Çift kanal 6 GB RAM ile tek kanal 8 GB RAM arasında performans farkı olur mu?

Alkan_88

Centipat
Arakadaşlar, sistemimde 6 GB RAM takılı 4+2 DDR 4 2400 MHz. Anakartın desteklediği 32 GB RAM. Gönlümdeki 2x8 takıp 16'ya yükseltmek ama şu aşamada 8 GB alabiliyorum sadece. Almak istediğim RAM kingson Hyper impact 2400 MHz 14 CL. Bendekiler 15 CL. Uyumsuzluk yaşarım büyük ihtimalle o yüzden riske girmeyip ikisini çıkartıp, yerine tek 8 GB takmak istiyorum. Belki ileride aynısından bir 8 daha alırım. Sorum şu arkadaşlar: Dual olarak kullandığım 6 RAM ile tek kanal olan 8 GB arasında birazcık da olsa performans farkı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam çalışabiliyor fakat Dual Channel olmuyor.

4GB CL15 bellekler ile 8GB CL14 bellek aynı anda çalışabilir. Hatta Asenkron olarak Dual Channel olarak çalışırlar. Yani, 8GB'lık belleğin ilk 4GB'lık kısmı çift kanal olarak çalışacakken kalan 4GB'lık kısmı tek kanal olarak çalışacak. Zaten mevcuttaki 4+2'lik belleklerinizde asenkron çift kanal çalışıyor.

Gecikme ve frekans değerlerinde ise anakart her zaman için tüm bellekleri en yavaş belleğe göre ayarlar. Örnek:
  • Bellek 1: 2400MHz CL14
  • Bellek 2: 2933MHz CL18 (2400 MHz CL15)
Anakart bu iki belleğin en düşük değerleri olan 2400MHz (bellek 1'in sınırı) CL15 (bellek 2'nin sınırı) değerlerinde çalıştırır.

Ayrıca, çift kanal ile tek kanal arasında tamamen RAM kullanılarak yapılan işlemler dışında devasa bir performans farkına olmaz. Neredeyse yok sayılabilecek kadar azdır son kullanıcı için.

Her ne kadar RAM'leri çift kanal olarak kullanmak sistemin gelen performansını artırsa da ileriye yönelik düşünüyorsan şu an 8 GB alıp elindeki diğer RAM'lerle MHz ve CL değeleri yönünden fark varsa riske girmeyip alana kadar tek kullan. Şu an çok performans farkı olmaz. Seni zaten bu şekilde götürecektir. 2x8 GB yaptığın zaman da sistem performansı üst seviyeye ulaşacaktır ve sen o zamana kadar da riske girmeyerek herhangi bir sistem sorunu ile de uğraşmamış olursun.

4GB CL15 bellekler ile 8GB CL14 bellek aynı anda çalışabilir. Hatta Asenkron olarak Dual Channel olarak çalışırlar. Yani, 8GB'lık belleğin ilk 4GB'lık kısmı çift kanal olarak çalışacakken kalan 4GB'lık kısmı tek kanal olarak çalışacak. Zaten mevcuttaki 4+2'lik belleklerinizde asenkron çift kanal çalışıyor.

Gecikme ve frekans değerlerinde ise anakart her zaman için tüm bellekleri en yavaş belleğe göre ayarlar. Örnek:
  • Bellek 1: 2400MHz CL14
  • Bellek 2: 2933MHz CL18 (2400 MHz CL15)
Anakart bu iki belleğin en düşük değerleri olan 2400MHz (bellek 1'in sınırı) CL15 (bellek 2'nin sınırı) değerlerinde çalıştırır.

Ayrıca, çift kanal ile tek kanal arasında tamamen RAM kullanılarak yapılan işlemler dışında devasa bir performans farkına olmaz. Neredeyse yok sayılabilecek kadar azdır son kullanıcı için.
Teşekkür ederim ayrıntılı cevap için!
Her ne kadar RAM'leri çift kanal olarak kullanmak sistemin gelen performansını artırsa da ileriye yönelik düşünüyorsan şu an 8 GB alıp elindeki diğer RAM'lerle MHz ve CL değeleri yönünden fark varsa riske girmeyip alana kadar tek kullan. Şu an çok performans farkı olmaz. Seni zaten bu şekilde götürecektir. 2x8 GB yaptığın zaman da sistem performansı üst seviyeye ulaşacaktır ve sen o zamana kadar da riske girmeyerek herhangi bir sistem sorunu ile de uğraşmamış olursun.
Teşekkür ederim arkadaşım

RAM'lerle MHz ve CL değeleri yönünden fark varsa riske girmeyip alana kadar tek kullan.
Risk alınmış olunmayacak, zaten aktif kullanmaya devam ettiği teknolojiyi kullanmaya devam edecek.
yaptığın zaman da sistem performansı üst seviyeye ulaşacaktır
Kime göre üst seviyeye ulaşacak? Kimi yerde tek kanal çok daha performanslı cevap verir.
riske girmeyerek herhangi bir sistem sorunu ile de uğraşmamış olursun.
Risk olmadığını üstteki yazımda DETAYLI bir şekilde bahsetmiştim zaten. Anakart ve işlemci herşeyi ayarlıyor, sen rahat ol. İki farklı modül kullanımı kaynaklı sorun günümüzde milyonda birdir. Ki günümüz sistemlerine göre Fi tarihi (2004 model) ofisteki bilgisayarda 4 yuvada 4 farklı marka ve hızda bellek kullanıyorum. RAM kaynaklı ne bir mavi ekran, ne bir kasılma donma sorunu yaşadım şuana kadar. Bu arada merak ediyorsan, evet çift kanal çalışıyor.
Teşekkür ederim ayrıntılı cevap için!
Rica ederim. Dediğim gibi, 4 ve 8'lik bellekleri aynı anda takıp kullanabilirsiniz. Günümüzde iki ofis programı, 3-5 sekmeli bir Chrome açtığınızda bile 8GB bellek doluyor neredeyse.

Risk alınmış olunmayacak, zaten aktif kullanmaya devam ettiği teknolojiyi kullanmaya devam edecek.

Kime göre üst seviyeye ulaşacak? Kimi yerde tek kanal çok daha performanslı cevap verir.

Risk olmadığını üstteki yazımda detaylı bir şekilde bahsetmiştim zaten. Anakart ve işlemci her şeyi ayarlıyor, sen rahat ol. İki farklı modül kullanımı kaynaklı sorun günümüzde milyonda birdir. Ki günümüz sistemlerine göre fi tarihi (2004 model) ofisteki bilgisayarda 4 yuvada 4 farklı marka ve hızda bellek kullanıyorum. RAM kaynaklı ne bir mavi ekran, ne bir kasılma donma sorunu yaşadım şu ana kadar. Bu arada merak ediyorsan, evet çift kanal çalışıyor.

Size ilk ve son kez yazıyorum. Öncelikle yazdıklarım neden bu kadar zorunuza gitti anlamadım. Bu hususta size üslubunuzu düzeltmenizi öneririm. Bu platformda birçok kişi sizin gibi birilerine saldırmak için değil, insanlara yardımcı olmak için yorum atıyor. Bence biraz rahatlaması gereken kişi de sizsiniz ; zira yazdıklarımdan çok rahatsız olmuşsunuz. Yaptığım ilk yorumda size hitap ettiğim hiçbir cümle yok, yorum yaparken de size soracak değilim. Tek ve çift kanal RAM olayına gelirsek; bizler tavsiyede bulunuruz isteyen istediği gibi kullanır. İsteyen sizin tavsiyenize, isteyen benim tavsiyeme uyar. Bundan rahatsız olmanızı gerektiren bir durum maalesef göremiyorum. Sizin farklı değerlere sahip RAM'lerden sorun yaşamamanız, başkalarının da yaşamayacağı garantisini vermez. Burada yorum yaparken kılı kırk yarıp, arkadaşın minimum sorun yaşayacağı şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Evet bana göre farklı MHz ve CL değerlerinde RAM kullanımı halinde risk daha yüksek, çünkü çevremde kendim de dahil bu şekilde sorun yaşayan insanlar fazlasıyla var. Tabi ki sizin farklı marka hız ve gecikme değerlerinde sorun yaşamamanız, başkalarının da sorun yaşamayacağı garantisini vermediği gibi aynı MHz ve CL değerlerinde çift RAM kullanımında da sorun yaşanmayacağının garantisini kimse veremez. Ancak riski düşürmüş olursunuz; çünkü bilgisayar sisteminde her şeyden önce parçaların birbiriyle uyumu önemlidir. Aşağıdaki bağlantıda da bunun ayrıntılı incelemesi yapılmış,izleyip bilgi sahibi olabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar benim bir sorum vardı RAM'lerin çift kanal desteklemesi gibi bir zorunluluğu var mı çift kanal yapmak için işlemcim ve anakartım destekliyor fakat RAM'lerde destekleme önemli mi?

Geri
Yukarı