Çin'in roket olayı ilk değil, son da olmayacak!

İbrahim Zdemir

Terapat
Sosyal Tayfı
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
12.573
Makaleler
103
Çözümler
115
Bildiğiniz gibi Dünya gündemi, birkaç gündür Çin'in bilerek ve isteyerek başı boş bıraktığı devasa kullanılmış roket parçası ile meşgul ediliyor.

Öncelikle söylemem gerekir ki roketlerin, Uzay'a gönderdikleri araçla ile birlikte yörüngeye oturması gayet olağandır, hele ki Düşük Dünya Yörüngesi (LEO)'ne gönderiyorsanız ve gönderdiğiniz yükün kütlesi fazla ise.

Bu büyük kütleli ve düşük yörüngeye giden yükleri taşıyan roketler, genelde iki kademeli olur. İlk kademe boosterlar ile birlikte ikinci kademeyi belirli bir irtifaya çıkartır. Bu, önceden belirlenmiş biri irtifadır. Öyle ki bu irtifada ayrılan ilk kademe, yörüngeye girmeye yetecek kadar irtifaya da ve Delta-V'ye sahip değildir. Bu nedenle geri düşer.

Sonrasında ikinci kademe yükü yörüngeye ulaştırır. Yük, yörüngeye ulaştıktan sonra ikinci kademe de ayrılır. Burada iki ihtimal olur. Ya ikinci kademe ters çevrilir, motorları ters yönde ateşlenir ve Delta-V değeri düşürülür, bu sayede kontrollü bir şekilde yörüngeden çıkartılır ve Dünya atmosferine girerek parçalanır. Ya da yük ile ikinci kademe arasında belirli bir mesafe açıldıktan sonra, ikinci kademe motorları tekrar ateşlenir ve "Uydu Mezarlığı" denen yörüngeye gönderilir.

Ancak her zaman çift kademe kullanamazsınız. Mesela Uzay Mekiğini hatırlayalım. Uzay mekiğinin devasa bir yakıt tankı vardır. Bu tank, mekiğin 3 ana motoru için gerekli yakıtı sağla. Mekik, yörüngeye çıkmak için bu üç ana motora ihtiyaç duyar, ama yakıt tankı takılıyken de yörüngeye çıkamaz. Zira yakıt tankının yörüngeye oturmaması gerekir. Bu nedenle mekik, yakıt tankını yörüngeye oturmadan hemen önce bırakırdı. Kalan yolu da üstündeki hipergolik OMS itki motorları ile alırdı. Yörüngeye oturacak kadar Delta-V kazanamayan tank ise kontrollü bir biçimde atmosfere girer, parçalanır ve okyanusa çakılırdı.

Aslında Çin roketinde de benzer bir durum var. Çin roketi de tek kademeden oluşuyor. İkinci kademe yok, direkt istasyon var. Bu nedenle ilk kademenin yörüngeye kadar istasyonu itmesi gerekirdi. Onlar, Amerikalılar gibi çevreyi düşünen bir çözüm değil, kendilerini düşünen bir çözüm geliştirdiler. Yani ilk kademeyi bilerek ve isteyerek başı boş bırakmayı seçtiler.

Demem o ki bu ilk değil, son da olmayacak. Kendinizi hazırlayın derim. Çinlilerden hayır gelmeyecek. Long March 4B roketinin de parçalarının, kendi kasabalarının üstüne düşmesine izin vermişlerdi: 

Dreamwalker

Hectopat
Katılım
22 Eylül 2018
Mesajlar
2.029
Makaleler
1
Çözümler
9
Yer
Antalya
Okyanusa düşmüş sonunda.

E06slMtXoAEOzxb.jpg
 

Ryota

Picopat
Katılım
7 Mart 2021
Mesajlar
911
Çözümler
1
Dünya'daki güç dengeleri farklı yollarla olsa da orantısız büyüyor ve kimse bir şey yapamıyor. Cidden korkutucu ve önüne geçmesi zor şeyler bunlar. Bizim gibi ülkelerin zaten şansı sıfır. Dünya'nın hem ekolojik hem de beşeri her yapısının (ekonomi, insan hakları, can ve mal) içine ediliyor. Bakalım daha neler göreceğiz.
 
KS
İbrahim Zdemir

İbrahim Zdemir

Terapat
Sosyal Tayfı
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
12.573
Makaleler
103
Çözümler
115
Roket SSTO mu acaba? İlginç.

Single Stage To Orbit değil normalde, hatta bu hali bile değil. Ancak fırlattığı yük, yani uzay istasyonu çok ağır olunca, yörüngeye SSTO gibi gitti. Yoksa Long March'ın hiçbir üyesi SSTO değil.
 
Yukarı