Citoles antidepresan hakkında düşünceleriniz nedir?

@Gordon Freeman Hocam sizin discord grubunuz falan yok mu ya? Bu işlere meraklı insanlarla sohbet muhabbet falan :) Çünkü anladığım kadarıyla bir şeyler öğretmeyi seven bir karakteriniz var.
Aslında olmasini isterdim ancak ne yazık ki yok. Bir de tıp çok geniş. Herkes farklı konulara ilgili oluyor o yüzden öyle bir grup yapmak zor olurdu sanirsam. Bu arada aynen bir şeyler anlatmayi çok severim :)

@Gordon Freeman Ya ben de yaklaşık 10 senedir OKB ile uğraşıyorum. Bir de üzerine mezun senesi stresi falan derken anksiyete başladı. Normalde OKB için gitmeyi çok istiyordum fakat ileride. Aileme anlatmaktan çekindim çünkü hep değişik bir hastalık odluğu için. Ama artık hayatım zehir olmaya başlayınca mecbur kaldık.

Bilmiyorum, beklemeli miydim, hata mı ettim. Paldır küldür ilaca başladım hayatımda ilk defa. Kendimi biraz suçlu hissediyorum, az daha sabretseydim geçecekmiş gibi. İlaç başıma dert oldu resmen. Akşama kadar araştır, araştır, kendini dinle, kalbini dinle, yorumları oku mahvoldum. Eski halimi arar oldum. Umarım ilaç pozitif yönde etki eder de, kurtulurum.

Bu arada her esnediğimde beynimin uyuşması normal mi?

Bilmiyorum, beklemeli miydim, hata mı ettim. Paldır küldür ilaca başladım hayatımda ilk defa. Kendimi biraz suçlu hissediyorum, az daha sabretseydim geçecekmiş gibi. İlaç başıma dert oldu resmen.
Böyle düşünme bence. Sonuç olarak bu ilacı da sana bir doktor yazdı. Ayrica ilac kullanmak çekinilecek bir durum da degil. Zamaninda ben de kullanmiştım. Faydasını da görmüştüm.
Bu arada her esnediğimde beynimin uyuşması normal mi?
Yani hissi tam anlayamadim ancak farkli bir his olması normal. Böyle biraz agırlik hissi gibi.

İltifatınız için asil ben teşekkür ederim.

Evet kalbi etkileyebiliyorlar. Ancak bu etki eski nesil trisiklik antidepresanlarda daha fazlaydı. Yeni nesil antidepresanlar ve SSRİ grubu antidepresanlar beta 1 reseptörünü etkilemediği için çok etkilemiyor. Belki qr dalgalarinda uzama olabilir.

Fiziksel yan etkiler ilk dozdan sonra başlar. Mani ilerleyen zamanlarda gelişebilir ama enderdir.

Şimdi reseptör diyince aklına normal lise biyolojisindeki gibi tek tip reseptör gelmesin. Lisede nörotransmitterin reseptörü ile buluşunca uyartı oluşturduğunu söylerler, doğrudur da tek bir tane reseptör yoktur. Serotonin de birçok alt reseptör türü bulunmaktadır. 5HTA1 otoreseptörü bunlardan birisidir. Otoreseptörler aynı bir termometre gibi ölçüm yaparlar. Otoreseptörlerin uyarılması sonucu negatif geri-besleme denen bir şey gerçekleşir ve nörotransmitter salınımı baskılanır. 5HT1B/D ve 5HT1B/D reseptörlerinin down regülasyonu sonucu serotonin salınımı artar. Bu da SSRİ grubu antidepresanların niye 2, 3 hafta geç etki ettiğini açıklar.

Ancak bu etkiler sadece serotonin ile de bağlı değil. Noradrenerjik, serotinerjik yolakların beraber ve farklı şekilde etkilenmeleri, etkileşimleri bu etkilerin ortaya çıkmasını sağlar. Serotinerjik nöronun terminalinde bulunan alfa 2 reseptörünün nörepinefrin ile uyarılırsa serotonin salınımı azalır, gövdesinde bulunan alfa 1 reseptörü uyarılırsa serotonin salınımı artar. Yani öyle basit bir mantık kurmak kolay olmuyor ne yazık ki

Antidepresan ilaçların nöronlardaki genlerin işleyişini değiştirdiği gösteren çalışmalar da mevcut. Mesela SSRİ grubu antidepresan kullananlarda BDNF'den sorumlu genin ekspresyonunun arttığı biliniyor. BDNF nöronun sağ kalması, düzgün sinaps kurması, plastisitesini olumlü yönde etkiler. Depresyonu olan hastalarda beynin bellekle ilişkili olan hipokampüs denen bölgesinde küçülme olduğunu biliyoruz. BDNF üretiminin artması bu süreci tersine çevirip depresyonun beyne verdiği zararı önleyebiliyor.

İlacı kullandığıniz süre boyunca olabilir.
Evet, beyinde birden fazla serotonin reseptörü var, bunların uyarılması farklı etkiler yaratabiliyor diye okumuştum. Mesela 5HT2C reseptörü var, bu reseptörün görevinin iştahı bastırmak olduğunu okudum, SSRI'lar birden çok reseptörün uyarılmasına sebep olduğu için bu reseptörü fazla uyarınca da duyarsızlaşıyormuş. Duyarsızlaştığı için de ilaç kullanan kişi eskisi kadar iştahını baskılayamıyormuş bunun gibi bir çok alt serotonin reseptörü olduğu okumuştum. Mesela sadece anksiyete için kullanılan bir ilaç var, o da 5HT1A reseptörünü uyarıp anksiyete seviyesini azaltmaya çalışıyor vs.

Down regülasyonu da çok duydum ama onu tam kafamda oturtamadım, anladığım kadarıyla bunun olması salınımı artırıyor, up regülasyonda da tam tersi durum söz konusu. Ben daha çok ilaçları agonist, parsiyel agonist, antagonist şeklinde aklımda tuttuğum için down regülasyon olayında kafam karışıyor biraz. SSRI'ların çalışma mantığı hakkında en net bildiğim tanım kısaca Serotonin taşıyıcısı inhibitörü olması kaynaklarda SERT diye kısaltıyorlar. Bunun gerçekleşmesiyle diğer reseptörlerdeki olaylar da tetikleniyor diye düşünüyorum.

Down regülasyonu da çok duydum ama onu tam kafamda oturtamadım, anladığım kadarıyla bunun olması salınımı artırıyor, up regülasyonda da tam tersi durum söz konusu.
Otoreseptörler sinaptik boşluktaki serotonin seviyelerini ölçerler eğer seviye uzun süre yüksek olursa homeostasiyi sağlamak için serotonin reseptörlerinin bir kısmını kapatırlar. Buna down regulasyon deniyor. Eğer az serotonin olursa da bu sefer serotoninden daha fazla yararlanabilmek için reseptör sayisi artar buna da serotonin reseptörlerinin up regülasyonu denir. Umarım anlatabilmişimdir :)
Hocam esnediğim zaman beynim karıncalanıyor, uyuşuyor, kafam duruyor sanki. Arka arkaya esnersem de bu karıncalanma birkaç saniye devam ediyor.
Genelde ilac almayı unutursaniz bu semptomlar gelişir. Çoğu hasta elektriklenme gibi tanımlıyor. Önemli bir şey oldugunu düşünmüyorum ama doktorunuza söyleyin gittiğinizde.

Otoreseptörler sinaptik boşluktaki serotonin seviyelerini ölçerler eğer seviye uzun süre yüksek olursa homeostasiyi sağlamak için serotonin reseptörlerinin bir kısmını kapatırlar. Buna down regulasyon deniyor. Eğer az serotonin olursa da bu sefer serotoninden daha fazla yararlanabilmek için reseptör sayisi artar buna da serotonin reseptörlerinin up regülasyonu denir. Umarım anlatabilmişimdir :)

Genelde ilac almayı unutursaniz bu semptomlar gelişir. Çoğu hasta elektriklenme gibi tanımlıyor. Önemli bir şey oldugunu düşünmüyorum ama doktorunuza söyleyin gittiğinizde.
Evet iki regülasyonun arasındaki farkı anladım ama antidepresanlar down regülasyon ile serotonin artışını nasıl yapabiliyor? Down regülasyona uğrayan reseptör tipiyle mi alakalı acaba?

Evet iki regülasyonun arasındaki farkı anladım ama antidepresanlar down regülasyon ile serotonin artışını nasıl yapabiliyor? Down regülasyona uğrayan reseptör tipiyle mi alakalı acaba?
Hem evet hem de hayır. Otoreseptörün tahribatı sonucu serotonin miktarı artıyor buna bağlı olarak da 5HT2A reseptörü down regülasyona uğruyor. İşte zaten tam olarak çözemediğimiz kısım da burası. Serotonin uyarımının fazla olması mı anksiyete ve OKB gibi rahatsızlıklara sebep veriyor yoksa azalması mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı