Cihaz kaynaklı hatalar için iade ya da değişim yaparlar mı?

xbea

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selamlar, üzülerek söylüyorum ki şu anda kullandığım ROG cihazımla sorunlar yaşıyorum. Sorunlarımı başlıca sıralamam gerekirse:
  • Ekran saniyelik göz kırpma -gidip gelme- yapıyor, bunu özellikle Youtube üzerinden video izlerken yapıyor yoksa cihazda yüklü videoları oynatırken yapmıyor.
  • Cihazı uykuya yatırdığımda -ekranı aşağıya indirip- tekrar açtığımda ekran gelmiyor, cihazın tüm fonksiyonları kendi monitörü hariç çalışıyor.
  • Cihazı kapattıktan sonra -Windows içinden kapatıyorum- tekrar açmak istediğimde yine ekran hariç tüm fonksiyonlar çalışacak şekilde oluyor
Peki yukarıda bahsettiğim "ekran hariç tüm fonksiyonlar çalışıyor" tanımlamasını biraz açalım; burada biraz kendimce testler yaptım, şimdi bunları söylemek istiyorum:

HDMI kablosu ile ekranı TV'ye bağladığımda gayet güzel bir biçimde cihazı kullanabildiğimi fark ettim. Yani monitör hariç her fonksiyon temiz bir biçimde çalışıyordu. Sonra biraz Windows 10 ayarlarından monitör kısmını kurcalamak istedim ve bir de göreyim; benim kendi dahili monitörüm hiçbir şekilde gözükmüyor! Yani sanki cihazımın ekranı yokmuş, masaüstü bilgisayarmış gibi görüyor kendini. Sonra aygıt yöneticisinden de kontrol ettiğimde ciddi ciddi "Genel PnP monitör" ibaresi yoktu. Daha sonra birkaç kere daha yeniden aç kapa yapınca geri geldi kendi dahili monitörüm. Yani anlamış değilim neden böyle bir şey yaptığını, sorunu çözmek için teknik servis ile iletişime geçtim ve aldığım cevap; format atın eğer sorun devam ederse servise gönderin. Bu durumda hatanın benden kaynaklanmadığına eminim denebilir, sizce iade veya en azından değişim alabilir miyim? Cihazı alalı neredeyse 9 ay oldu sayılır, sizce sonuç ne olur?

Not: Yaptığım tüm testleri ve yaşadığım tüm sorunlar -ekran kırpmadan uykudan çıkınca ekran gelmemesine kadar- hepsini videoya çekip kaydettim. Bunun dışında cihazın her yerinin fotoğrafını çektim hem iç hem dış olarak, kargolarken de aynı şekilde videoya çekip göndereceğim ki elimde sağ salim gönderdiğimin kanıtı olsun. Bunları da yaptım sayarsak geriye unuttuğum bir şey kalırsa eklemeyi ihmal etmeyin lütfen.

Sistemim ve modelim:

Model numaram= ASUS ROG STRİX G512LV-HN267

ASUS ROG STRİX G15: İntel Core İ7 10870H 2.20GHz - 5.0GHz // NVİDİA RTX 2060 O.C. 115W // 15.6" FHD %72 NTSC - %100 sRGB ekran // İntel 660P 1TB SSD 1800 Mb/s okuma - 1800 Mb/s yazma // 2 x 16 GB 3200Mhz DDR4 Kingston Hyperx İmpact SO-DIMM RAM​

Arkadaşın dediği gibi 9 ay sonra iade etmeyebilirler, garantiye gönderdiğinizde de kullanıcı hatası dememelini umun. Diğerlerinden duyduğuma göre ASUS'un Türkiye teknik servisi ve garanti işleri sıkıntılıymış

9 Ay sonra iade mi etmek istiyorsunuz? Öyle bir şey yok. Garantiye gönderin.
Hocam iade derken keyfimden değil ki? Ben cihazımı severek kullanıyordum ki kendisini severek aldım, ancak şu an 9.ay olmak üzere ve yaşadığım sorunlar yukarıda mevcut. Cihaza hiçbir darbe, hasar verilmemiş olmasına rağmen bu tür sorunlar çıkması fabrika hatası değil mi? Bu durumda en azından değişim yapılması gerekmez mi?
Arkadaşın dediği gibi 9 ay sonra iade etmeyebilirler, garantiye gönderdiğinizde de kullanıcı hatası dememelerini umun. Diğerlerinden duyduğuma göre ASUS'un Türkiye teknik servisi ve garanti işleri sıkıntılıymış
Hocam açıkçası kendi açımdan içim rahat çünkü iç aksanının fotoğraflarını çektim ve hiçbir fiziksel hasar gözükmüyor. Sorun donanımsal bir arıza ve bu yukarıda açıkladığım gibi darbe veya hasar gerçekleşmeden olan olaylar. Bunun sorumlusu kim? Yani en azından hem satıcının hem de benim mağdur olmayacağım bir çözüm yolu yok mudur? Güvenlik bandı vardı ve açılmamış cihaz göndermiştiler, yani satıcının da haberi tahminimce yok. Buradan yola çıkarak sorumlu ASUS olmuş oluyor, bu durumda ne olur sizce?
Garantisi var mı? Garantisi varsa cihaz kaynaklı sorun diye gönderin.
Göndereceğim her türlü hocam, çünkü böyle devam etmez. Ancak merakım bu tür bir tecrübe edinmiş arkadaşlar var ise sonuç ne merak ettim.

Hocam geçmiş olsun, büyük ihtimal iade almazlar, sonuçta 9 ay geçmiş, artık satılmıyor bile. Serviste belki değişim yaparlar fakat onun a ihtimali düşük.
Teşekkür ederim hocam, sağ olun. Açıkçası bende bilemiyorum ancak daha alalı 9 ay oldu ve böyle bir sorun ile karşı karşıyayım. Bazen açılışta ekranın gelmesi için 6-7 defa güç tuşundan yeniden başlatıyorum, yani durum o kadar vahim bilgisayarı kapatamaz oldum. Çünkü açmak çok problemli, hatta bir ara Windows 10 kurtarma kısmına bile girdi cihaz. Format atıp sürücüleri sıfırdan kurdum yine sorun devam etti, anlamış değilim problemi. Yani en azından yenisi ile değişim yapsalar ona bile kabul sorun değil, çünkü satıcı bana kapalı kutu ile gönderdi ve ASUS'un satıcıyı mağdur etmesini istemem açıkçası. Ancak yakında üniversiteler açılacak ve ben bu sorun ile gidersem sıkıntılar çekeceğim çok belli. Umarım inşAllah garanti servisi olumlu yanıt verir, zaten yaşadığım her sorunu canlı olarak videoya kaydettim ve detaylı anlattım. Herhalde sorunu en azından anlarlar diye düşünüyorum. Tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı