Cloud II 7.1 açmaya gerek var mı?

Yeni kulaklıklara göre 7.1 kalitesi bence az kalıyor ama hala segmentinin en iyilerinden olduğunu düşünüyorum. Şahsen ben 7.1'i açmadan oynuyorum.

Bilen kişilere sordum. Bunların arasında e-sporcular da var. İstisnasız kesinlikle 7.1 in kapalı olması gerektiğini söylediler. Hatta Valorant oynuyorsanız Riot Games'in 7.1 in oyun seslerini bozduğuna dair açıklaması bile varmış. İşin özünde günümüzde stereo, ses kasmak için daha ideal. Cevap yazmamak, konuya hakim olmadan cevap yazmaktan çok daha iyidir. Benden size bir tavsiye.

Bilen kişilere sordum. Bunların arasında e-sporcular da var. İstisnasız kesinlikle 7.1 in kapalı olması gerektiğini söylediler. Hatta Valorant oynuyorsanız Riot Games'in 7.1 in oyun seslerini bozduğuna dair açıklaması bile varmış. İşin özünde günümüzde stereo, ses kasmak için daha ideal. Cevap yazmamak, konuya hakim olmadan cevap yazmaktan çok daha iyidir. Benden size bir tavsiye.
Biraz mütevazı olmak lazım. Kendi deneyimlerini yazan kişilere saygısızlık yapmayan bir üslup daha uygun olur.
COD Search&Destroy modunda 1More H1007'nin sanal surroundı stereo moduna göre ses kasmada daha etkili geldi bana. Battlefield 5'te oyunun ses ayarını 3d headphones yapınca yönler daha kestirilebilir olmakla birlikte yine sanal surround ile düşmanın yürürkenki çıtırtıları daha da belirginleşti. Pubg'de pek farketmedi, EQ ayarı ile tizleri arttırmak ve kulaklık ayarında ses normalleştirme ayarını güçlü olarak seçmem fayda sağladı. R6 Siege'de EQ ile tiz sesleri arttırmam ve sanal surroundı açmam da ses kasmada fayda sağladı.
İlk kulaklığım Steelseries Siberia 150 idi ve sanal surroundı berbattı. Sonra Asus Rog Centurion Gerçek 7.1 surround kulaklık kullandım ve pratikte ses kasmada pek bir fayda sağlamadı. Birsürü birbirine yakın küçük hoparlörden yön tayini çok zor olduğu gibi sesin detayı kayboldu. Hele ki müzik dinlenemez haldeydi. Allahtan mikrofonu ve ses kartı ünitesi bozuldu da iade ettim. Anakartın ses kartı ve yazılımı çok iyi olduğundan jack girişli Hyperx Cloud 1 aldım. Onboard ses kartı olduğu halde Creative yazılım destekli bir anakarttı. Altın kaplama ses çıkışlarını vs. saymıyorum. Ses yazılımında Creative'i tek geçerim. Sanal surround, ses kristalleştirme, ses normalleştirme (uzaktaki sesleri boostlayan bir ayar, oyununa göre seviyesini iyi ayarlarsan çok iyi) gibi ayarları sesin orjinalini olabildiğince az bozarak yapan bir firma creative. Sistemi upgrade ettim. Yeni anakartımın da ses kartı iyi ama ses yazılımı Nahimic 2 idi. Creative'den bir tık kötüydü performansı. Sonra Windows 10 Nahimic 2 desteğini kesti, uygulamayı kuruyorsun, bilgisayarı yeniden başlatınca siliyor programı. Windows Store'daki Nahimic 3'ü kurmam gerekiyormuş artık. Nahimic 3 de 2'den bir tık kötü. İyi bir potansiyeli olan Hyperx Cloud 1 kulaklığımdan vazgeçip 1more H1007 aldım. Müzikte efsane. Keza oyunda da öyle.
Bütün bu teferruattan sonra demem o ki kavramları aşırı genellersen ayrıntıyı kaçırırsın.
Valorant geliştiricisi doğru demiş, sanal surround sesi (sesin orjinalini, yapımcının ayarldığı gibi) orjinali bozar. Rekabetçi bir oyunda ses estetiği yerine ses kasmak daha önemli. Bu ayrıntıya dikkat edin. Herkesin ses frekans hassasiyeti farklı. E sporcuları bilmem ama şahsen kullandığım kulaklıktaki sanal surround ve diğer ayarları kendime fayda sağlayacak şekilde ayarlıyorum ve bunun faydasını yaşıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı