Clover Bootloader 2 HDD Boot

krmfrnc

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Elimde 2 hdd takılı olan bir laptop mevcut. Orjinal harddisk yuvasındaki bulunan diske Clover EFI ile Yosemite kurulumu yaptım. Dvd okuyucu yerine taktığım diskte ise Windows 10 kurulu. Daha önce defalarca Chameleon ile kurulum yaptığımda windows yüklü olan diski boot ederken hiç sorun yaşamadım direk klavye ile Sistem Ayrıldı yazan diski seçip başlatabiliyordum. Clover EFI ile kurulum yaptıktan sonra 2. Disk isimleri Legacy HD 1, Legacy HD 2, Legacy HD 3 şeklinde değişti hangisini seçersem seçeyim windows başlatılamıyor. Clover simgesi ekranda kalıyor ve öylece bekliyor. Windows'u sorunsuz başlatabilmek için ne yapmam lazım. Forumda dolaşırken okuduğum Add clover boot options for all entries yazan seçeneği felan işaretlememe rağmen değişen bir şey olmadı.

OS X 10.9 ve Windows 8.1 Dual Boot Yapma Burada yazılanları uygulamaya çalıştım fakat bende Microsoft klasörü mevcut değil.

Ekran Resmi 2015-12-10 16.59.18.png

Sistem Ayrıldı bölüntüsüne girdiğimde bootmgfw.efi dosyasını bulamadım.

Ekran Resmi 2015-12-10 17.15.19.png

Ekran Resmi 2015-12-10 17.15.33.png

Ekran Resmi 2015-12-10 21.54.30.png

EFI dizinine NTFS.EFI dosyasını atarak Windows disklerinin (Legacy HD 1,...) isimlerini (Sistem Ayrıldı,...) olarak görüntüledim fakat yine boot etmiyor.

@Recep Baltaş @montezuma

BIOS' tan Windows kurulu diski seçtiğinde Windows normal başlatılıyor mu?
Bios üzerinden 2. diski seçemiyorum cd yerine koyduğum için bootable olarak görmüyor fakat elimde chameleon yüklü bir usb var onu başlangıçta seçip sistem ayrıldı diskini seçince windows açılıyor.

BIOS boot ayarlarından LEgacy & UEFI olarak ayarlı olduğundan emin ol. Wİndows' un ve OS X ' in ikisininde UEFI yada Lagecy olması gerekiyor. UEFI OS X kurulumu yaparsan ve Wİndows Legacy ise Clover' dan boot edemezsin.

BIOS boot ayarlarından LEgacy & UEFI olarak ayarlı olduğundan emin ol. Wİndows' un ve OS X ' in ikisininde UEFI yada Lagecy olması gerekiyor. UEFI OS X kurulumu yaparsan ve Wİndows Legacy ise Clover' dan boot edemezsin.
Bios ayarlarında uefi yok. Yabancı forumlara baktım 2 ayrı disk için clover boot ile ilgili birşey yok chameleon var. Chameleon'a geçiş yapıyım mı?

2 Farklı disk olması her zaman önerilendir. Bu şekilde en sorunsuz deneyimi yaşarsın. Chameleon ile sorunusuz çalışıyorsa Chameleon dene.

2 Farklı disk olması her zaman önerilendir. Bu şekilde en sorunsuz deneyimi yaşarsın. Chameleon ile sorunusuz çalışıyorsa Chameleon dene.
Chameleon ile sorunsuz boot edebilirken clover ile edememem çok ilginç neyse chameleon kurmam en sağlıklısı olacak sanırım. Bu arada teşekkür ederim.

İmkanın varsa diskin birini sök ve ilk önce Windows kurulumunu yap, UEFI sistem ise UEFI kurulumu yaparsın. Kurulumu bitir Windows diskini çıkar ve Hackintosh kuracağın diski bağla ve UEFI kurulumu yap CloverBootloadr kur. Şimdi iki diski de takılı olarak sistemi aç ve biosboot menüsünden varsayılan hdd yapılandırmasından normal başlatılacak diski seç. Hangisinin varsayılan olmasını istiyorsan onu seçersin.
Örneğin Windows varsayılan, sistem açılırken Windows açılır. Hackintosh'a geçmek için sistem açılmadan F2-F8 gibi tuşlardan boot edilecek Hackintosh diski seçersin ve boot eder.

İkinci diskim boot olmuyor demişsin. Böyle bir sorun varsa DualBoot mantığı ile kurulum yapabilirsin, ilk önce Windows kur sonra diğer boot olmayan diske Hackintosh. USB ile Hackintosh'u aç ve CloverConfigurator ile Windows EFI bölümünü mount et, EFI klasörüne USB içerisinde bulunan CLOVER klasörünü kopyala. Ardından USB ile sistemi aç yine ve Clover ekranında
Add clover boot options for all entries seçeneği ile boot seçeneği ata Rehberde verilen adım sayesinde. Burada doğru diski seçmen önemli.

Rehber:
Dual Boot UEFI Windows 8.1 ve Mac OS X Mavericks 10.9.2 Kurulum Rehberi - Technopat

İmkanın varsa diskin birini sök ve ilk önce Windows kurulumunu yap, UEFI sistem ise UEFI kurulumu yaparsın. Kurulumu bitir Windows diskini çıkar ve Hackintosh kuracağın diski bağla ve UEFI kurulumu yap CloverBootloadr kur. Şimdi iki diski de takılı olarak sistemi aç ve biosboot menüsünden varsayılan hdd yapılandırmasından normal başlatılacak diski seç. Hangisinin varsayılan olmasını istiyorsan onu seçersin.
Örneğin Windows varsayılan, sistem açılırken Windows açılır. Hackintosh'a geçmek için sistem açılmadan F2-F8 gibi tuşlardan boot edilecek Hackintosh diski seçersin ve boot eder.

İkinci diskim boot olmuyor demişsin. Böyle bir sorun varsa DualBoot mantığı ile kurulum yapabilirsin, ilk önce Windows kur sonra diğer boot olmayan diske Hackintosh. USB ile Hackintosh'u aç ve CloverConfigurator ile Windows EFI bölümünü mount et, EFI klasörüne USB içerisinde bulunan CLOVER klasörünü kopyala. Ardından USB ile sistemi aç yine ve Clover ekranında
Add clover boot options for all entries seçeneği ile boot seçeneği ata Rehberde verilen adım sayesinde. Burada doğru diski seçmen önemli.

Rehber:
Dual Boot UEFI Windows 8.1 ve Mac OS X Mavericks 10.9.2 Kurulum Rehberi - Technopat
Verdiğin yöntemi deneyeceğim ama önce bu konuda bilgin varsa yardımcı olabilir misin? Bios tarafından görünen diskime yani orjinal diskime windows, 2. diske hackintosh (clover) kurulumu yaptım. EasyBCD ile Mac bölümünden MBR seçtim No HFS yazdı 2. diski görmedi. EFI bölümünü seçtim bu seferde chameleon açıldı ama nasıl açıldı hiç bilgim yok, sistemde chameleon ile ilgili hiç dosya yok. Bu sefer NeoGrub kurulumu yaptım. Using EasyBCD to Chainload Chameleon or Clover from the legacy Windows Bootloader - Tutorials (The Genius Bar) buradaki yöntemi uyguladım fakat boot0af hatası alıyorum. Menu.lst nasıl düzenlemem gerektiği hakkında bir bilgin var mı? Bu arada sistemim uefi değil.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı