Çift kanal RAM desteği nasıl anlaşılır?

özgün deniz

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi. CPU-Z yüklü ama 2. RAM slotu boş olduğu için bir yorum yapamıyorum.

Son düzenleme:
CPU-Z yazılımında Memory kısmında "Channel" yazısı var, Single ise tek kanal, Dual ise çift kanaldır.
Ekrdsaan Alıntısı.JPG

Anakartında 2 slot var, Dual yazmış fakat altında aktif olan Single yazmakta, 2 slotun 1 tanesini kullanıyorsun.

Reis tek slot kullandığımı biliyorum. Ben 2. slota RAM taksam Dual Channel olarak kullanacak mı? Yani anakart destekliyor mu bu çift kanalı. Tür: Dual Channel yazıyor ya bu destek verdiği anlamına mı geliyor?

Reis tek slot kullandığımı biliyorum. Ben 2. slota RAM taksam Dual Channel olarak kullanacak mı? Yani anakart destekliyor mu bu çift kanalı. Tür: Dual Channel yazıyor ya bu destek verdiği anlamına mı geliyor?

Evet, anakartta tek slot varsa Single, çift slot varsa Dual, dört slot varsa 2xDual ya da Quad, sekiz slot varsa yine 2xQuad, 4xDual ya da benzeri bir şekilde çalışacak, eğer Dual Channel desteklemeseydi neden 2 slot koyarlardı ki?

Bazı konularda anakartta 4 slot olmasına rağmen Dual Channel bile desteklemediğini görmüştüm ondan sordum. Desteğin için teşekkürler. Bu arada cpu-z'de single yazıyor;
1615294311247.png

CPU-Z şu an takılı RAM'in çalışma modunu gösteriyor.
RAM sisteminin single rank mı yoksa dual rank olarak mı çalıştığını görmenin bir yolu var mı?
4 dimm slotlu anakartta 4 x 8Gb single rank dimm takarsak dual rank dual channel çalışır diye duydum. Memory controller, her kanalda 2şer single rank olduğu için sistemi dual rank olarak çalışırtırırmış.

Geri
Yukarı