Çifte vatandaşlar YÖS sınavına girebilir mi?

XintrA

Hectopat
Yer
Nederland/Amsterdam
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Arkadaşlar sorum başlıktadır, liseyi Türkiye'de okudum fakat bazı kaynaklarda YÖS sınavına girmem için Türk vatandaşlığından çıkmam gerektiği hakkında bilgiler gördüm. Sınav süreci ve sonrası nasıl işliyor?

Mavi kart için çıkmam gerekiyor değil mi? Peki çıktığımı varsayarak YÖS sınavına girememe durumunda YKS sınavına girebilecek miyim?
Onu tam olarak bilmiyorum fakat şöyle bir tavsiye de bulunayım; YÖS sınavına girme sebebiniz YKS'den daha kolay olması olabilir fakat şunu da aklınızdan çıkarmayın; mavi kartlılar için açılan kontenjan bayağı bir kısıtlı (Yıldız Teknik'in YÖS sınavından 100 alıp İstanbul'daki hiçbir üniversiteye giremeyenler var). Bu sebeple YÖS sınavına girecekseniz ve güzel bir üniversitede okuma hayaliniz varsa sınavdan güzel bir not almanın yeterli olmayacağını unutmayın. Mavi kartlılar için YÖS %70 performans, %30 şans işi gibi bir şey. Ayrıyetten sınavdan kesinlikle 100 almanız gerekli. Hedefleri olan biri için 99 bile azdır bu sınavda...

Arkadaşlar sorum başlıktadır, liseyi Türkiye'de okudum fakat bazı kaynaklarda YÖS sınavına girmem için Türk vatandaşlığından çıkmam gerektiği hakkında bilgiler gördüm. Sınav süreci ve sonrası nasıl işliyor?

Ben 2020 yılında girdiğimde doğumla Türk vatandaşıysanız yani sonra da başka yollarla Türk vatandaşlığı almadıysanız çıkmanız gerekiyordu. Türk vatandaşlığından çıkınca da size Türk vatandaşlığından çıkanlara verilen “mavi kart” veriliyor. Mavi kart sahipler Türk vatandaşlarıyla aynı haklara sahipler bazı haklar dışında bu haklar; askere gitme hakkın yok, seçme ve seçilme hakkın yok yani oy kullanamıyorsunuz, bir de devlet kadrolarıyla ilgili bir şey vardı ama hatırlamıyorum. Anayasada bunlar yazıyor ama ben günlük hayatımda da bazı sıkıntılar yaşadım üniversite banka kartı aldığımda kredi kartı kısmını aktif etmemeleri gibi bazı uygulamalarda T.C. kimlik numaramı- T.C. kimlik numaram aynı kalıyor- girdiğimde tanımaması gibi bu uygulamalar Papara vb kimlik doğrulama isteyen uygulamalar. Mesela ya T.C. istiyor Yâ da yabancı kimlik numarası anladığım kadarıyla da mavi kartlıların T.C. kimlik noları sistemde farklı bir ad altında saklanıyor.

Onu tam olarak bilmiyorum fakat şöyle bir tavsiye de bulunayım; YÖS sınavına girme sebebiniz YKS'den daha kolay olması olabilir fakat şunu da aklınızdan çıkarmayın; mavi kartlılar için açılan kontenjan bayağı bir kısıtlı (Yıldız Teknik'in YÖS sınavından 100 alıp İstanbul'daki hiçbir üniversiteye giremeyenler var). Bu sebeple YÖS sınavına girecekseniz ve güzel bir üniversitede okuma hayaliniz varsa sınavdan güzel bir not almanın yeterli olmayacağını unutmayın. Mavi kartlılar için YÖS %70 performans, %30 şans işi gibi bir şey. Ayrıyeten sınavdan kesinlikle 100 almanız gerekli. Hedefleri olan biri için 99 bile azdır bu sınavda...

Ben 2020 YTÜ YÖS sınavıyla bilgisayar mühendisliğine girdim. Artık YTÜyös yapıyor mu bilmiyorum çünkü benden sonraki sene yapmamıştı. YTÜ YÖS girdiğim sınavlar arasında en zor olanı ve en farklı IQ soruları olanıydı. Arkadaş YTÜ de 100 alıp İstanbul'da üniversite yerleşemeyen var demiş ben o sınavda 100 alan olduğunu hatırlamıyorum ki başka üniversitelere giremesin. Şunu kaçırıyoruz olay puanla değil YKS de olduğu gibi bu sınav da sıralama sınavı sınav çok kolay olunca 2020 İÜYÖS te olduğu gibi herkes 100 aldı ve sıralama çok sapıtmıştı önemli olan güzel zorlukta bir sınav.

Bütün bahsettiğim şeyler benim girdiğim yıla ait şu anki durumları bilmiyorum bizim zamanımızda bile aydan aya kurallar değişiyordu. Mavi kartlılar İÇİN dezavantaj Tıp diş Hukuk bölümlerinde %10 kontenjan vardı bu da neredeyse bu bölümleri kazanmayı imkansız kılıyordu. Ben girdiğim bir sınavda 19 Mayıs'dı galiba 90 almıştım ve mavi kartlı olmayan arkadaşım 85 almıştı ona diş hekimliği gelmişti bana kontenjandan dolayı gelmedi. Eğer bu bölümler düşünüyorsan YKS'ye girmeni tavsiye ederim ama benim gibi mühendislik düşünüyorsan bence yararlı olabilir. Başka soruların varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Ben geçtiğimiz yıl giren birisi olarak belgelerimi hazırlayıp Türk vatandaşlığından çıktım Bulgaristan vatandaşlığına geçtim. Türk kimliğimi vererek mavi kartımı alıp onunla sınava başvurdum. Fakat YÖS için biraz geç kalmış olabilirsiniz çünkü vatandaşlık davası biraz süre alabilir. Sınav bu sene 29 ocağa alındı. Bu sene de giremezsiniz zaten çünkü ayın 7'sinde başvuru tarihi bitti. Seneye gireceğim diyorsanız evraklarınızı hazırlayıp vatandaşlıktan çıkmanız gerekiyor.

Mavi kart için çıkmam gerekiyor değil mi? Peki çıktığımı varsayarak YÖS sınavına girememe durumunda YKS sınavına girebilecek miyim?
Yös sınavına girmek istiyorsanız yks hakkınızı kaybedersiniz. Sadece öylesine girilebiliyor aldığınız not bir işe yaramıyor.

Ben geçtiğimiz yıl giren birisi olarak belgelerimi hazırlayıp Türk vatandaşlığından çıktım Bulgaristan vatandaşlığına geçtim. Türk kimliğimi vererek mavi kartımı alıp onunla sınava başvurdum. Fakat YÖS için biraz geç kalmış olabilirsiniz çünkü vatandaşlık davası biraz süre alabilir. Sınav bu sene 29 ocağa alındı. Bu sene de giremezsiniz zaten çünkü ayın 7'sinde başvuru tarihi bitti. Seneye gireceğim diyorsanız evraklarınızı hazırlayıp vatandaşlıktan çıkmanız gerekiyor.

YÖS sınavına girmek istiyorsanız YKS hakkınızı kaybedersiniz. Sadece öylesine girilebiliyor aldığınız not bir işe yaramıyor.

Aslında başvuru tarihleri ertelendi 13 Aralıkta başlıyor. Kararsız kaldım.

Eğer bu bölümler düşünüyorsan YKS'ye girmeni tavsiye ederim ama benim gibi mühendislik düşünüyorsan bence yararlı olabilir. Başka soruların varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Bende bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. Ama YKS'ye girme hakkımı kaybedersem YÖS sınavını kazanabileceğimi sanmıyorum. TYT'den soruyorlar diye biliyorum YÖS sınavında. Ve TYT netlerim çok yüksek değil.

Aslında başvuru tarihleri ertelendi 13 Aralıkta başlıyor. Kararsız kaldım.

Bende bilgisayar mühendisliği düşünüyorum. Ama YKS'ye girme hakkımı kaybedersem YÖS sınavını kazanabileceğimi sanmıyorum. TYT'den soruyorlar diye biliyorum YÖS sınavında. Ve TYT netlerim çok yüksek değil.

Zaten 29 ocağa kadar IQ konularını da yetiştiremeyebilirsiniz. Keşke bu kararı daha önceden verseydiniz. Birinden birini tercih etmelisiniz. İkisine birden girilmiyor.

Tamamdır, sağ olun yardım için.
Hocam tek sınav TR-YÖS değil. Üniversitelerin kendi hazırladığı sınavlara da girebilirsiniz. Hazirana kadar vaktiniz var bence.

Ayrıca, YÖS'e girmiş biri olarak vereceğim tavsiyeler de şunlardır; ağırlıklı matematik ve IQ'a yoğunlaşın. Ben, pazartesi-salı-perşembe matematik, çarşamba-perşembe IQ ve cuma günü de sadece geometri çalışarak konuları sınavlara üç ay kala bitirdim (günde 4 saat çalışarak). Ayrıca benim yaptığım ama sizin yapmanızı istemediğim hata da; kesinlikle puza yayınları'nın kitaplarını kullanmamanız yönünde olacaktır. Metropol ve tasarı yayınlarını kullanın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı