Çözüldü Çift kanat tek kanata göre hafif mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Merdione

Decipat
Katılım
30 Aralık 2020
Mesajlar
1.032
Çözümler
4
Yer
Dünya
Çift kanatlı uçaklar tek kanatlılara göre hafif mi? Hafifse niye hafif? Ayrıca çift kanatlı avantajları ve dezavantajları nelerdir?
 
Son düzenleme:
Çözüm
O zaman tek kanat daha mı hafif? Netleştirmek için soruyorum.
Şu meseleyi bir uzun uzun açıklayayım da kafanın karışıklığı gitsin. Taktın çünkü buraya.

İlk mesajımda çift kanat daha hafiftir dedim çünkü eski teknolojide aynı lift değerine sahip bir kanat yapmak isteseydiniz kanat yüzey alanını çok fazla uzatmanız gerekirdi. Bu da, çift kanatlı yapıya göre uçağı daha da ağırlaştırıyordu. Bu ağırlığı taşıyan bir motor teknolojin de olmadığı için uçamıyordun.

Çift kanatın daha hafif olduğu ve motor gücünün eksikliğinin sağladığı ekstra lift ile aşılabildiği fark edilince mühendisler motordan çok yapısal tasarımlar üzerine çalıştılar ve ilk uçaklar bu yüzden başarılı olup uçabildi.

Günümüzde ise kompozit gibi teknolojiler çıktıktan sonra malzeme bilimi çok gelişti ve artık tek kanatlı uçak yaparken kanadı çok hafif yapabiliyoruz ve dolayısıyla uçağın ihtiyacı kadar yüzey alanı sunabiliyoruz. E motorlar da geliştiği için motor ağırlığı ve gücü konusunda da sorun yaşamıyoruz. Böylece daha fazla drag yaratıp uçağın uçmasına negatif yönde etki eden (aerodinamik, yakıt sarfiyatı vs) çift kanatlı tasarımlara ihtiyacımız kalmıyor böylece.

Sen gidip kompozitten çift kanat yaparsan, sonra gidip bir de demirden tek kanat yaparsan çift kanat tabii ki daha hafif olur. 2'sini de kompozitten yaparsan tek kanat daha verimli olur. Malzeme bilimi o yüzden tasarımı belirleyen nokta oluyor.
Katılım
9 Ocak 2021
Mesajlar
2.487
Çözümler
20
Yer
Stockholm
Çift kanat uçak.

Buradan bakabilirsin cok ayrıntılı paylaşmışlar.
 

BBatuhan

Decipat
Katılım
3 Ağustos 2020
Mesajlar
1.977
Çözümler
1
Yer
İzmir
Tek kanatta GTA'da çok tecrübe ettim, uçak uçamıyor.
tek kanat.PNG
 
Son düzenleme:

İbrahim Zdemir

Terapat
Sosyal Tayfı
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
13.605
Makaleler
107
Çözümler
119
Bu kullanacağın malzemeye ve üretim şekline bağlı. Ancak tek kanatlı uçaklar hem daha kullanışlıdır ve daha sade hem de genelde hafif olurlar.

Uçaklardaki kanattan bahsediyor.

Yok onu anladım zaten de, çift kanat derken ne kastettiğini sormuştum.
 
Yukarı