Çin Tayvan savaşı yüzünden fiyatlar artar mı?

Makaleler
2
Arkadaşlar bir türlü alamadım bilgisayar. Para biriktirirken 6K idi şimdi 15k. Daha da artsın istemiyorum. Biliyorsunuz Çin Tayvan savaşı bekleniyor. Tabii insanlar ölsün istemem derdin bu mu filan demeyin ama halimiz belli. Tayvan işgal edilir ise bilgisayar fiyatları artar mı ne kadar artar?

Tayvan'ın kolay kolay işgal edileceğini sanmam. İşgal edilmesi, tüm dünya düzenini bozabilir. Bu durumda başka ülkeler boş durmayacaktır. Ukrayna'daki gibi olmaz.

@OMFG EPIC peki Çin üretimi devam ettirir mi? Böylece fiyatların artmama ihtimali varmı?
Tayvan'ın kolay kolay işgal edileceğini sanmam. İşgal edilmesi, tüm dünya düzenini bozabilir. Bu durumda başka ülkeler boş durmayacaktır. Ukrayna'daki gibi olmaz.
Tayvan güçlü ama Çin çok daha güçlü. Diğer ülkeler bence Çine kafa tutamaz maksimum kınar.

Artar. Ukrayna-Rusya savaşı sonucu petrol, doğalgaz ve tahıldaki durum Tayvan-Çin savaşında da teknolojide yaşanır. Kullandığımız teknolojilerin neredeyse hepsi Tayvan veya Çinde üretiliyor, savaş durumunda Çin'e uygulanan ambargolar bizi çabucak etkileyecektir.

Artacağını düşünüyorum.
Savaş açarsa Çin ABD ile karşı karşıya olur.
Sabah ronald reagen uçak gemisi ve destroyerler falan Singapur'dan ayrılıp güney Çin denizine gitmiş.

Çin halk cumhuriyeti 1,4 milyar nüfüs.
Tavyan Çin cumhuriyeti 23,5 milyon nüfus.
Çin tavyanda ABD askerleri olmasından rahatsız olduğunu öne sürerek savaş açtı ama Çin'in tek hedefi TSMC olabilir çünkü Çin'in baştacı Huawei ABD yasağı sayesinde TSMC'ye kirin ürettiremiyor aslında bunların hepsi önceden planlanıyor Huawei'nin 2023'te kirin işlemci üreteceğiz falan diye önceden açıklamalar yapması vs.
TSMC dünyanın çip ihtiyacını karşılıyor bir süre chipset üretemez ve fiyatlar artar ya da işlemcileri Samsung üretebilir diye düşünüyorum bu yıl Qualcomm'un işlemcilerini Samsung üretmişti.

Geri
Yukarı