Citoles antidepresan hakkında düşünceleriniz nedir?

Hem evet hem de hayır. Otoreseptörün tahribatı sonucu serotonin miktarı artıyor buna bağlı olarak da 5HT2A reseptörü down regülasyona uğruyor. İşte zaten tam olarak çözemediğimiz kısım da burası. Serotonin uyarımının fazla olması mı anksiyete ve OKB gibi rahatsızlıklara sebep veriyor yoksa azalması mı?
SSRI'ların çalışma mantığını ben karmaşık buluyorum bu sebeple belki antipsikotiklerden bile daha karışık bir mekanizma mevcut. Ama beyinde etkilediği yerler eski ilaçlara nazaran daha az denilebilir o yönden bir basitlik de var. Bir de bazen anksiyete gibi spesifik durumlar tek başına serotonin kaynaklı olmuyor diye düşünüyorum ben, farklı nörotransmitterler ya da dış faktörler de etkili olabilir belki bunda. Otoreseptörün tahribatı acaba duyarsızlaşmaya mı yol açıyor reseptör serotonin seviyesini tam olarak algılayamıyor mu? Bu gidişle SSRI'ların çalışma mantığını baştan inceleyeceğim, karışık konular😂

SSRI'ların çalışma mantığını ben karmaşık buluyorum bu sebeple belki antipsikotiklerden bile daha karışık bir mekanizma mevcut. Ama beyinde etkilediği yerler eski ilaçlara nazaran daha az denilebilir o yönden bir basitlik de var. Bir de bazen anksiyete gibi spesifik durumlar tek başına serotonin kaynaklı olmuyor diye düşünüyorum ben, farklı nörotransmitterler ya da dış faktörler de etkili olabilir belki bunda. Otoreseptörün tahribatı acaba duyarsızlaşmaya mı yol açıyor reseptör serotonin seviyesini tam olarak algılayamıyor mu? Bu gidişle SSRI'ların çalışma mantığını baştan inceleyeceğim, karışık konular😂
Aynen öyle, karmaşık. Zaten tam olarak nelerin etkilendiğini bulsak niye 3 hafta sonra etki ettiklerini de bulabiliriz. Bakalım kim bulacak:)

Aynen öyle, karmaşık. Zaten tam olarak nelerin etkilendiğini bulsak niye 3 hafta sonra etki ettiklerini de bulabiliriz. Bakalım kim bulacak:)
Bu geç etki başlangıcına bu kadar takılmanın sebebi de mesela şimdi bir ilaç değişikliği yapmak istesem diğer ilacın etki etmesini yine beklemem gerekecek. Bu süreyi atlatmak zor olabiliyor. Mesela bir SSRI'dan diğerine geçildiğinde tekrar neden beklemek gerekiyor? İkisi de benzer işler yapıyor ama sırf farklı madde olduğu için beklemek de ilginç bir detay bence🙂

Bu geç etki başlangıcına bu kadar takılmanın sebebi de mesela şimdi bir ilaç değişikliği yapmak istesem diğer ilacın etki etmesini yine beklemem gerekecek. Bu süreyi atlatmak zor olabiliyor. Mesela bir SSRI'dan diğerine geçildiğinde tekrar neden beklemek gerekiyor? İkisi de benzer işler yapıyor ama sırf farklı madde olduğu için beklemek de ilginç bir detay bence🙂
En azından antidepresan bilgin ile birçok doktora taş çıkarırsın. Bunu da demiş olayım :)
İşte tam olarak bu soruların cevaplarını bilemiyoruz. Bu konularda birçok hipotez var. Hayvan deneyleri çok çelişkili sonuçlar veriyor. Bakalım yakın zamanda neler olup bitecek.

Teşekkür ederim hocam güzel sözleriniz için🙂 Diğer doktorlarla bu konuları konuşmaya çalıştığımda genelde kırıcı tepkiler alabiliyorum, siz sorulara cevap verirken oldukça alçakgönüllüsünüz, sorularımla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bir de şunu söylemek isterim, ben kontrol için doktora gittiğimde çoğu zaman doktorlarla anlaşamasam bile tedaviden çok sapmamaya çalışıyorum. Ama çok kez de tartıştığım olmuştur. Uygulanmak istenen tedaviyi belli bir mantığa oturtabildiğim müddetçe tedaviye sadık kalmaya çalışıyorum. Yaklaşık 10 senedir sorunlarıma çözüm aradığım için de ara sıra ümitsizliğe kapılabiliyorum, karşımdaki kişi beni dinlese anlaşabiliyoruz ama bu her zaman mümkün olmayabiliyor maalesef. Bazı doktorlar bana çok biliyorsan kendin yap diye tepki verebiliyor ama ben bunun doğru olmadığını bildiğim için yine doktora gidiyorum🙂

@Gordon Freeman Peki doktorlar bu kadar bilinmeyen bir ilacı nasıl hastalara yıllardır verebiliyorlar? Büyük cesaret değil mi?
Çalışma mekanizmasını bilmiyoruz ancak nasıl etkileri olduğunu biliyoruz. İnsanlar mikropları bilmeden önce veba zamanında maske takıyormuş. Bunun gibi düşün. İlaçlar etkili.
Teşekkür ederim hocam güzel sözleriniz için🙂 Diğer doktorlarla bu konuları konuşmaya çalıştığımda genelde kırıcı tepkiler alabiliyorum, siz sorulara cevap verirken oldukça alçakgönüllüsünüz, sorularımla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bir de şunu söylemek isterim, ben kontrol için doktora gittiğimde çoğu zaman doktorlarla anlaşamasam bile tedaviden çok sapmamaya çalışıyorum. Ama çok kez de tartıştığım olmuştur. Uygulanmak istenen tedaviyi belli bir mantığa oturtabildiğim müddetçe tedaviye sadık kalmaya çalışıyorum. Yaklaşık 10 senedir sorunlarıma çözüm aradığım için de ara sıra ümitsizliğe kapılabiliyorum, karşımdaki kişi beni dinlese anlaşabiliyoruz ama bu her zaman mümkün olmayabiliyor maalesef. Bazı doktorlar bana çok biliyorsan kendin yap diye tepki verebiliyor ama ben bunun doğru olmadığını bildiğim için yine doktora gidiyorum🙂
Rica ettim. Ne zaman tartışmak istersen etiketleyebilirsin. Her zaman cevaplarım.

Tedavinin gidişatını izle. Tek bir doktora gitmen gerekmiyor. Memnun değilsen doktorunu değiştirebilirsin. Aklına takılan her şeyi de doktoruna sor. Çekinilecek bir durum yok:)

Çalışma mekanizmasını bilmiyoruz ancak nasıl etkileri olduğunu biliyoruz. İnsanlar mikropları bilmeden önce veba zamanında maske takıyormuş. Bunun gibi düşün. İlaçlar etkili.

Rica ettim. Ne zaman tartışmak istersen etiketleyebilirsin. Her zaman cevaplarım.

Tedavinin gidişatını izle. Tek bir doktora gitmen gerekmiyor. Memnun değilsen doktorunu değiştirebilirsin. Aklına takılan her şeyi de doktoruna sor. Çekinilecek bir durum yok:)
Hocam peki OKB ve anksiyete birbiriyle bağlantılı hastalıklar mı? Bana kalırsa OKB anksiyeteyi tetikliyor kesinlikle.

Bir de şeyi merak ediyorum; bazen takıntılarımda sakinleşme durgunlaşma dönemleri oluyor. Ama tam iyileşme için tedavi şart mı oluyor? Bazen fark ediyordum, 5-6 ay dinginleşme oluyor.

Mesela öyle bir durgunluk döneminde antidepresan kullanmak yanlış mıdır, hastalığın yeniden alevlenmesi mi beklenmelidir kullanmak için?

@akincelik10 Bu arada özel değilse 10 senedir ne gibi sorunlarınız var öğrenebilir miyim :)
Bütün hikayeyi anlatmam uzun olur ama kısaca yaygın anksiyete, panik atak ve yerine göre sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan biriyim diyebilirim. OKB olup olmadığı şüpheli, doğrudan tanı aldığımı hatırlamıyorum ama yer yer takıntılarımın da olduğunu farkederim, biraz mükemmeliyetçi bir yapım var. Ama OKB var denilecek kadar şiddetli değil anladığım kadarıyla. Son iki yıldır korona öncesinde yaşadığım bir olayla beraber ciddi bir anksiyete krizi yaşadım ve o zamandan beri belirtilerde artış oldu hala mücadele ediyorum. Zaten sosyal anksiyete ömürlük, tam olarak düzeleceğine dair eskisi kadar umutlu değilim çok dirençli bir durum benim açımdan. Bu sıralar en büyük sorunum nefes alamıyormuş hissi ile beraber giden bir anksiyete sorunu, en çok rahatsız olduğum konu bu.

10 yıl boyunca çok fazla doktor denedim diyebilirim hatta bu konuda karamsar olmam, yeni deneyimlere açığım. Ama tam olarak beklediğimi bulamadım acaba ben mi abartıyorum yoksa karşı taraf mı bana hitap eden bir çözüm bulamıyor bir fikrim yok hocam. En son düzenli gittiğim hastaneden devam ediyorum, sonuna kadar götürmeye gayret ediyorum ama son dönemlerde verdikleri hizmetten memnun kalmamaya başladım desem yeri. Eğer olanağım varsa hastane yönetimine bu durumla ilgili bir şikayet yazmayı düşünürüm belki ilerleyen zamanlarda. Çoğu yerde terapi de öneriliyor onu da denedim birkaç sefer, en son aldığım terapiden kısmen memnun kaldım, onda da sorunların bir kısmını çözemedik aynı sorunlarla yaşamaya devam ediyorum. Artık sabretmekten başka bir yol gözükmüyor sanırım bana hiç bilmiyorum hocam bu konuları.

Bir de kalp damar cerrahisi bölümünü seçmenizde ne etkili olmuştu hocam onu merak etmiştim🙂 Mesela ben biraz da yaşadığım sorunların etkisiyle psikiyatri branşı düşünüyorum özellikle, kalp damar cerrahisi bölümünde de böyle bir durum oldu mu sizde? Bir de zor bir branş olması lazım, ciddi efor uğraş istiyor ben sakar olduğumdan pek yatkın olmadığımı düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı