CIH virüsünün cinayet görüntüleri

Carnage86

Kilopat
Makaleler
22
Yer
İzmir
Donanıma zarar verebilmesiyle tarihe geçmiş olan CIH (daha fazla bilinen adıyla Çernobil) bir bilgisayara nasıl zarar veriyor derseniz işte videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Virüsü yazan Chen-Ing Hau Tayvan yasalarındaki boşluklardan yararlanarak çok az bir ceza alarak yırtmış ve kavuştuğu ün sayesinde bir yazılım firmasında iş bulmuştur.

cih.jpg

Dual BIOS'un ortaya çıkma nedeni buydu yanlış hatırlamıyorsam.

Windows 2000'den itibaren işletim sisteminde çalışan hiçbir yazılım donanıma direkt erişemiyor zaten. Ama çift BIOSlu sistemlerin ortaya çıkış sebeplerinden biri de bu tarz virüsler.

Virüsün Türkiye'de çok can yakmasının ana sistemi Carmageddon 2'nin korsan CDsinin içerisinde bulunması ve dikkatsizce dosya paylaşımlarıyla kullanıcılarının bu virüsü yaymasıydı. Ayrıca virüs Activision'ın Sin demosunda da bulunuyordu.

Bu virüs hakkında aklımda bir soru var. Örneğin windows9x i bir sanal makineye kurduk ve sonra virüsü attık. Virüsun çalışması için gerekenleri yaptık peki ne olur? Sanal makine programını mı siler? Virüsü aradım ama bulamadım. Bulsaydım deneyecektim. Birde elinizde güzel virüsler varsa bana bir şekilde ulaştırın. Virüslerle uğraşmayı severim. :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı