CLEVO M7X0SU BIOS Güncellemesi

feradiss

Hectopat
Recep bey ben de BIOS güncellemesi yapmak istiyorum ama beceremedim. Anakart: CLEVO-M7X0SU BIOS : Phoenix 1.00.02.CA Versiyon : 6.00 Tarih : 10.03.2009

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep bey merhaba,

benimde bios güncellemem gerekiyor ama sanırım çok eski, nette bulamadım. Önerilen üyelikli bir program var fakat maliyeti çok. Bana yardımcı olur musunuz ?

Kod:
Anakart Adı    Clevo M7X0SU
BIOS Türü    Phoenix
BIOS Sürümü    6.00
Görüntü BIOS Tarihi    08/01/08
Sistem BIOS Tarihi    11/07/08

Verilen siteden güncel BIOS'u indirin. Sonra da bu rehber ile USB belleği hazırlayın:

USB Bellek Bootable Yapma Rehberi

Akabinde inen dosyaları klasöre çıkartıp belleğin kök dizinine atın (klasörle değil, yalın olarak). Sistemi USB'den boot edip BAT dosyasını çalıştırarak BIOS'u güncelleeybilirsiniz. BAT yoksa komutları öğrenmen gerek.

http://repo.palkeo.com/clevo-mirror/M7xxSU/746SU1419.zip
Bunu indirin.
Ardından Burak beyin verdiği linkten usb'yi bootable edin. Biostan da boot ettikten sonra, karşına 98 ekranı geldiğinde o ekrana ilk önce "step1" yazıp enter tuşuna basacaksın. İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar 98 ekranı geldiğinde "step2" yazıp enter tuşuna basıp işlem bitince bios'a girip default yapıp save yapman yeterli.

Merhabalar Recep Bey, bir konu hakkında bilgi almak istiyorum, bilgisayarımı açıyorum her şeyi normal çalışmakta fakat bios ekranı gelmiyor. Batarya bitik olduğu için takmıyorum, 4 yıllık laptop Casper Nirvana işlemci intel core 2 dual, 2.00 GHZ kullanıyorum 3gb ram toshiba hdd 320 gb bulunmakta, hdd ışığı pc açtığımda yanıyor sonra sönüyor ve tekrar yanmıyor.

Sonra tekrar aç kapa yapıyorum bir kaç kere sonra hdd ışığı yanıyor bios ekranı geliyor ve 2 yada 3 saat yada daha fazla kullandığımda kapatıyorum elektrikten de çekiyorum
yarım saat sonra tekrar taktığımda pc hdd'yi görüyor ve bios ekranı geliyor. Fakat 3-4 saat yada 1 gün geçsin pc hdd görmüyor unutuyor sanki ...

Daha önce ki yardımlarınız için teşekkürler, bios güncellemesinde yardımcı olmuştunuz bu sorun belki çözülür diye düşünmüştüm fakat bu sorunum tekrar devam etmekte. İnşallah bir çözümü vardır. Benim düşüncem hdd problemli olabilir diye ama eminde değilim, tekrar teşekkürler kolay gelsin.

Biosu dediğiniz gibi kurdum o konuda bir problem yok. Çok sağolun fakat hdd görmemesinin sebebi nedir? Bios ayarlarını da yaptım. Pc aldığımda vista yüklüydü. Ven sonra win 7 kurdum. Fakat bios ayarlarında defult yapınca vista ahcı oluyor. Ben ıde yapınca mavi ekran sorununu aşmış oluyorum. Yada vista seçeneğini seçmeden other(win7-win8...) yapıyorum. O konuda da bir problem yok. Cd rom seçeneğini ikinci sırada tutuyorum direk hdd başlatması gerekiyor ama bir türlü görmüyor. Bir de forumda sürükle Türkçe kural hatası cezası yiyorum sebebi nedir? Diğer forumlarda bu sorunla karşılaşmamıştım. İyi günler teşekkürler.

İlk olarak bios default yapın, sonra AHCI otomatik seçili olacaktır o ayara hiç dokunmadan Sisteme Win7 veya üzeri bir sistem kurun. İDE modunda sistem kurmuş olabilirsiniz o yüzden bu sorun ile karşılaşıyor olabilirsiniz. IDE, AHCI modu değiştirmek mavi ekrana neden olur. Formattan ve dediğim işleme başlamadan önce HDD çıkartıp pinleri mendil ile temizleyip yerine doğru ve sıkı şekilde takın ve işlemlere başlayın.

Çok teşekkür ederim. Gerçekten ben böyle eski bilgisayarın bios'u güncellenir mi felan diyordum bir deneyeyim dedim gerçekten de oldu. Eskiden yarım saatte boot ediyordu şimdi göremiyorum bile, birkaç ayar gelmiş birde biosa. Biosdaki logo saçma sapan bişey oldu sadece onu değiştirebilirsem güzel olacak.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı