Çift Yonga Setine Sahip AM5 Anakart Sızdı: ASUS PRIME X670

Hem de nasıl. Yok öyle 1000 TL'ye RAM kiti, 500-1000 TL'ye anakart almak bitti o devirler. Anakart fiyatını düşükten yükseğe sırala dediğinde 2500 TL'leri görünce millet nereye geldik diyecek. Tabii o da dolar kuru böyle kalırsa.
B650 (?) kartlar için belki ama A620 (?) kartlarda bence PCI-e hat sayısını düşük tutup tek çipsetle devam edeceklerdir diye düşünüyorum.

@B 52 Stratofortress sadece X670 anakartlar çift çipsetli olacak. B650 anakartlar tek çipsetli olacak.

Benim tahminimde o yönden yana. Tek chipset bütün PCI-e slotlarını besleyememiş demek ki.
B650 anakartlarda bir tane PCI-e 5.0 bir tane M.2 5.0 olacak gibi gözüküyor.
Kalanlar 4.0 olur muhtemelen.

Yonga seti ne oluyor tam olarak?

Kısaca Anakart'ı çalıştıran parça diyebiliriz.

çift/tek olmasının farkları neler?

Normalde bir chipset bütün Anakart'ı kontrol etmeye yeter güçte olur.
Bir anakart tek bir chipset ile beslenemiyorsa çift olarak kullanılır.
X670 anakartladaki chipset bütün PCI-e slotlarına PCI-e 5.0 veremediği için ikinci bir chipset yerleştirmişler.
Bu ne kadar iyi görünse de çok fazla sorun getiriyor.
1- fazla maliyet (fiyat neredeyse iki katına çıkar).
2- uyumluluk sorunları (çift chipsetler düşük bir ihtimal olsa da uyum sorunu yapabiliyor).
3- performans kaybı (çift chipset Anakart'ı daha çok ısıtacağı için performans kayıpları ortaya çıkabilir. Ayrıca chipset PCI-e slotlarına yakın olduğu için hem M.2 SSD'lerin ve ekran kartının sıcaklıklarını arttırarak performans kaybına yol açacak.)

Kendi yorumum: X670 anakartların çift chipsetlerle satılacağını sanmıyorum.
Şu an deneme aşamasında, muhtemelen ilk B560 anakartlar çıkacak X670 anakartlar geliştirildikten sonra piyasada yerini alacak.
Yani işlemciler çıktıktan 5-6 ay sonra çıkabilir.
Ya da işlemcileri biraz daha geliştirip anakartlarla beraber piyasaya sürerler.

Kısaca Anakart'ı çalıştıran parça diyebiliriz.

Normalde bir chipset bütün Anakart'ı kontrol etmeye yeter güçte olur.
Bir anakart tek bir chipset ile beslenemiyorsa çift olarak kullanılır.
X670 anakartladaki chipset bütün PCI-e slotlarına PCI-e 5.0 veremediği için ikinci bir chipset yerleştirmişler.
Bu ne kadar iyi görünse de çok fazla sorun getiriyor.
1- fazla maliyet (fiyat neredeyse iki katına çıkar).
2- uyumluluk sorunları (çift chipsetler düşük bir ihtimal olsa da uyum sorunu yapabiliyor).
3- performans kaybı (çift chipset Anakart'ı daha çok ısıtacağı için performans kayıpları ortaya çıkabilir. Ayrıca chipset PCI-e slotlarına yakın olduğu için hem M.2 SSD'lerin ve ekran kartının sıcaklıklarını arttırarak performans kaybına yol açacak.)

Kendi yorumum: X670 anakartların çift chipsetlerle satılacağını sanmıyorum.
Şu an deneme aşamasında, muhtemelen ilk B560 anakartlar çıkacak X670 anakartlar geliştirildikten sonra piyasada yerini alacak.
Yani işlemciler çıktıktan 5-6 ay sonra çıkabilir.
Ya da işlemcileri biraz daha geliştirip anakartlarla beraber piyasaya sürerler.
Anladım hocam teşekkür ederim.

@cilgincocuk34 çift çipsetli X670 anakartlar fotoğraflandı. X670 anakartlarda çift çipset olacağı kesinleşti artık. Ayrıca çipsetler 6nm üretimi olacağı için ısınma problemi olmayacaktır. Ayrıca takacak anakart olmadıktan sonra işlemciler çıksa ne olur?

Isınma problemi olmaz inşallah.
Neyse olsa da alamayacağız zaten.
Umarım AMD ne yaptığının farkındadır.

Yeni konular

Geri
Yukarı