CL 16 RAM yanına CL 15 RAM takmak

Can Geçim

Hectopat
Daha fazla  
Şu an da bilgisayarımda takılı olan Crucial Ballistix 8 GB 2400mhz CL16 RAM'in aynısından bulamadığım için yanına Hyperx Fury 8 GB 2400mhz CL 15 bir RAM takmaya karar verdim ama CL değerlerinin farklı olmasında bir sıkıntı yaşanır mı bilmiyorum. Uyumsuzluk, mavi ekran gibi hatalar alır mıyım? Diğer konulara baktım ama net bir cevap göremedim emin olmadan da almak istemiyorum eğer bir sıkıntı çıkarmazsa bugün sipariş etmeyi düşünüyorum.

Şu an da bilgisayarımda takılı olan Crucial Ballistix 8 GB 2400mhz CL16 RAM'in aynısından bulamadığım için yanına Hyperx Fury 8 GB 2400mhz CL 15 bir RAM takmaya karar verdim ama CL değerlerinin farklı olmasında bir sıkıntı yaşanır mı bilmiyorum. Uyumsuzluk, mavi ekran gibi hatalar alır mıyım? Diğer konulara baktım ama net bir cevap göremedim emin olmadan da almak istemiyorum eğer bir sıkıntı çıkarmazsa bugün sipariş etmeyi düşünüyorum.
Aynı belleği kullanıyorum. Bende sizin gibi yanına bir tane daha aynısından eklemeyi planlıyordum. Bulamayınca riske girmemek adına 2x8 gb 3000 mhz dual kit ram aldım. Mevcut belleğide satarım muhtemelen.

Muhtemelen sorun yaşanmaz, zira CL değeri yüksek olana göre BIOS otomatik ayar yapar genelde. 2400MHz frekans için 1 CL değeri de o kadar ahım şahım bir fark yaratmıyor.

Sonradan aldığın CL16 olur ama hata alma ihtimalin var.

Kit halinde alınan RAM'lerde bile sorun yaşanabiliyor. O yüzden sorun olur ya da olmaz cevabını kimse veremez. DDR ile DDR4 arasında aklına gelebilecek tüm varyasyonları kullanmış biri olarak sorun yaşadığım aynı marka model RAM'ler de oldu. Birbiriyle hiç alakası olmayan RAM'lerin uyumlu çalıştığı da oldu.
Aynısını bulamıyorsan en yakın olanı alıp kullan. Büyük ihtimalle (çok şanssız değilsen) sorun olmayacak ve sistem otomatik olarak her iki RAM'i de uyumlu çalışması için CL16 modunda çalıştıracak. Zaten sorun yaşarsan iade edip başka bir modele yönelirsin.

Böyle bir şey var ama pahalı. Satıp kit halinde alın derim. Yine de sorun çıkaracağını sanmam.

Geri
Yukarı