Citoles antidepresan hakkında düşünceleriniz nedir?

@Tatsuhiro Satou Ben daha 3. günümdeyim. İlk 2 gün hastalıklarımda ciddi artış hissettim. Şu an ilaçtan önceki halimde gibiym. Tatlı bir baş ağrısı var ve ilaç sabah 6.30-7de ayağa dikiyor.

Her gece onlarca rüya gören ben artık görmüyorum. Deliksiz bir uyku oluyor. Şu ana kadar gözlemlediklerim bunlar. 2. haftanın sonunda daha net bir yorum yapabilirim :) Zaten genelde 3. haftadan sonra etki etmeye başlıyormuş.

Her gece onlarca rüya gören ben artık görmüyorum. Deliksiz bir uyku oluyor. Şu ana kadar gözlemlediklerim bunlar. 2. haftanın sonunda daha net bir yorum yapabilirim :) Zaten genelde 3. haftadan sonra etki etmeye başlıyormuş.
Ben de çok rüya görüyorum hatta o kadar rüyayı bi ara da görüyorum ki uyandığımda başım çok ağrıyor. Bu arada ilacın etkileri neler ? İlacın amacı sosyal anksiyetenin ve OKB'nin günlük durumda en az seviye gelmesi değil mi ?

@Gordon Freeman Evet hocam, geç boşalma sorunu var. Yani bayağı geç. Uzun uğraş gerektiriyor rahatsız edici bir durum açıkçası
Dediğim gibi bu oldukça normal. İlaci kullandığınız süre boyunca boyle devam eder.
hep insanı ot gibi yaşattığını, duygularını aldığını, robota dönüştürdüğünü vs. söyleyip "kesinlikle uzak durun" tarzında yorumlar yapıyorlar?
Bu bana sorarsaniz ilaci kullanan kişiye baglı. Şunu unutmamak lazım ki çoğu insan bu ilaçları depresyon için kullanıyor. Depresyonlu hastalar zaten bir şeyler yapmak için enerjik olmuyorlar. Kötü düşüncelerin boşalliği boşluğu ne ile doldurdugun da önemli diyebilirim.
Mesela antidepresanların 1 ay gecikmeli olarak başlaması da ilginç gelmiştir bana hep. Çevremde bazı insanlarda birkaç günde etkisinin başlayabildiğini farkettim SSRI'ların. Plasebo denilemeyecek kadar ciddi bir etki vardı benim gözlemim kadarıyla. Ama insanların çoğunda ben de dahil olmak üzere etkisi gecikmeli başlıyor genelde bu ilaçların. Sebebini biraz araştırmıştım, BDNF kaynaklı olduğu söylenmiş, şimdi de bunu duyunca aklıma geldi. Aslında bu etki başlangıcını hızlandırma yolu bulunsa bunu bulan kişi Nobel ödülü adayı olabilir😅
Kesinlikle öyle. Bunu bulan kişi ödülü kapar:) Bu konuda birkac hipotez var en yaygın olanini anlatabilirim isterseniz.
Kız arkadaşım da zamanında Lustral ve Atarax kullanmış doktor gözleminde, ve ot gibi yaşıyordum diyor. Hatta bazı insanlar ilacı bıraktıktan bir süre sonra ilacın kullanıldığı dönemin hafızada çok silik olmasından, yaşanmamış gibi olmasından söz ediyor. Nedendir?
Bunun sebebi hakkında açıkcasi bir fikrim yok. Belki artmiş amigdala faaliyetinin azalmasından dolayıdır.
Yakın zamanlarda kontrole gideceğim ama bu etki hangi dozda azalır, ne kadar doz düşülmesi lazım kafam çok karışık. Bir de daha az duygusal küntleşmeye yol açan bir ilaç var mıdır hocam, bilginiz var mı?
Tam olarak nasıl hissetiğinizi doktorunuza iyi anlatmaniz gerekiyor. Sonuç olarak ben sizin doktorunuz değilim ve sorununuzu, şikayetlerinizi bilmiyorum. Bilsem bile ben bir psikiyatr olmadigim için bu konuda tavsiye vermem etik olmaz bence.

@Gordon Freeman Hocam valla kendi başınıza ilaç gibisiniz :) Çok teşekkür ederim. Madem öyle bir iki şey daha sormak istiyorum, psikoloji ve psikiyatriye de ilgim vardı zaten.

Ben anksiyete şikayetlerimi kalp ile ilgili problemlerimden dolayı yaşıyordum. Antidepresanlar da kalbi etkileyebiliyormuş. Bu bağlamda sorum şu:

Yan etkiler (özellikle kalp ile ilgili olanlar) sonradan ortaya çıkıyor mu, yoksa ilaca başlandığı ilk günden itibaren kendini belli ediyor mu? (nabızda yavaşlama, taşikardi veya diğer aritmi türleri gibi)

İlk günlerden sonra yan etkiler yavaş yavaş geçecek deniyor. Peki ilerleyen zamanlarda yeni yan etkiler çıkıyor mu?

Yani kısacası ilaç yan etki gösterecekse ilk dozdan itibaren ne var ne yok kendini belli eder mi, yoksa beklemediğimiz bir anda ortaya çıkabilir mi?

Bir diğer sorum da, bu kalp ile ilgili olanlar ilacı içtikten birkaç saat sonra gelişip ortadan yok olan şeyler mi, yoksa sabah içilen bir ilaç gece kalbi etkileyebilir mi mesela?

Son düzenleme:
Dediğim gibi bu oldukça normal. İlaci kullandığınız süre boyunca boyle devam eder.

Bu bana sorarsaniz ilaci kullanan kişiye baglı. Şunu unutmamak lazım ki çoğu insan bu ilaçları depresyon için kullanıyor. Depresyonlu hastalar zaten bir şeyler yapmak için enerjik olmuyorlar. Kötü düşüncelerin boşalliği boşluğu ne ile doldurdugun da önemli diyebilirim.

Kesinlikle öyle. Bunu bulan kişi ödülü kapar:) Bu konuda birkac hipotez var en yaygın olanini anlatabilirim isterseniz.

Bunun sebebi hakkında açıkcasi bir fikrim yok. Belki artmiş amigdala faaliyetinin azalmasından dolayıdır.

Tam olarak nasıl hissetiğinizi doktorunuza iyi anlatmaniz gerekiyor. Sonuç olarak ben sizin doktorunuz değilim ve sorununuzu, şikayetlerinizi bilmiyorum. Bilsem bile ben bir psikiyatr olmadigim için bu konuda tavsiye vermem etik olmaz bence.
Haklısınız hocam, kusura bakmayın bunu burada sormam doğru olmadı. Hipotezi dinleyebilirim hatta sabaha kadar bu konular hakkında konuşabilirim, teknoloji kadar merakım var 😂
@Gordon Freeman Evet hocam, geç boşalma sorunu var. Yani bayağı geç. Uzun uğraş gerektiriyor rahatsız edici bir durum açıkçası.

Hocam madem öyle neden bu ilacı kullanan insanlar hep insanı ot gibi yaşattığını, duygularını aldığını, robota dönüştürdüğünü vs. söyleyip "kesinlikle uzak durun" tarzında yorumlar yapıyorlar?

Kız arkadaşım da zamanında Lustral ve Atarax kullanmış doktor gözleminde, ve ot gibi yaşıyordum diyor. Hatta bazı insanlar ilacı bıraktıktan bir süre sonra ilacın kullanıldığı dönemin hafızada çok silik olmasından, yaşanmamış gibi olmasından söz ediyor. Nedendir?
Sadece bir fikir belirtmek istiyorum doğrudan tavsiye olarak görmeyin, bu ot gibi yaşama durumu duygusal küntleşme kaynaklı olabilir. Bu durumda duygularınız daha zor açığa çıkar, onları hissetmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Biraz araştırmıştım, beyinde aşırı artmış serotonin aktivitesi kaynaklı olduğu düşünülüyor, genelde doz azaltma önerilir. Bir de kullanan kişiye göre değişiyor bu küntleşme durumu, yüksek dozlarda risk artar herkeste görülmez. Ayrıca kalıcı bir durum değil, bildiğim kadarıyla. Siz yine doktorunuzla konuşun bu durumu.

@Gordon Freeman Hocam valla kendi başınıza ilaç gibisiniz :) Çok teşekkür ederim.
İltifatınız için asil ben teşekkür ederim.
Ben anksiyete şikayetlerimi kalp ile ilgili problemlerimden dolayı yaşıyordum. Antidepresanlar da kalbi etkileyebiliyormuş. Bu bağlamda sorum şu:
Evet kalbi etkileyebiliyorlar. Ancak bu etki eski nesil trisiklik antidepresanlarda daha fazlaydı. Yeni nesil antidepresanlar ve SSRİ grubu antidepresanlar beta 1 reseptörünü etkilemediği için çok etkilemiyor. Belki qr dalgalarinda uzama olabilir.
İlk günlerden sonra yan etkiler yavaş yavaş geçecek deniyor. Peki ilerleyen zamanlarda yeni yan etkiler çıkıyor mu?
Fiziksel yan etkiler ilk dozdan sonra başlar. Mani ilerleyen zamanlarda gelişebilir ama enderdir.
Haklısınız hocam, kusura bakmayın bunu burada sormam doğru olmadı. Hipotezi dinleyebilirim hatta sabaha kadar bu konular hakkında konuşabilirim, teknoloji kadar merakım var 😂

Sadece bir fikir belirtmek istiyorum doğrudan tavsiye olarak görmeyin, bu ot gibi yaşama durumu duygusal küntleşme kaynaklı olabilir. Bu durumda duygularınız daha zor açığa çıkar, onları hissetmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Biraz araştırmıştım, beyinde aşırı artmış serotonin aktivitesi kaynaklı olduğu düşünülüyor, genelde doz azaltma önerilir. Bir de kullanan kişiye göre değişiyor bu küntleşme durumu, yüksek dozlarda risk artar herkeste görülmez. Ayrıca kalıcı bir durum değil, bildiğim kadarıyla. Siz yine doktorunuzla konuşun bu durumu.
Şimdi reseptör diyince aklına normal lise biyolojisindeki gibi tek tip reseptör gelmesin. Lisede nörotransmitterin reseptörü ile buluşunca uyartı oluşturduğunu söylerler, doğrudur da tek bir tane reseptör yoktur. Serotonin de birçok alt reseptör türü bulunmaktadır. 5HTA1 otoreseptörü bunlardan birisidir. Otoreseptörler aynı bir termometre gibi ölçüm yaparlar. Otoreseptörlerin uyarılması sonucu negatif geri-besleme denen bir şey gerçekleşir ve nörotransmitter salınımı baskılanır. 5HT1B/D ve 5HT1B/D reseptörlerinin down regülasyonu sonucu serotonin salınımı artar. Bu da SSRİ grubu antidepresanların niye 2, 3 hafta geç etki ettiğini açıklar.

Ancak bu etkiler sadece serotonin ile de bağlı değil. Noradrenerjik, serotinerjik yolakların beraber ve farklı şekilde etkilenmeleri, etkileşimleri bu etkilerin ortaya çıkmasını sağlar. Serotinerjik nöronun terminalinde bulunan alfa 2 reseptörünün nörepinefrin ile uyarılırsa serotonin salınımı azalır, gövdesinde bulunan alfa 1 reseptörü uyarılırsa serotonin salınımı artar. Yani öyle basit bir mantık kurmak kolay olmuyor ne yazık ki

Antidepresan ilaçların nöronlardaki genlerin işleyişini değiştirdiği gösteren çalışmalar da mevcut. Mesela SSRİ grubu antidepresan kullananlarda BDNF'den sorumlu genin ekspresyonunun arttığı biliniyor. BDNF nöronun sağ kalması, düzgün sinaps kurması, plastisitesini olumlü yönde etkiler. Depresyonu olan hastalarda beynin bellekle ilişkili olan hipokampüs denen bölgesinde küçülme olduğunu biliyoruz. BDNF üretiminin artması bu süreci tersine çevirip depresyonun beyne verdiği zararı önleyebiliyor.
Bir diğer sorum da, bu kalp ile ilgili olanlar ilacı içtikten birkaç saat sonra gelişip ortadan yok olan şeyler mi, yoksa sabah içilen bir ilaç gece kalbi etkileyebilir mi mesela?
İlacı kullandığıniz süre boyunca olabilir.

@Gordon Freeman Anladım hocam. Yani dün ve önceki gün kalpte bir problem yaşamadım. Yani ilk 2 doz sıkıntısız geçtiğine göre, daha da yaşamam değil mi? Bu akşam biraz tekleme tarzı şeyler hissettim de, halbuki ilk 2 doz hiçbir şey olmamıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı