Çinliler nasıl ucuz üretim yapıyor?

xakiran

Hectopat
Çinlilerin özellikle de teknolojik ürünlerde dolar engeline takılamamasına anlam veremiyorum. En basitinden Türkiye’de 50-60 TL’ye satılan dandik kablolu kulak içi kulaklıklar 2-3 dolara üretilmiş oluyor. 2-3 dolara dandik bir anakart ve ses çipini bile temin edip üzerine de kar etmeyi nasıl başarabiliyorlar?

Çinlilerin özellikle de teknolojik ürünlerde dolar engeline takılamamasına anlam veremiyorum. En basitinden Türkiye'de 50-60 TL'ye satılan dandik kablolu kulak içi kulaklıklar 2-3 dolara üretilmiş oluyor. 2-3 dolara dandik bir anakart ve ses çipini bile temin edip üzerine de kar etmeyi nasıl başarabiliyorlar?

Gumrukte bir şey var gibi ya da limandan kacak geliyor. Ustune ettikleri karlar gayet basit, 20 TL'ye getir, 40 TL'ye telefoncuya sat, telefoncu 60 TL'den satsin.

Gumrukte bir şey var gibi ya da limandan kacak geliyor. Ustune ettikleri karlar gayet basit, 20 TL'ye getir, 40 TL'ye telefoncuya sat, telefoncu 60 TL'den satsin.
Gümrüğe 20 TL’ye gelen ürün 1 dolara denk gelmiş oluyor. 1 dolara hem teknolojik ürünü üretip hem de nasıl kar ettiklerini soruyorum. 1 dolar yerine 4 dolar örneği verilse bile yine çok düşük maliyet.

Ucuz iş gücünün yanında aynı şeyden milyonlarca üretiyorlar ve sürümden kazanıyorlar.

Afrika'daki kaynakların yarısını sömürüyorlar yıllardır. Avrupalılar şöyle böyle diyorlar, Çin çoğunu borçlandırıp kaynaklarına çökmüş durumda 20 yıldır ama görmemiş gibi yapılıyor bazı kesimlerce. Haliyle kaynaklara erişimleri çok ucuz. Bunun üstüne kendi sınırları içinde de bazı kaynaklar bolca var.

Her ne kadar pazar yaratmak için orta gelirli kesim artırılmış olsa da hâlâ işçilik çok ucuz. Birisi kovulsun/ölsün de yerine girerim diyerek fabrikanın bahçesinde çadırda kalan milyonlarca insanın para talebi ne kadar olabilir?

İnanılmaz sayılarda üretim yapıyorlar.

Çoğu üründe Ar-Ge harcamaları yok, başka bir ürünün imitasyonunu yapıyorlar. Üstüne bu imitasyonu da kalitesiz şekilde yapıyorlar. Büyük bir firma kendi ürününü orada ürettirirken kalite konusunda sınırları çiziyorlar, Çin de buna uygun üretim yapabiliyor. Yani kaliteli üretim de var ama ucuz imitasyon ürünlerinde kalitenin ilk harfi bile olmuyor.

Gümrüğe 20 TL'ye gelen ürün 1 dolara denk gelmiş oluyor. 1 dolara hem teknolojik ürünü üretip hem de nasıl kar ettiklerini soruyorum. 1 dolar yerine 4 dolar örneği verilse bile yine çok düşük maliyet.

Gümrükten geçmezse mal edilebilir. Adam yüzbinlerce ton malzeme alıyor, indirim olması gayet normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı