Çipset arızalı ekran kartı neden görüntü verebiliyor

Doctor Huhuha

Hectopat
Arkadaşlar ekran kartımda çipset arızası mevcut. Güvenli modda girip devre dışı bıraktığımda HDMI ile Full HD görüntü alabiliyorum. Bunun tam olarak sebebi nedir? Anakart üzerindeki onboard grafik işlemcisi Full HD desteklemiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam çalışıp çalışmamanın arasında kalmış, örnek olarak Ultra Güç Tasarrufunda kullanılan J7 Prime adlı telefonun %0'da bir süre kullanıldığında ekranın gidip gelmesi, olabiliyor öyle şeyler, yük altına girince çalışmayı bırakabilir.

Tam çalışıp çalışmamanın arasında kalmış, örnek olarak Ultra Güç Tasarrufunda kullanılan J7 Prime adlı telefonun %0'da bir süre kullanıldığında ekranın gidip gelmesi, olabiliyor öyle şeyler, yük altına girince çalışmayı bırakabilir.
1-2 kere kendim reballing yaptım bir süre götürdü şimdi tekrardan güvenli modda açtığımda ekran kartını devre dışı bıraktığımda FHD görüntü alabiliyorum. Yeni sistemimde sırf görüntü almak için kullansam işime yarar mı? Onda denediğimde Bios'a girebiliyor yine windows açılırken reset atıyor aynı muhabbet.

1-2 kere kendim reballing yaptım bir süre götürdü şimdi tekrardan güvenli modda açtığımda ekran kartını devre dışı bıraktığımda FHD görüntü alabiliyorum. Yeni sistemimde sırf görüntü almak için kullansam işime yarar mı? Onda denediğimde BIOS'a girebiliyor yine Windows açılırken reset atıyor aynı muhabbet.

Bilmiyorum, güvenli modda ekran kartının sürücüsü çalışmaz, OnBoard ya da GPU'danm birini seçip görüntü verir, bu seçim rastgele olur, güvenli modda işlemci içine gömülü GPU büyük ihtimal Microsoft'un düz Driver'ı ile çalışıyor onun sayesinde FHD alıyorsun, Onboard'ların öyle 720p gibi bir sınırı yok diye biliyorum geneli özel çözünürlük ile 2K'ya çıkıyor.

R5 5600X'de işlemci içine gömülü bir GPU yok onda da BIOS'a kadar görüntü veriyor şaşırdığım nokta o. Driverlar problem yaratıyor da olabilir mi?
Olabilir, DDU ile silip tekrar yükleyebilirsin ama ne kadar işe yarar bilmiyorum, genelde bu tür sorunları reballing ve fırınlama ile çözüyorlar.

Çipsetin arızalı olduğundan kesin emin değilseniz bana MOSFET arızası gibi geldi, tam güç istemeyen işlemler için besleyebiliyor ancak arızalı MOSFET'e ihtiyaç olduğu zaman gücü kesiyordur. Başka neden aklıma gelmiyor.

Çipsetin arızalı olduğundan kesin emin değilseniz bana MOSFET arızası gibi geldi, tam güç istemeyen işlemler için besleyebiliyor ancak arızalı MOSFET'e ihtiyaç olduğu zaman gücü kesiyordur. Başka neden aklıma gelmiyor.
Hocam daha önce bozuktu çipsete amatör reballing yaparak hayata döndürdüm. Bu arada yeni bilgisayara taktığımda güvenli modda açamıyorum nedense donuyor bios logosunda. Eski olan DDU işe yaradı. Ekran kartı doğru gözükmüyor ama oldu yinede.

Geri
Yukarı