilde burada yazmayım, size bir video atayım aşağıya. Videoda birçok sorunuza cevap bulacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Anladım çok teşekkürler.

Bu arada aynı monitörü kullanıyormuşuz. :D
Yük dengeleme modu bulunan çift WAN girişli bir router ile yapılabilir diye düşünüyorum. Yük dengeleme modu anakartınız (böyle bir anakart var mıdır? Bilmiyorum) tarafından destekleniyorsa ayrı tabii.
Z490 Tomahawk. Gerekirse router alabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı