Çince öğrenmek çok mu zor?

Gazete okumak için dahi 10.000 karakteri ezberlemek gerekiyor, bir Çinli için 10.000 karakter ortalama 2 yıl demek. Bir yabancı için ise 4 yıla kadar çıkabilir, ayrıca 10.000 kelimeyi bilmek pek yeterli olmayacağı için 5-6 yıl gibi bir sürede anca Çin'li birisi ile konuşabilirsiniz, telaffuz konusunu vs. demiyorum bile zira süre daha da artacaktır. 50.000 karakterin en azından yarısını ezberleyebilirim derseniz neden olmasın?

4 sene çeyreğini bile öğrenseniz şükredin derim.

Herhalde orada 10 sene boyunca yaşarsanız ancak konuşabiliyorum diyebilirsin.

Japonca olsa bir şekilde halledersin ama Çince o biraz sıkıntı.

4 sene çeyreğini bile öğrenseniz şükredin derim.

Herhalde orada 10 sene boyunca yaşarsanız ancak konuşabiliyorum diyebilirsin.

Japonca olsa bir şekilde halledersin ama Çince o biraz sıkıntı.
Aslında Çince daha basit bir dil, zaten kelimeden çok telaffuz şekli önemli. Tek sıkıntısı 50.000 karakterin en azından yarısını ezberleyip üstüne telaffuzunu düzgün kullanmak. 10 yıl bir tık uzun süre, 5-6 yıl ortalama bir Çince için yeterlidir.

@Said Nursi Hzretleri durum bize benzer, mesela 'Çile' ile 'Çilek' arasında sadece 'K' harfi farklı. Benzer durum da Çinliler için geçerli, tabii onların dili binlerce yıldır varolduğu için çok karmaşık ve telaffuza dayalı. Hatalı bir ses tonu ile 'Çilek' derseniz 'Çile' olarak algılanabilir ve kendinizi tam anlatamayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı